Prečo? Handlovská baňa nie je štátna, ale súkromná firma. Keď sa tam predseda vlády bol pred dvoma rokmi predvádzať a sfáral do 500 metrovej hĺbky v jej východnej šachte, aby sa s baníkmi odfotil, tak to problém nebol. Súkromná-nesúkromná. Ako pozadie na fotku pre ľudového premiéra boli baníci dobrí. Ale to bolo všetko. Nepadlo ani slovo o to, že za riziko, s ktorým ich vedenie posiela pod zem, nie sú zaplatení ani zlomkom z toho, čo zo štátneho rozpočtu dostávala baňa. Väčšina teda zostala pre tých hore, čo baňu z blízka vidia len na onom obrázku s Ficom. Štát do bane pritom minulý rok napumpoval viac ako 33,5 milióna eur
. (1 mld. 9 mil. 221 tis.) Ak by všetci zamestnanci ostali bez práce a štát by im rozdelil tieto peniaze, mohli by mesačne poberať 700 eur
. To je viac ako priemerný plat, ktorý dostávali v roku 2007...
A po smrti? Vláda stratu každého z tých mužov ocenila niekoľkonásobne menšou čiastkou, ako si súčasní vládni politici zvyknú pýtať na súdoch od médií za svoju povesť. Za život Ficova vláda rodinám baníkom vymerala 33 tisíc eur, pritom iba taký exminister Štefan Harabin za svoju urazenú ješitnosť v jednej jedinej žalobe z desiatok chcel „vycálovať“ 800-tisíc eur.
No aj s tým málom exekutíva hneď potrebovala utekať hneď na bubon. Neprešiel jediný deň, čo by sme nepočuli, že sa z premiérovej rezervy v štátnom rozpočte bude rozdávať.
Ešte trápnejší
bol čin ministerky
práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej, ktorá sa potrebovala okamžite nechať vidieť a počuť, že do Handlovej nesie každej rodine 800 eur. Sumu, za ktorú svojich mŕtvych ani len dôstojne nepochovajú.
Akú cenu má ľudský život? Pre zodpovedných zjavne ani ten, aby odpovedali 39 deťom, ktoré sú od 10. augusta 2009 sirotami bez otca na ich otázku: Prečo sa ocko už nevráti? Hlavným zodpovedným za bezpečnosť v bani je riaditeľ - Mečiarov privatizér Peter Čičmanec, ktorý všetkým odkázal, že do konca vyšetrovania výbuchu už nepovie ani slovo. A ani neodstúpi.