Rovná daň - Made in Slovakia

Dnes predpoludním poslanci  SMER-u schválili zrušenie rovnej dane. Napriek tomu, že samotný minister financií pripustil, že práve rovná daň patrila medzi kľúčové, rozhodujúce nástroje dynamického vývoja našej ekonomiky v minulých rokoch. Doba je vraj ale dnes iná - potrebujeme konsolidovať verejné financie (teda znižovať deficit verejných financií) a vyspelé ekonomiky rovnú daň nemajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Je to pravda. Ale pravdu mali aj poslanci opozície, ktorí argumentovali tým, že konsolidovať by sa malo aj ( a možno najmä) šetrením na strane výdavkov (napr. nestavať novú budovu pre rezort zahraničných vecí...). A že ak chceme dobiehať vyspelé ekonomiky a neuspokojiť sa s tým, kde sme, musíme niektoré veci robiť ináč, ako to robia v týchto vyspelých krajinách. K veľmi dobrým argumentom opozície by som chcel pridať ďalšie dva. Prvý ponúka rezolúcia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy k aktivitám OECD v rokoch 2011-2012. V rezolúcii sa vyslovene uvádza, že "... daňová reforma, orientovaná na znižovanie zdaňovania práce a preorientovanie daňového zaťaženia do oblasti spotreby alebo ochrany životného prostredia môže mať relatívne rýchly efekt na zamestnanosť a pomôcť podporiť investície ..." Teda aj najvyspelejšie krajiny sveta, združené v OECD si uvedomujú, že vysoké dane z príjmov znižujú konkurencieschopnosť tohto klubu v súťaži s novými silnými ekonomickými globálnymi hráčmi (Čína, India, Brazília ,...). A uvedomuje si to aj Rada Európy - rezolúcia prešla aj vďaka mnohým poslancom z ľavicového spektra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý argument pochádza z mojej osobnej skúsenosti. Tá hovorí, že pre každú krajinu je dobré, ak je niečím známa, v niečom výnimočná. Ak disponuje niečím, čo sa dá označiť ako MADE IN. Čo je doslova symbolom tejto krajiny. Ako je napr.: pivo pre ČR. Disponuje aj Slovensko nejakým takýmto symbolom? Moja osobná skúsenosť hovorí, že Slovensko je vo svete známe najmä dvoma symbolmi: ľadový hokej a reformy, stelesnené práve do rovnej dane. Keď som sa v januári 1999 v Davose na svetovom ekonomickom fóre po prvýkrát stretol s kanadským kolegom Chrétienom a keď ma predstavili ako Slováka, jeho prvá veta znela: „Á, Slovensko! Dobrí ľudia a dobrí hokejisti!" (Svoje iste urobilo dlhoročné pôsobenie Petra Šťastného v Quebecu ... :-) ) A keď po rokoch som sa po prvýkrát stretol v Tokiu s premiérom Koizumim, jeho prvá veta znela: „Povedzte mi niečo o rovnej dani!" Počas hodinového rokovania sme o ničom inom, ako rovná daň, vôbec nehovorili. Podobných zážitkov a skúseností mám veľmi veľa. Vo svete poznajú Slovensko nielen vďaka skvelému hokeju, ale aj vďaka reformám, ktoré stelesňuje a symbolizuje práve rovná daň. Symboly krajiny sú nesmierne dôležité, symboly vyvolávajú záujem sveta o krajinu. A zvýšený záujem vedie k zvyšovaniu počtu turistov, ale aj k zvyšovaniu prílevu investícií. Oboje prináša do krajiny, ktorá je predmetom zvýšeného záujmu, prácu. A to je pre dnešok, ale i budúcnosť každej krajiny rozhodujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Róbert Fico dnes zbavil Slovensko jedného významného symbolu. Urobil tak prvú vážnu chybu. Lebo Slovensku poškodil.

Mikuláš Dzurinda

Mikuláš Dzurinda

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

politik, maratónec Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaZahraničná politikaEkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu