Prvá vlajka EÚ na Západnom Balkáne

Tak, ako v živote človeka, aj v živote krajiny alebo aj širšieho spoločenstva sa vyskytujú míľniky. Významné momenty, ktoré si treba nielen všimnúť, ale tiež je treba sa nimi inšpirovať, motivovať. Dnešným dňom, 1.júla sa Chorvátsko stáva 28. členským štátom EÚ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Je to prvá európska vlajka na Západnom Balkáne. Slovensko má na tom veľmi významný podiel. Pred desiatimi rokmi sme spolu s predstaviteľmi niektorých iných krajín presadili pozvanie Chorvátska začať rokovania s EÚ. A pomáhali sme Chorvátom v celom procese. Dnes sa tešíme, aj na spoluprácu v EÚ a blahoželáme občanom Chorvátska.

Tieto dni sú veľmi významné aj pre ďalší štát Západného Balkánu: na európskom samite v piatok 28.6. tak, ako pred 10 rokmi Chorvátsko, bolo Srbsko pozvané začať svoje rokovania o vstupe do EÚ. Bolo to veľmi symbolické, keďže 28. júna si Srbi pripomínajú výročie bitky na Kosovom poli v roku 1389. Udalosť, ktorá sa stala symbolom spolupatričnosti všetkých Srbov. Verím, že pozvánka začať rokovať o vstupe do EÚ zomkne a povzbudí Srbov na ich ďalšej ceste konsolidácie a modernizácie. Pozitívna skúsenosť Chorvátska i Srbska má veľký význam aj regionálne: ešte pred necelými 15 rokmi boli Chorváti so Srbmi vo vojne, Balkán sa zmietal v krvavom konflikte. Dnes majú oba národy a štáty európsku perspektívu. Bolo by dobré, keby príbeh Chorvátska a Srbska inšpiroval aj ďalšie balkánske štáty, napr. Bosnu a Hercegovinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rokovanie Európskej rady piatok 28.6. nieslo v sebe ďalšiu silnú symboliku - presne pred 99 rokmi výstrel v Sarajeve spustil I. svetovú vojnu. Na budúci rok - 100 rokov od sarajevského atentátu - by mohol prísť zo Sarajeva iný signál: o krokoch, vedúcich k pozitívnym vnútorným zmenám, ktoré aj túto krajinu posunú k európskej perspektíve.

Udalosti týchto dní sú veľmi významné aj pre EÚ a Slovensko. Členstvo Chorvátska a Srbska v EÚ je dôležité nielen pre Slovákov žijúcich v Chorvátsku alebo vo Vojvodine, ale aj pre nás, občanov SR. Západný Balkán predstavuje susedstvo EÚ a temer bezprostredné susedstvo pre Slovensko. Bezpečný a pokojný Balkán je teda v životnom záujme SR. Preto tak, ako sme pomáhali Chorvátom, pomáhame a budeme pomáhať aj Srbom.

Mikuláš Dzurinda

Mikuláš Dzurinda

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

politik, maratónec Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaZahraničná politikaEkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu