Všetka tá sláva začala úplne neslávne, počas preplakaných nocí v kúpeľní. Ako jedna zo žien, ktoré mali odvahu priznať sebe i svetu, že ich predstava šťastia sa nezhoduje s manželovou predstavou a obrazom spoločnosti o “dokonalom živote”, požiadala o rozvod.
“Zrúcanisko je dar. Zrúcanisko je cesta k transformácii.”
(E. Gilbertová)
Rozvedená, nešťastná, osamelá a vďaka rozvodu aj bezmajetná vybrala sa na ročnú duchovnú cestu do Talianska, Indie a Indonézie. V každej z týchto krajín sa zamerala na hlbšie spoznávanie určitej stránky svojej osobnosti. Cestovné peripetie, jej dojmy z krajín a neľahký proces sebaobjavovania opísala tak pôvabne, múdro ale hlavne humorne, že svetový úspech knihy “Jedz, modli sa, miluj” je zaslúženým ocenením.

Elizabeth sa počas pobytu v Bali spoznala s brazílskym obchodníkom s drahokamami (v knihe vystupuje ako Felipe). Vzájomná príťažlivosť neskôr prerástla do priateľstva a nakoniec do mileneckého vzťahu. Aj keď ich obojstranná láska bola zjavná všetkým naokolo a pár vôbec nemal záujem sa rozísť, o manželstve ani jeden ani druhý nechceli ani počuť. Obaja mali už po jednom stroskotanom manželstve na svojom konte a táto inštitúcia bola pre nich skôr strašiakom ako vstupenkou do raja. Ale ako sa vraví: “Človek si robí plány a Ten nahore sa z nich len smeje”. V prípade Liz a Joseho, do hry vstúpil a karty im zamiešal americký imigračný úrad, ktorému sa nepozdávali pričasté “výlety” brazílskeho obchodníka do Spojených štátov a Nunesa vyhostili z krajiny. Jediným východiskom z ošemetnej situácie bolo manželstvo s Elizabeth.
Čakajúc na predvolanie na pohovor na americkom konzuláte, Elizabeth Gilbertová a jej budúci manžel strávili takmer celý rok na potulkách po Juhovýchodnej Ázii.

Počas návštevy jedného z miestnych trhovísk padla do oka Liz jedna z veľkých kamenných sôch Budhu a rozhodla sa ju kúpiť. Prepravné do Spojených štátov je ale drahá záležitosť, a tak bolo výhodnejšie poslať celý kontajner plný rôznych exotických suvenírov. Kontajner, vlastne dva, sa stali základom obchodu, ktorý si neskôr mladomanželia otvorili.
Novopečení manželia sa po svadbe usadili v malebnom, takmer rozprávkom mestečku Frenchtown pri rieke Delaware v New Jersey. Mesto plné farebných viktoriánskych domčekov má len niečo vyše 1000 obyvateľov a žiadne veľké nákupné strediská alebo priemyselné podniky.

Novozriadený obchod nazvali “Dva gombíky”, keďže ešte počas cestovania po Laose sa zoznámili s kňazom, ktorý ich pozorujúc, vyhlásil, že ich láska je tak veľká, že aj keby mali vo vrecku len dva gombíky, aj to by im stačilo k šťastiu.
Predajňa s importovaným tovarom sa nachádza v bývalom sklade. Budovu o rozlohe 1500 m2 rozdelili na dve časti. V jednej polovici zriadili obchod, druhú prenajali miestnej reštaurácii a štúdiu pilates.

Hneď pri vstupe do areálu víta príchodiacich zákazníkov dva a polmetro-vý mramorový Budha z Vietnamu, ktorý váži 3 175 kg.
Vo vnútri to vyzerá ako v nejakej jaskyni plnej pokladov z celého sveta -
obrovské kamenné sochy, nábytok, vyškierajúce sa vyrezávané, drevené masky, misy so šperkami, sviece, šaty a šály z pravého hodvábu, náboženské relikvie a nespočetne veľa iných nádherných vecí.
“Žijeme vo svete, kde sa všetko vyrába vo veľkom a z plastiku. Podľa nás sú však najvzácnejšie ručne vyrobené veci, ktoré je dnes už ťažko nájsť. Predmety, ktoré majú svoj vlastný osud, s ktorými je spätý konkrétny človek, kto danú vec vyrobil, alebo ju vlastnil a mal k nej istý vzťah. Milujeme všetko, čo je staré, unikátne, čo sa dnes už nevyrába,” vraví o svojom tovare spisovateľka.
Každoročne v januári a februári Elizabeth Gilbertová a jej manžel zamknú obchod a vyberú sa na cesty. V skrytých zákutiach sveta osobne vyberajú nové poklady pre svojich zákazníkov.

Nakupovanie v “Dvoch gombíkoch” je činnosť viac ako príjemná. Skvelá atmosféra, obrovský výber zaujímavého tovaru, šarmantný personál - traja veľmi milí mladí muži, ktorí okrem bežných povinností predavačov, chodia pomedzi nakupujúcich a ponúkajú každému pohár vína, aby sa vám lepšie nakupovalo. Ak ste náhodou vyhladli, v rohu miestnosti na vás čaká starožitný stroj na výrobu pop-cornu s práve vyrobenou pochúťkou.
Vidieť v obchode samotnú spisovateľku nie je žiadny zázrak.
“Ja nemám povahu spisovateľa, ja mám povahu obchodníka,” smeje sa Elizabeth, ktorá sa veľmi rada stretáva s ľuďmi a rozpráva.
Elizabeth Gilbertová okrem spomínaného románu “Jedz, modli sa, miluj” napísala ešte ďalších 5 kníh a množstvo poviedok.
Na Slovensku z jej kníh boli vydané “Jedz, modli sa, miluj”, “Presvedčenie”, “Posledný americký muž” a “Drsní chlapi”. V októbri tohto roku sa na slovenskom knižnom trhu objaví aj český preklad jej najnovšej knihy “Podpis všech věci”. Historický román z 19. storočia sleduje osudy Almy Whittakerovej, dcéry botanického objaviteľa, ktorá sa venuje štúdiu machov.
