Pál Csáky ako hrdina Hviezdoslavovej básne?

Ak európski voliči poslali do Bruselu najviac poslancov spomedzi ľudovcov a kresťanských demokratov, je logické, aby sa predsedom Európskeho parlamentu stal moslim? Ak má Slovenská republika v europarlamente trinásť mandátov, je normálne aby jeden z na Slovensku zvolených zástupcov ľudu posilnil rady politickej strany z Maďarska? Demokracia, ako je všeobecne známe, má svoje muchy, ale ako hovorí Tomáš Garrigue Masaryk: Má-li demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ne překonávat demokracii. Spomínané kroky na pôde europarlamentu však nevyzerajú na to, že by daní politici považovali hlas ľudu za hlas Boží... Naopak, s výsledkami demokratických slobodných volieb si bez zábran robia čo chcú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Europoslanec za Stranu maďarskej komunity Pál Csáky, ktorý si bruselskú kanceláriu vybral medzi poslancami za Maďarskú republiku to vysvetľuje ako obyčajnú realitnú záležitosť. Kým medzi Slovákmi by dostal len dve miestnosti, prechod medzi južných susedov mu priniesol výhodu kancelárie s troma miestnosťami. A ako bonus susedia pridali aj podpredsednícku stoličku v Petičnom výbore Európskeho parlamentu, ktorú mal inak obsadiť reprezentant maďarskej strany Fidesz. Jedno slovenské príslovie síce hovorí, keď dávajú, ber..., iné však upozorňuje, že zadarmo ani sliepka nehrabe. Takže otázka znie, kto a čím zaplatí za výhody europoslanca Csákyho...? Celé Slovensko? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcený naznak odpovede poskytuje fakt, že hoci sa Pál Csáky ako kandidát na europoslanca dušoval, že ide bojovať za ekonomické pozdvihnutie južných a východných okresov Slovenska, kde žijú tak občania maďarskej, ako aj slovenskej národnosti, ako prvá aktivita z jeho strany bol nakoniec medializovaný návrh autonómie, ktorý čoskoro predstaví... Je to len náhoda?

V situácii, v ktorej sa na začiatku svojho prvého volebného obdobia v Európskom parlamente ocitol Pál Csáky, bolo v dejinách Slovenska už množstvo našincov. Nejedného, povedané slovami Pavla Országa Hviezdoslava, "kedys’ zvádzal svet," a provokoval otázkou - "máš krídla, známe, — no máš ich var’ k letku?" Dokonca nie je ani prvý, kto na zvádzanie prikývol, a vzápäti prudko postúpil v kariére akoby mu naozaj vymenili krídla. No práve mnohí takí dali vzniknúť ďalšej slovenskej múdrosti, a to o vysokom skákaní a nízkom padaní. A história Slovenska ukazuje, že žiadne terno to nakoniec nebolo ani pre druhú stranu. "...vy chceli ste, by stromček uschnul nahý, zhrýzť stržeň jeho, podryť korene; no prerástol lesť, plný sily, váhy, košatý šumí z tých čias nadšene!" konštatuje Hviezdoslav. K slovám básnika prakticky niet čo dodať. Maximálne to, že omnoho praktickejšie je poučiť sa na chybách iných, ako doraziť sa na svojich vlastných...

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu