Je normálne, že pokusy, považované za nemorálne na zvieratách, schvaľujeme na človeku?

Všeobecný súd EÚ ukázal, že delí občanov Únie na rovných a rovnejších a dáva im najavo, že možnosť vyjadriť svoj názor, tu nie je pre všetkých, rovnako ako právo na život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Všeobecný súd EÚ ukázal, že delí občanov Únie na rovných a rovnejších a dáva im najavo, že možnosť vyjadriť svoj názor a aktívne sa podieľať na formovaní politiky Únie prostredníctvom európskej občianskej iniciatívy, ktorú zaviedla Lisabonská zmluva, tu nie je pre všetkých, rovnako ako právo na život zaručené článkom dva Charty základných Európskej únie. Presne toto totiž takmer dvom miliónom Európanov podpísaných pod petíciou Jeden z nás žiadajúcou zákaz financovania výskumu na embryonálnych bunkách z európskych peňazí v týchto dňoch odkázal svojim aktuálnym rozhodnutím. V ňom skonštatoval, že Európska komisia konala správne, keď odmietla predložiť legislatívu, ktorú signatári iniciatívy požadovali, pričom potvrdil, že jej jedinou povinnosťou je svoje rozhodnutie organizátorom a verejnosti zdôvodniť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však skutočne dostačujúcim zdôvodnením argument, že „výskum kmeňových buniek je nádejou pre liečenie chorôb ako Parkinsonova choroba, cukrovka, mozgová porážka, kardiovaskulárne ochorenia či slepota“, ak na svete nestretnete ani po rokoch pokusov jediného človeka vyliečeného vďaka výskumu na embryách? Nie je zakrývaním toho, že peniaze bežných Európanov sú zneužívané, ak už viac ako desaťročie veda pozná indukované pluripotentné kmeňové bunky, za objav ktorých bola v roku 2006 udelená Nobelova cena a ktoré sa ukazujú ako plnohodnotná náhrada embryonálnych buniek a na rozdiel od nich majú na svojom konte reálne výsledky u pacientov, ktorým naozaj vrátili zdravie? Nie je zotrvávanie v slepej ulici za peniaze daňových poplatníkov skôr podvodom na nich?

SkryťVypnúť reklamu

Keď pred časom prebehla v súvislosti s prijímaním zákona povoľujúceho výskum na embryách diskusia vo Francúzsku, v plnej nahote ukázala, že k žiadnym terapeutickým objavom nesmeruje a odhalila, že z neho žije len asistovaná reprodukcia, za ktorou sa skrývajú podstatne iné záujmy. V nej sa využíva totiž predovšetkým na takzvanú preimplantačnú diagnostiku, čo v preklade znamená vytriedenie embryí na základe ich genetických vlastností, pritom napríklad informácie z USA ukazujú, že každá šiesta diagnostika sa robí len a len kvôli pohlaviu. To pre rodičov „nesprávne“ stráca šancu narodiť sa a stáva sa „laboratórnym materiálom“, ku ktorému spoločnosť svojimi politickými rozhodnutiami vedcom dovoľuje pristupovať ako k niečomu bez ceny. Francúzi stojaci na strane života sa preto v tejto súvislosti vtedy pýtali – či je normálne, že keď tá istá spoločnosť žiada zabrániť výskumu na zvieratách, ponúknu sa im ako náhrada ľudské embryá? Ja sa k tej otázke dovolím pridať svojou – to čo sa považuje za nemorálne na zvieratách je morálne na človeku?

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecný súd EÚ svojim aktuálnym rozhodnutím len potvrdil, že sa týmito otázkami nezaoberal. Dva milióny signatárov iniciatívy Jeden z nás však svojou silou a počtom , ktorý je najväčší svojho druhu v dejinách EÚ, ukazujú, že ich neprestanú klásť dovtedy, kým európska spoločnosť nenájde odvahu na ne otvorene dať odpovede. To, že ich dnes nevidí nevychádza totiž z toho, že nejestvujú, ale z toho, že si zakrýva oči. Veda ich pre ňu dávno má.

Miroslav Mikolášik

Miroslav Mikolášik

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, otec štyroch detí. Tiež poslanec Európskeho parlamentu za KDH (www.kdh.sk), predseda skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v jeho najväčšej frakcii Európskej ľudovej strane, bývalý veľvyslanec Slovenska v Kanade, prezident občianskeho združenia DONUM VITAE. Zoznam autorových rubrík:  RodinaĽudský životPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu