Zámocké hry slovenské

Koaličná kríza Fica vzrušovala omnoho menej ako to, ako bude po vyčíňaní národniarov pri rozdeľovaní eurofondov na ministerstve školstva vyzerať pred šéfmi únie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Kým v „slovenskom podzámčí“ draželo maslo, zdravie obyvateľstva ohrozovali postupne dovozové vajcia otrávené jedom na vši, dlhy, ktoré jednu z nemocníc na západe Slovenska prinútili dokonca priznať, že kvôli neuhradením faktúram sa obed podáva bez servítok, a najnovšie aj hromadný odchod špičkových lekárov zo štátneho ústavu srdcových chorôb. Na zámku sa nám celé leto akurát rozpadala vláda. Nie však preto, že by sa nevedeli dohodnúť ako najefektívnejšie reagovať na nedostatok mlieka, ktorý dvíha ceny mliečnych výrobkov, alebo kvôli rozdielnym koncepciám riešenia stavu zdravotníctva. Ich jediným problémom bolo, či je ulievanie európskych peňazí na ministerstve školstva ešte v súlade s koaličnými dohodami alebo nie. Že nie je v súlade so zákonom už vedeli. Ako totiž vyplýva z dokumentov zverejnených v médiách, polícia už minimálne rok disponovala informáciami o tom, že pri prerozdeľovaní eurofondov v Plavčanovom rezorte môže dochádzať ku korupcii prepojenej aj na politikov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdepodobne aj preto si mohol premiér dovoliť nechcieť predsedu parlamentu na Devíne a tváriť sa, že išlo „o elementárne nedorozumenie medzi protokolmi jeho úradu a parlamentu.“ Dokonca aj nechať ho trucovať a nepustiť ministrov za SNS na vládu. Hoci v tomto sa obaja nechali tak trochu uniesť – rokovania vlády sú totiž ich pracovnou náplňou, za ktorú sú platení a kam majú chodiť kvôli občanom, ktorí sa im na mzdy skladajú, nie kvôli sebe.. Nie sú totiž akciou na ich spoločenské vyžitie, kde o svojej účasti môžu špekulovať v duchu „a keď mi ty tie čižmičky nekúpiš, nebudem s tebou spať, nedám sa ti bozkať, uvidíš...“ ako dedinská dievka v ľudovke. Predseda parlamentu sa však ďalej tváril, že píska nie preto, že ho niekto drží dosť pevne pod krkom, ale preto, že pracuje na tom, aby ostatní podľa toho tancovali. 

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým však Európska komisia za zvláštne rozdelenie eurofondov na vedu a výskum klepla Slovensku po prstoch a ich vyplácanie nám zastavila. A to teda rozhodne nie je niečo, čo by premiérovi v jeho snahe prepchať sa stoj čo stoj do jadra únie hralo do karát. Takže musel konať. Eurofondy spod ministerstva školstva teda pomaly, ale isto nechal prechádzať pod palec svojho podpredsedu Pellegriniho. No to rozhodne nebolo to, čo chceli biznismeni stojaci za SNS počuť a dali to svojmu predsedovi zjavne dosť zrozumiteľne najavo. A tak sa okamžite ukázalo, koho sa šéf národniarov viac bojí. So slovami: „nahnevali ma a nebudem to viac akceptovať... mňa Fico dráždiť nebude...“ totiž šéf SNS nečakane vypovedal koaličnú zmluvu. Kým toto bol odkaz pre mecenášov, aby videli, že robí čo môže, pre voličov začal básniť čosi o povinnom trinástom a štrnástom plate, ktorý nakoniec nemal byť zase až tak povinný. Premiéra si, naopak, nevšímal presvedčený, že sponzori najväčšej vládnej strany sa krachu vlády zľaknú viac ako tí jeho.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže predseda Smeru nie je ani v politike, ani pri moci týždeň a prečítaných má nielen tých svojich, ale aj Dankových mecenášov omnoho lepšie ako sám Danko. Koaličná kríza ho teda vzrušovala omnoho menej ako to, ako bude po vyčíňaní národniarov pri rozdeľovaní eurofondov na ministerstve školstva vyzerať pred šéfmi únie. Tento požiar potreboval uhasiť a tak ministra školstva jednoducho odvolal. A že pri tom oblial studenou sprchou aj predsedu SNS? No a čo? Človeka, čo mu celé leto predvádzal, že jediné, čo proti nemu dokáže je, že nepustí ministrov na vládu, sa naozaj nebál.

Zdá sa, že v tej chvíli dokonca aj sám predseda SNS pochopil, že svoju letnú partiu s premiérom definitívne dohral a radšej sa šiel so synmi kúpať k moru. Posledné ťahy so žiadaním hlavy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny už zjavne robil u národniarov niekto iný. No nie kvôli Richterovmu koncu, ale kvôli tomu, aby sa v zahmlievaní toho, čo naozaj SNS pri hlasovaní o jeho odvolaní spraví, aspoň trochu stratilo Dankovo fiasko. A schôdzou o Richterovi opona definitívne spadla, letné hry zámocké sa končia.

SkryťVypnúť reklamu

Hry ste teda, milí Slováci, dostali, čo keby ste sa svojich politikov teraz veľmi vážne opýtali na chlieb? 

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu