Keď politici tipujú, nielen v dejinách, ale aj v zákonoch...

Keď najvyššie vedenie nášho štátu začiatkom júla s veľkou slávou a za naše dane oslavovalo okrúhle 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, najsledovanejšia televízia doplnila spravodajstvo z tejto okázalej akcie anketou, čo oslavujúci politici o oslavovaných vierozvestoch vlastne vedia.  To, že pani poslankyňa Tomanová presviedčala redaktora, že svätci dorazili na Veľkú Moravu v roku 826 - „veď preto oslavujeme 1150 rokov od ich príchodu", bolo snáď jedným z tých najmenej smiešnych odpovedí. Ale myslím, že nie pre túto trápnu neznalosť vlastnej histórie, v prieskume, ktorý médiami prebehol pár dní na to, až sedemdesiat tri percent Slovákov skonštatovalo, že slovenskí politici nie sú dostatočne profesionálne, ani  odborne pripravení na výkon svojej funkcie. Aj keď ich znalosti boli smutne smiešne, o dejepis v živote totiž nejde... .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pre každodenné prežitie bežného Slováka je v podstate jedno, že iný z poslancov vládnej garnitúry tipoval príchod zvestovateľov kresťanstva dokonca pred narodenie Krista, a vôbec mu nevadilo, že by ešte nebolo, čo zvestovať. Horšie je, že rovnako od deviatich k piatim tipujú vládnuci politici v legislatíve, ktorá ľuďom zasahuje do života. Jedným z posledných takýchto výstrel(k)ov bol pokus štátneho tajomníka rezortu práce sociálnych vecí a rodiny Jozefa Buriana zobrať pracujúcim matkám nárok na rodičovský príspevok. Logiku to malo podobnú ako úvaha jeho straníckeho kolegu o dátume cyrilo-metodského príchodu - ženy, ktoré cez deň dojčia, uspávajú, kočíkujú a po večeroch a nociach pracujú, a z odmeny za to poctivo odvádzajú štátu dane a odvody, nemali dostať nič, a tie, čo štátu nedávajú nič, mali byť odmeňované. Skrátka, bez práce mali byť koláče, za ňu trest. To sa logicky ani nedalo obhájiť. Aj preto sa na pomoc, svojim nástupcom na ministerskej stoličke poponáhľala ich predchodkyňa - už spomínaná Viera Tomanová. A zaperlila rovnako, ako pri cyrilo-metodskej problematike, keď skonštatovala, že matka sa buď dobre stará o dieťa, alebo pracuje. Nečudo, že na internete v priebehu pár minút pod jej slová naskakovali desiatky pobúrených reakcií, pripomínajúcich jej, že nie každému pribudne na účet mesiac, čo mesiac poslanecký plat. Ak je hlavou rodiny napríklad mladý učiteľ s jeho smutne nízkou výplatnou páskou, mnohé mamy ani nemajú na výber, jednoducho v mene toho, aby sa dobre postarali o dieťa, pracovať musia - nech má z čoho odchádzať splátka hypotéky za strechu nad hlavou a nech ešte aj zostane na plienky, dupačky a detské kvapky do nosa. Pretože byty už neprideľuje zadarmo štát, ako za mladých čias pani exministerky, a detské topánky a mlieko už nestoja dve koruny... .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomuto rozbehnutému parnému valcu našťastie včas ukázal červenú ich vlastný stranícky šéf. Bohužiaľ na jeden zastavený, pripadá hneď niekoľko takých, ktoré úspešne došli do cieľa. Napríklad zavedenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré sa od začiatku tohto roka platia aj z dohôd. Sociálna poisťovňa vyčíslila, že medziročne klesol vďaka tomuto opatreniu počet dohodárov o vyše dvestotisíc tisíc. Tí menej šťastní skončili teda rovno na dlažbe, a tí šťastnejší s o takmer štyridsať percent menším príjmom. Množstvo zamestnávateľov totiž sumu určenú na výplatu dohodára nezmenilo, a odvody vo výške 35, 2 percenta, ktoré malo za neho odvádzať mu jednoducho strhlo z jeho odmeny spolu s tým, čo mal odvádzať on. Za rovnakú prácu, tak zrazu dostáva menšiu plácu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by toto svojim spolupracovníkom firmy urobiť nechceli, nezostáva im nič iné ako žiadať aj od praobyčajnej upratovačky živnosť. Tým sa totiž všetky starosti s daňami a odvodmi presunú na ňu. Okrem okeny a mopu, si tak síce bude musieť pozháňať aj príručku podnikateľa a daňovú poradkyňu, zrejme by jej však náladu malo vylepšiť to, že si jedno aj druhé bude môcť dať do nákladov... . Druhá vec je, že tie takto veľmi rýchlo prevýšia zisk.

Keby bolo úlohou politikov komplikovať ľuďom život, tak by sa nedalo skonštatovať nič iné, len to, že si ju plnia do bodky. Keďže však ňou je presný opak, ich vysvedčenie je také, aké je - u takmer troch štvrtín voličov prepadli. Napriek tomu si dovoľujem veriť, že to nebude smerovať k tomu, že sa práve preto od akejkoľvek volebnej urny v budúcnosti s hnusom odvrátia, ale budú napriek všetkému hľadať ďalej. Pretože sú aj politici, ktorí sú schopní zrátať si dva a dva a vedia, že stredne veľký balík plienok stojí pätnásť eur a je na pár dní a sprej do prechladnutého detského nošteka tiež toľko. Politici, ktorí si uvedomujú, že čokoľvek je na zamestnávateľov zhodené, sa nezastaví niekde na pol ceste, ale veľmi dôsledne podľa zákona gravitácie dopadne až dolu - na zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Snáď sú dôkazom toho, že takí naozaj jestvujú, aj tieto riadky... ;)

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu