Patrí Slovenská televízia do Európy?

Určite poznáte televíznu zvučku Eurovízie. Je ňou úvod ďakovného chválospevu Marc-Antoine Charpentiera, prelúdium k dielu Te Duem. Ozývala sa aj v hlbokom „socíku" najmä pred športovými prenosmi spolu so zvučkou Intervízie. A práve v týchto dňoch - 12. februára - Európska vysielacia únia (EBU) oslavuje svoje šesťdesiatiny. Európske združenie prevažne verejnoprávnych vysielateľov má za úlohu podporovať záujmy svojich členov a rozvíjať medzi nimi styky, presadzovať hodnoty verejnej služby, ako aj napomáhať rozvoju rozhlasu a televízií v členských krajinách. EBU má dnes 75 aktívnych členov, z 56 krajín Európy a okolia, no aj 43 pridružených členov z celého sveta. Slovenská televízia (STV) je jej riadnym členom od roku 1993.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Okrem iných úloh má EBU aj vlastné programové formáty, ktorých výhoda spočíva v medzinárodnej koprodukcii (najznámejší je každoročný event je práve prebiehajúci EuroSong aj v STV) pri výrobe programov v rôznych oblastiach, akými sú napríklad: dokumentaristika, zábava, programy pre deti a mládež, programy z oblasti vedy a vzdelávania, hudobné a tanečné programy. Pred dvomi rokmi sa programový riaditeľ EBU snažil vytipovať projekty, ktoré by STV finančne nezaťažili a zároveň by naštartovali užšiu spoluprácu s európskymi verejnoprávnymi televíziami v programovej oblasti. Nestalo sa tak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A to aj napriek zámerom zhrnutých v projekte riadenia a rozvoja STV „Tvorivá autorská dielňa" predkladaným generálnym riaditeľom Nižňanským pri svojej voľbe. Dnes, po dvoch rokoch, kapitola o Európskom rozmere STV vyznieva prinajmenej trpkosmiešne. Z jeho vízií sa nenapĺňa takmer nič (okrem komerčne pokriveného EuroSongu), jeho zámer akéhosi veľkého programu predstavujúceho európske televízie sa nenaplnil ani v náznaku. Ba čo viac, ak by ste sa náhodou dnes začítali do Nižňanského štúdie „Tvorivá autorská dielňa" tak by ste všade, kde sa odkazoval na európske porovnania s televíziami verejnej služby, museli konštatovať, že sa splnilo len žalostne málo. Kde sú špičkoví autori píšuci a nakrúcajúci seriály, filmy, koprodukcie s európskymi televíziami, kde sú nové pôvodné formáty, zábavne programy, divácky atraktívne programy, nekopírujúce komerčné televízie? Kde je spokojnosť väčšiny divákov?

SkryťVypnúť reklamu

Mohli by sme postupovať od kapitole ku kapitole, od odseku k odseku a takmer vždy konštatovať - nesplnené. „Tvorivá autorská dielňa" by však dnes mala byť povinným čítaním pre Radu STV, ktorá volila a má aj možnosť odvolať riaditeľa STV. Ak by sa takto správal riaditeľ akciovej spoločnosti (a poplatníci / koncesionári / akcionári - sme my občania na základe „zástrčkového" zákona) tak by musel byť pre neschopnosť už dávno odvolaný. No nestane sa tak.

Základným heslom britskej BBC, akéhosi vzoru všetkých médií verejnej služby je od jej vzniku: „Vzdelávať, informovať, zabávať" - a to v tomto poradí. Dlhé desaťročia v BBC platí aj to, že každý obyvateľ Spojeného kráľovstva má právo na dobrú kvalitu príjmu BBC a rôznorodosť ponuky - každý deň mu budú ponúknuté najrozličnejšie programy zohľadňujúce ich potreby a záujmy. V Albione to platí každodenne. Bude to platiť niekedy aj na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky skladateľ Charpentier napísal aj jedno smutné zádušné Requiem. Navrhujem, aby sa jeho časť stala dočasnou zvučkou súčasnej Nižňanského Slovenskej televízie.

Daniel Mikletič

Daniel Mikletič

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

scenárista, textár, novinár, režisér, hudobný producent (nezávislý) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu