Sto dní v parlamente = sto aktivít

Od prvého momentu, ako som zistil, že som sa stal poslancom NR SR, alebo lepšie povedané odo dňa, keď som prijal ponuku kandidovať ako nezávislý (obyčajný ochranár) na kandidátke OĽaNO, uvažujem o tom, ako dať tomuto môjmu staronovému poslaniu reálnu náplň, zmysel, užitočnosť... Od chvíle, ako som zložil poslanecký sľub, uplynulo práve 100 dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Keď to veľmi zjednoduším a spriemerujem, snažil som sa za každý z týchto dní urobiť aspoň niečo zmysluplné a zapamätaniahodné. Keďže na svoju nedokonalú pamäť sa už nespolieham, robím a uverejňujem každomesačne odpočet týchto svojich aktivít: pre seba i pre druhých. Sto dní je symbolický časový úsek, po uplynutí ktorého sa zvykne v politike robiť prvá väčšia (seba)reflexia.

Nebudem Vás teraz obťažovať výpočtom stovky aktivít – napokon, nájdete ich aj s mojím stručným komentárom, ak budete chcieť, na stránke www.obycajniochranari.sk.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokúsim sa len to, čo som v priebehu uplynulých sto dní v parlamente, okrem bežných poslaneckých činností robil, zhrnúť do niekoľkých - povedzme desiatich - okruhov a urobiť si v tejto dosť nesúrodej množine trochu poriadok.

 1. Vystúpenia v pléne NR SR. Bolo ich dosiaľ, ak dobre počítam, 12. Z toho najrozsiahlejšie, najobsažnejšie a najkomplexnejšie odznelo v rozprave k Programovému vyhláseniu vlády na 2. schôdzi NR SR.

 2. Interpelácie členov vlády: zatiaľ ich bolo z mojej strany šesť a ich adresátmi boli predseda vlády, podpredseda vlády a minister vnútra, minister kultúry a minister životného prostredia.

 3. Legislatívne a iné iniciatívy: nepredložil som samostatne žiadny návrh zákona, ale spolupodieľal som sa na niekoľkých legislatívnych iniciatívach, najmä v podobe pozmeňujúcich návrhov.

 4. Vedenie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ide o výbor s nesmierne širokým tematickým zameraním, do ktorého sa, ako zvyknem hovoriť, zmestí každý meter štrorcový územia Slovenska. Patrí sem, okrem iného, poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo, potravinarástvo, životné prostrediie a rozvoj vidieka. Dosiaľ sa uskutočnili štyri schôze výboru, niekoľko desiatok prijatí a zoznam vybavenej korešpondencie sa pohybuje okolo čísla 50.

 5. Medzinárodné aktivity. Za najvýznamnejšiu považujem účasť na konferencii predsedov environmentálnych parlamenentných výborov z krajín EÚ a Európskeho parlamentu v Kodani na tému prípravy Summitu OSN Rio + 20. Odznelo tam niekoľko mojich príspevkov a nadviazal som tam cenné kontakty. K tomu by som prirátal pomerne intenzívnu spoluprácu s Bruselom, Prahou a Olomoucom, prijatie delegácie aktivistov z Tuniska a Rakúska, stretnutie s rakúskym prezidentom, veľvyslancom USA, PR, návštevu zastúpenia EÚ v SR a pod.

 6. Regionálne a miestne aktivity. Ich zhmotnenie predstavuje regionálna poslanecká kancelária v Trenčíne, ktorú sa mi podarilo otvoriť a sprevádzkovať najmä vďaka môjmu asistentovi Mgr. Richardovi Medalovi a jeho manželke. Okrem toho, že každmesačne minimálne raz navštívim Trenčín, uskutočnil som aj desiatky iných výjazdov, návštev a poslaneckých prieskumov na západnom, strednom i východnom Slovensku a aktívne som sa zúčastnil viacerých podujatí regionálneho či miestneho charakteru.

 7. Organizovanie seminárov, okrúhlych stolov a pod. na pôde NR SR. Dosiaľ to boli tri väčšie a niekoľko menších podujatí. Tie väčšie sa tematicky týkali spolupráce s tretím sektorom, 10. výročia prijatia Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja a prípravy na Summit Rio+20.

 8. Publikačná činnosť, internet, facebook, spolupráca s médiami. Väčšinu relevatných textov, vystúpení, interpelácií a pod. umiestňujem na webovú stránku www.obyčajniochranari.sk, časť z nich je prístupná aj na www.changenet.sk a na niektorých ďalších serveroch. Spolupráca s médiami pozostávala dosiaľ z niekoľkých tlačových besied a tlačových správ a z cca 20 rozhovorov, z toho asi polovica bola takpovediiac zásadného chrakteru: teda rozhovory v mienkotvorných médiách a na veľkej ploche.

 9. Venoval som prvý poslanecký plat na obnovu požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka a vyzval som podobnému gestu aj svojich kolegov. K tomu som pridal zopár ďalších menších charitatívnych aktivít.

 10. Iné: sem by som zaradil všetko ostatné, čo sa nezmestilo do predchádzajúcich „balíčkov“.

Napr. podnety a žiadosti o vyjadrenie adresované ministerstvám a iným úradom, stanoviská k rôznym problémom, recenzie a posudky, prednášky, diskusie, konzultácie, neformálne pracovné stretnutia, budovanie asistentského a konzultačného tímu ai.

Ďakujem mojej asistentke, asistentom, sekretariátu, kolegyniam, kolegom, konzultantom, poradcom, právnemu i mediálnemu tímu i všetkým ďalším, ktorí akokoľvek pomohli tomu, aby mojích prvých sto dní v parlamente po dvadsiatich rokoch malo aký-taký zmysel.

Mikuláš Huba

Mikuláš Huba

Bloger 
 • Počet článkov:  19
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Mikuláš Huba- geograf, environmentalista, ochranár, občiansky aktivista a komentátor verejného života. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu