Kto z nás by zostal v krajinách, odkiaľ utečenci pochádzajú?

Keď sa prvýkrát objavili správy o tom, že problémy utečencov z krajín postihnutých vojnami, by mali začať zaujímať už aj Slovensko, prvé a jediné, čo od svojej vlády Slováci počuli bolo, že sú veľkým bezpečnostným rizikom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

„Boli by ste prekvapení, koľko medzi nimi môže byť už nainfikovaných ľudí z hľadiska terorizmu,“ vyhlásil Róbert Fico. Čo ale naopak Slováci od svojho premiéra nepočuli?

Médiá už viac ako desaťročie prinášajú z krajín severnej Afriky a Blízkeho východu nielen strašné štatistiky prenasledovania náboženských menšín, ale ešte strašnejšie príbehy. Jeden z množstva zverejnila medzinárodná nadácia Barnabas Funda hovorí o únose malého irackého dieťaťa, ktorého matka, bohužiaľ, nebola schopná zaplatiť výkupné. Preto jej vrátili dieťa s odseknutou hlavou, upečené a servírované na hromade ryže. Tak sa tu totiž tradične servíruje jedlo. To dieťa sa previnilo len tým, že bolo kresťanom. A na tých sa irackí moslimskí extrémisti vyvršujú už od pádu Saddáma Husajna v roku 2003. Jeden z kňazov Chaldejskej cirkvi bol zavraždený, lebo odmietol opustiť kostol. „Povedal som ti, aby si zatvoril kostol, prečo si ešte tu?“ osopil sa na neho jeden z radikálov. A keď on len pokojne odpovedal - „Ako môžem zatvoriť Boží dom?“ - okamžite ho sotili na zem a strelili mu niekoľkokrát priamo do očí. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britský chirurg David Nott pomáhal ako dobrovoľník počas mnohých ozbrojených konfliktov, ale to, čo zažil v Sýrii, ďalšej krajine, z ktorej utečenci na brehoch Európy pochádzajú, bolo pre neho aj tak šokom. Ostreľovači tam totiž podľa neho trénujú streľbu na civilistoch a zameriavajú sa aj na tehotné ženy. Kto ich postrelí najviac, vyhrá škatuľku cigariet. A to nie je všetko. Keď ho britská televízia poprosila o opis jeho skúseností z praxe v tejto krajine, najskôr sa aj bál odpovedať. Potom však sprostredkoval divákom jeden svoj zážitok.„Zhodili barelovú bombu a k nám priviezli sedem alebo osem detí. Chlapec, ktorému to odtrhlo chrbát a zadnú časť stehien, sa v šoku len díval okolo a nepovedal ani slovo. Na tvári mal malé kvapky bielej hmoty. Vyčistil som mu od nich vlasy a pohladil ho. A potom priviezli jeho sestru, ktorá mala úplne rozdrvenú hlavu, a ja som pochopil, že tie kvapky v chlapcových vlasoch, bol jej mozog. Bolo to horšie ako peklo."

SkryťVypnúť reklamu

Africká Eritrea, ktorej obyvatelia tvoria ďalšiu časť utečencov, o ktorých sa dnes hovorí aj ako o nových obyvateľoch našej krajiny, je jedna z najneslobodnejších krajín na svete. V niektorých rebríčkoch je na tom dokonca horšie ako Severná Kórea. Odchádzajú odtiaľ najmä mladí ľudia pred povinnou vojenskou službou, na ktorú musí ísť každý muž a každá nevydatá žena. Služba v armáde pritom môže trvať aj desaťročie, vláda totiž takto využíva svojich občanov na nútené práce.

Len malinký zlomok osudov... A teraz ruku na srdce – kto z nás by v ktorejkoľvek z týchto krajín a za týchto podmienok, ktoré sa navyše už roky či desaťročia bez väčšieho záujmu okolitého sveta zhoršujú, zostal? Ešte stále sa niekto diví, že podľa dostupných údajov utieklo v roku 2014 pred spomínanými konfliktami a nestabilitou päťdesiat miliónov ľudí, čo je najviac od druhej svetovej vojny?

SkryťVypnúť reklamu

„ Môžem povedať, že 50 až 55 percent prisťahovalcov tvoria príslušníci strednej vrstvy,“ hovorí taliansky lekár a univerzitný profesor Leonardo Emberti Gialloreti, ktorý sa už tridsať rokov venuje v Ríme chudobným a bezdomovcom. A v súvislosti s aktuálnou vlnou utečencov dodáva: Sú to ľudia, ktorí napríklad zo Sýrie neodchádzajú z ekonomických dôvodov, ale preto, lebo nemajú inú možnosť.“

Ak si uvedomíme toto všetko, ešte stále chceme, aby za nás rozhodoval v tejto otázke predseda vlády? Najmä, keď hovorí o ľuďoch, o ktorých vie zatiaľ viac-menej len to, že by ich malo byť približne osem stovák, a napriek tomu ich už označil za nebezpečných? Pritom iba jeho vlády prijímajú bez problémov na naše územie z terorizmu podozrivých väzňov z amerického väzenia Guantanámo a zo Slovenska tak po Francúzsku a Veľkej Británii urobili tretiu krajinu s najvyšším počtom odtiaľ prijatých väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastne nechcem nič viac, len, aby si na otázku o prijatí utečencov z vojnou postihnutých krajín odpovedal každý sám za seba. Ja som to už urobil, mysliac pritom na slová ruského literárneho velikána Fiodora Michajloviča Dostojevského: „Každý nesie zodpovednosť za každého...“

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu