Charakteristika z wikipédie je jasná - koncept, ktorý sa šíri prostredníctvom internetu. Potom už len stačí zadať anglický ekvivalent „meme" do vyhľadávača a google nám ponúka 246 miliónov obrázkov. Komunita fanúšikov na facebooku má viac ako pol milióna priaznivcov. Čo je teda na tejto „popkultúrnej" zábave také príťažlivé?
Predtým ako prídem na odpoveď, zoznámime sa s najzaujímavejšími, resp. najčastejšími internetovými mémami. Za vydarený vtip považujem tie, ktoré sa nazývajú „čo si ľudia myslia". Ide vlastne o sled obrázkov, zväčša šesť, na čiernom pozadí, ktoré zobrazujú predsudky a stereotypy o zamestnaniach, či sociálnych skupinách. Čo iné som si mohla vybrať za príklad ako predsudky o bloggeroch. Čo si myslí spoločnosť, mama, žurnalisti, fanúšikovia a ja. Nakoniec realita.

Ďalší pozoruhodný, a môžem potvrdiť, že viac ako reálny mém zobrazuje mladého chalana s popíjajúceho pivo, s mimoriadne flegmatickým výrazom v tvári. Typický príklad študenta posledného ročníka univerzity. Prvá veta v obrázku má u bežného človeka vyvolať znepokojenie a nervozitu, študent odpovedá nezaujatým štýlom. „Zajtra má test", ale nejde sa učiť „vytvorí o tom mém".

Animálnu ríšu zastupuje v tomto odvetví philosoraptor, teda velociraptor zamýšľajúci sa nad „hlbokými" otázkami univerza alebo vytvárajúci zaujímavé paradoxy. „Ak vegetariáni tak veľmi milujú zvieratá, prečo jedia všetko ich jedlo?" Mimochodom, jeden z prvých mémov, s ktorými som sa stretla, keď ešte o pojme internet meme nikto nehovoril.

Samostatná séria sú postavičky nakreslené akoby čiernym perom na bielom podklade a skladajú sa vlastne iba z jednoduchých čiar. Môžeme tam nájsť „forever alone" [navždy sám], ktorý ostáva vo svojich mémoch vždy na okraji spoločnosti a sám. Nesympatického „me gusta", čo je po španielsky „páči sa mi to", avšak vždy v nejakom zvrátenom kontexte. Ďalej je tam „cereal guy" [cereálny chlapík], ktorý si pokojne raňajkuje ovsené vločky, keď sa dozvie nejakú „závažnú informáciu" a neudrží ich v ústach. Mnohovravný je panáčik „challenge accepted" [výzva prijatá], ktorý je použiteľný aj sám o sebe. V tejto kategórii čierno-bielych sa nachádzajú mnohí ďalší, medzi inými aj prezident Obama s výrazom „not bad" [nie zlé].


Záver. Nič svetoborné. Internetové mémy sú len pokračovaním tých, ktoré sme poznali z kultúry do teraz. Majú zabaviť človeka, ktorý najväčšiu časť dňa presedí pred monitorom svojho počítača a nemá možnosť/nechce ju mať, zoznamovať sa s mémami v podobe obrazov, literárnych diel a výstav abstraktného umenia. Niektoré doslova vystihujú každodennú všednosť, a práve to ich robí vtipnými. Jednoducho svet ovláda táto svietiaca vec pred nami s množstvom klávesov. Challenge accepted.

Zdroj obrázkov: internet