Sun Valley: Celebrity, lyžovačka a Hemingway.

Nebudem vám klamať. Ja na hory nie som. A už vôbec nie v zime. Hory v Sun Valley ma však dostali na prvý pohľad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Evidentne nie som sama, kto sem viac-menej zablúdil a podľahol ich čaru. Jedným z dôkazov je a aj fakt, že tu majú domy najväčšie americké celebrity.

Nebyť Hemingwaya, ja by som sa v živote do týchto končín pánu bohu za chrbtom nevybrala. A samozrejme v lete. Ale tradične po poriadku, začnime geografiou. Sun Valley je lyžiarske rezortné mestečko v štáte Idaho, ktoré je pripojené k mestečku Ketchum. Z jedného mestečka, (alebo snáď vhodnejší by tu bol termín dedina) do druhého bez námahy prejdete peši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obidve mestečka sa výrazne zapísali do dejín - Sun Valley ako prvé lyžiarske stredisko v Spojených štátoch a v Ketchume sa zastrelil veľký Ernest Hemingway. Nie, nie náhodou.

Sun Valley v štáte Idaho - prvé lyžiarske stredisko v USA.
Sun Valley v štáte Idaho - prvé lyžiarske stredisko v USA. (zdroj: Alena Miklošová)

Už len dostať sa tam je malé dobrodružstvo, keďže najbližšie malinké letisko je vzdialené 25 km, volá sa Friedman Memorial Airport v Hailey a lietajú tam iba tri linky: zo Seatle, Los Angeles a Salt Lake City.

Pred inváziou celebrít a lyžiarov Ketchum bol známy iba striebrom a ovcami. Počas Zlatej horúčky tu objavili trochu striebra, a keď sa to minulo, usadlíci presedlali na stabilnejší zdroj príjmu - chov oviec. O období Zlatej horúčky majú v Ketchume celkom pekné múzeum, ktoré ak ste na Zlatú horúčku, odporúčam navštíviť. Nazýva sa Ore Wagon Múzeum a je pomenované podľa nákladných vozoch, ktoré sa v tomto období požívali na prepravu ľudí a rudy. Sú to pravé vozy z tejto doby a nikde inde nenájdete tento druh vozov.

SkryťVypnúť reklamu
Ore Wagon Museum - Ketchum.
Ore Wagon Museum - Ketchum. (zdroj: Alena Miklošová)

 Ale ako som už spomenula, účel mojej cesty bol iný. Milujem Hemingwaya a do skompletizácie miest, kde žil  a tvoril v USA mi chýbalo už len jedno - kde strávil svoje posledné roky, a kde v nedeľu 2. júla 1961 o pol ôsmej ráno si vpálil guľku do hlavy.

To miesto ma lákalo o to viac, že bolo opradené tajomstvom. Jeho dom na rozdiel od iných, kde žil, nie je sprístupnený verejnosti, a podľa informácii na internete, sa údajne k nemu ani nemôžete dostať, lebo sa nachádza na súkromnom pozemku. Dokonca mi chvíľu trvalo, kým som sa dopátrala adresy. To ma však neodradilo od mojej cesty. Od narodenia tvrdohlavá vybrala som sa do Ketchumu s odhodlaním, že za štyri dni, ktoré som si vyhradila na pobyt, neexistuje, aby som k domu nedostala, a nevytiahla z málovravných na túto tému ketchumanov čo najviac.

SkryťVypnúť reklamu
Dom, kde Ernest Hemingway býval so svojou štvrtou ženou Mary od roku 1959 až do svojej smrti v roku 1961.
Dom, kde Ernest Hemingway býval so svojou štvrtou ženou Mary od roku 1959 až do svojej smrti v roku 1961. (zdroj: Alena Miklošová)

“Čo ťa priviedlo do Ketchumu?”

“Hemingway.”

“Hm. Ty máš rada Hemingwaya? To je zaujímavé. Nikdy by som nepredpokladal, že žena môže obdivovať a milovať hrubiána ako bol Hemingway.

V tej sekunde som vedela, že taxikár ktorý ma viezol z letiska, bol môj človek. A nemýlila som sa. O Hemingwayovi vedel viac ako ja, navštívil všetky miesta kde žil a tvoril (vrátane Kuby) a čo si najviac cením, že mi ukázal Hemingwaya z iného uhla pohľadu. Jeho chlapský, vecný názor na spisovateľa bol veľmi zaujímavý a obohacujúci. No a že vedel, kde je jeho dom a hrob, snád nemusím ani spomínať. Zlatou bodkou za (pre mňa) rozprávkovou cestou z letiska bolo, že ma hneď zaviezol k Hemingwayovmu domu, čo sa nakoniec ukázalo, že sa nachádzal asi desať minút peši od domu, kde som bola ubytovaná.

SkryťVypnúť reklamu
Hrob Ernesta Hemingwaya na miestnom cintoríne v mestečku Ketchum.
Hrob Ernesta Hemingwaya na miestnom cintoríne v mestečku Ketchum. (zdroj: Alena Miklošová)

Ako sa to vravi? “Ak niečo veľmi, veľmi chceš, tak sa ti to splní.” Nuž, v tomto prípade to fungovalo na 1000% Nebola som v Ketchume ešte ani hodinu, a účel cesty splnený. Moja predstava, že sa budem hrať 4 dni na Sherlocka Holmesa krachla, a ja som mala viac času obdivať krásy Sun Valley. Každé ráno som však začínala návštevou a rozhovorom s Hemingwayom. Na hodiny v božskej prírode pri jeho dome nikdy nezabudnem. To miesto, kde Ernest Hemingway žil a zomrel sa dá opísať len ako “Nádherné miesto žiť, nádherné miesto zomrieť.”

Ale keďže nie všetci moji čitatelia sú literárni fanatici prejdime k iným veciam, pre ktoré sa oplatí Sun Valley/ Ketchum navštíviť:

Po Veľkej hospodárskej kríze, W. Averell Harriman, výkonný riaditeľ Union Pacific Railroad, začal hľadať spôsob, ako zvýšiť železničnú osobnú dopravu na Západ. Olympijské hry v Lake Placid v roku 1932 spopularizovali alpské lyžovanie, a tak Harriman prišiel na skvelú myšlienku: Vybudovať lyžiarske stredisko, podobné tomu aké videl v Európe, neďaleko svojej železničnej trasy. Poveril rakuského grófa Felixa Schaffgotscha, aby preskúmal okolité hory a našiel ideálne miesto pre dokonalý lyžiarsky rezort. Ten v roku 1936 natrafil na mestečko Ketchum. Pánovi Harrimanovi napísal: „Ketchum má viac perfektných prvkov pre centrum zimných športov ako akékoľvek iné miesto, ktoré som videl v Spojených štátoch, Švajčiarsku alebo Rakúsku.“ O sedem mesiacov neskôr za cenu 1,5 milióna dolárov stála na bývalom ranči štvorposchodová chata spolu s lyžiarskými zjazdovkami v Dollar a Proctor Mountains.

Legendárny hotel Sun Valley Lodge.
Legendárny hotel Sun Valley Lodge. (zdroj: Alena Miklošová)

Súčasné umiestnenie primárnych lyžiarskych tratí rezortu Sun Valley na Bald Mountain nebolo súčasťou pôvodného plánu, pretože presahuje lyžiarsku technológiu z 30. rokov minulého storočia.

Dnes sú Bald Mountain a Dollar Mountain hlavné piliere lyžiarskej oblasti:

Dollar Mountain sa hodí pre začínajúcich a mierne pokročilých lyžiarov.  Bezstromový „dolár“ vo výške 6 638 stôp (2 023 m) má mierny vertikálny pokles 628 stôp (191 m).

Bald Mountain, alebo "Baldy", má vrchol 9 150 stôp (2 790 m) a vertikálny pokles 3 400 stôp (1 035 m). 

Steve Hannagan, publicista a marketingový génius z New Yorku, ktorý premenil piesočnú dunu na Miami Beach, dostal za úlohu predstaviť svetu nový rezort a pritiahnuť sem davy. Celá Hannaganova kampaň vychádzala z jedného faktu, že je tu slnečné počasie 250 dní do roka. Rezort a priliehajúca oblasť bola pomenovaná Slnečné údolie - Sun Valley a sloganom kampane bolo “Zimné športy pod letným slnkom.” Steve využil svoje kontakty v Hollyvoode a  vyvinul efektívny plán na propagáciu rezortu bohatým a slávnym hosťom.

Sun Valley Lodge
Sun Valley Lodge (zdroj: Alena Miklošová)

Hannigan nalákal celebrity, aby navštívili Ketchum tým, že im ponúkol bezplatné lyžiarske dovolenky – a fungovalo to. Celebrity ako Marilyn Monroe, Ernest Hemingway, Clark Gable, Lucille Ball, Errol Flynn, Gary Cooper a niekoľko členov rodiny Kennedyovcov lyžovali v Sun Valley, čo pomohlo stredisku zabezpečiť si očarujúcu povesť a objaviť sa na obálkach časopisov a vo filmoch. Ďalší dôvod, prečo sa rezort dostal na titulky? Mal prvé tri sedačkové lanovky na svete. V tom čase bola väčšina lyžiarskych stredísk vybavených ťažnými lanami a tyčami typu J, ale ešte častejšie museli lyžiari jednoducho vyšliapať na vrchol hory, aby zlyžovali. Hannigan však chcel odstrániť ďalšiu prekážku k úspechu rezortu, a tak požiadal inžinierov Union Pacific, aby vymysleli niečo nové. Je smiešne, že prvá sedačková lanovka bola vymodelovaná podľa dopravného pásu, ktorý presúval banány.

Bicyklovanie je po lyžovaní snáď druhý najobľúbenejší šport v Sun Valley. Požičovne bicyklov sú na každom rohu, a môžete si ich vypožičať na pár hodín, ale aj pár dni. Ja mám síce bicyklovanie rada, ale na horskom bicykli som sedela prvýkrát až v Sun Valley, vďaka druhému skvelému chlapíkovi, ktorého mi osud poslal do cesty - Bobovi. Bob je profesionálny turistický sprievodca a popritom blázon do Hemingwaya ako ja. Natrafila som naňho v Centre pre návštevníkov Sun Valley, kde sme sa dali do reči, a bol taký milý, že mi venoval svoj voľný deň, priniesol pre mňa aj horský bicykel a povláčil ma po všetkých všetulinkých miestach, kde sa Hemingway zdržiaval, ktoré miloval, kde chodil poľovať, či piť. Na konci dňa som si síce necítila nohy a zadnicu, ale zážitok na celý život. Už len posledná poznámka o Hemingwayovi: Väčšina jeho knihy “Komu zvonia do hrobu” bola napísaná v Sun Valley Lodge, kde mal zdarma ubytovanie.

Medzi obyvateľmi Ketchumu panuje milá tradícia stavať si ploty z lyží.
Medzi obyvateľmi Ketchumu panuje milá tradícia stavať si ploty z lyží. (zdroj: Alena Miklošová)

Sun Valley je rajom pre tých, čo holdujú jazdám na horských bicykloch. Existuje tu viac ako 644 km tratí pre horské bicykle rôznej náročností - pohodové trate pre celú rodinu, technické singletracky, stúpania drviace nohy, staré drevené cesty, či trasy s výťahom a zjazdom, pri ktorom vám vlasy dupkom vstávajú. Jednoducho, bez ohľadu na to, do ktorej kategórie patríte, či čo preferujete, prídete si tu na svoje.

Čo sa týka turistiky a turistických trás, jedno je isté - možnosti sú nevyčerpateľné, a každá prechádzka (čo v podstate turistika je, nie?) touto božskou prírodou je pastvou pre oči a liekom na telo i dušu. Z množstva turistických trás spomeniem 4, ktoré sú najviac populárne:

Bald Mountain Trail: Táto ikonická trasa je 915-metrový výstup na vrchol Bald Mountain, odkiaľ je úžasný panoramatický výhľad na okolité hory. 

Proctor Mountain Trail: Veľmi obľúbená trasa, ktorá je vlastne slučkou okolo hory Proctor Mountain a poskytuje výhľad na hory Bald Mountain, Ketchum a Sun Valley. 

White Clouds Trails: Sieť White Clouds trás je ideálna pre rodiny a začiatočníkov, s pohodovými turistickými a cyklistickými cestami hneď poblíž Sun Valley Lodge. 

Wood River Trail: Tento viacúčelový chodník vedie popri Big Wood River a ponúka spevnenú, plochú, scénickú trasu, ktorá je ideálna na beh na dlhé vzdialenosti, chôdzu alebo jazdu na bicykli.

Ketchum v štáte Idaho
Ketchum v štáte Idaho (zdroj: Alena Miklošová)

Po lyžovačke, turistike či jazde na bicykli nepadne nič lepšie, ako kúpeľ v horúcom minerálnom prameni. Štát Idaho je známy množstvom prírodných liečivých minerálnych prameňov. Najbližšie pri Ketchume sa nachádzajú Frenchman’s Bend Hot Springs, čo sú vlastne tri prírodné “bazény” naplnené horúcou liečivou minerálnou vodou. Teplota v bazénoch sa mení, ale priamo pri prameni je 51C. Autom sa dostanete až k prameňu, ale miesto na parkovanie je malé, asi tak pre 5-6 áut. Neplatí sa žiadne vstupné. Pôžitok z horúceho kúpeľa či už ste obklopený uspokojujúcou zeleňou alebo zasneženými stromami je báječný.

Letný symfonický festival v Sun Valley.
Letný symfonický festival v Sun Valley. (zdroj: Alena Miklošová)

Na to ako Sun Valley je geograficky malé, má obrovský kultúrny život -  viac ako dvadsať galérii, dve divadelné spoločnosti a jednu z popredných západných neziskových umeleckých organizácií Sun Valley Center  for the Arts. Na mňa z kultúrneho života najväčší dojem urobil Letný symfonický festival. S viac ako 100 hudobníkmi je Sun Valley Summer Symphony najväčšou súkromne financovanou symfóniou v Amerike, ktorá organizuje bezplatné koncerty. Všetky koncerty sa konajú v Sun Valley Pavillon. Pavilón je vlastne otvorený amfiteáter, ale to by nič nebolo. Unikátnosť a svojskú atmosféru koncertom dáva to, čo sa deje na obrovskom trávniku za amfiteátrom. Ľudia si prinesú so sebou deky, plážové stoličky, stolíky, jedlo, pitie a v piknikovom štýle sledujú koncert na obrovskej obrazovke za amfiteátrom. Koncerty sú veľmi obľúbené, chodí na ne takmer každy, a keďže ide o neveľkú usadlosť, všetci sa vzájomne poznajú, takže tu panuje veľmi neformálna, priateľská atmosféra, ktorá v kombinácii s nádhernou hudbou v úžasnej prírode pod hviezdami, je fantastický zážitok a vynikajúci spôsob ako priblížiť klasickú hudbu masám.

Kto povedal, že koncert klasickej hudby musí byť formálna záležitosť?
Kto povedal, že koncert klasickej hudby musí byť formálna záležitosť? (zdroj: Alena Miklošová)

V Sun Valley sa pred dotieravými fotografmi a príliš zvedavými novinármi ukrýva množstvo najväčších amerických osobností. Arnold Schwarzenegger, Mark Zuckerberg, Warren Buffett, Tom Hanks, Oprah Winfrey, Steve Miller, Demi Moore, Clint Eastwood, Bruce Willis, Ashton Kutcher, Richard Dreyfuss, Jamie Lee Curtis, Steve Wynn, Justin Timberlake, Bill Gates a mnoho iných vlastní nehnuteľnosti v Sun Valley.

Čím to bude? Istým faktorom je bezpochyby nádherná príroda, ale snáď ešte dôležitejšie pre nich je, že starousadlíci tu neberú hviezdy ako hviezdy, ale ako normálnych ľudí. Rešpektujú ich právo na súkromie a normálny život, nebehajú za nimi a neotravujú ich so selfíčkami a podobnými nezmyslami. Veď nakoniec “hviezdy” sú tiež len ľudia. A či nie?

Posledný pohľad na štát Idaho.
Posledný pohľad na štát Idaho. (zdroj: Alena Miklošová)


Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  89x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu