Na lov zda smím se, lovče, ptát?
Na číhané mě roztřás chlad.
Kde jeleni jsou skolení?
Dosud se pasou v osení.
Kde je tvá spupnost zbojníka?
Z boku mi proudem uniká.
Kam pospícháš? A co je ti?
Jdu umřít ve svém doupěti.
Ako už správne tušíte, reč bude o tigroch. Tigre sú najväčšie mačkovité šelmy súčasnosti. Tieto nádherné tvory obývajú obrovské územia ázijského kontinentu od Arabského mora až po Tichý oceán. V dnešnej dobe ich však vo voľnej prírode nežije viac ako 4500 jedincov, z čoho až 80 percent žije v Indii. Dôsledkom je drastická zmena prírodných podmienok, za ktorú môže najväčší predátor na planéte Zem – človek.
Ako už rozšírenie tejto šelmy naznačuje, ide o veľmi adaptabilného tvora. Vďačí za to najmä vďaka svojmu pruhovanému sfarbeniu srsti, ktoré mu poskytuje dokonalé maskovanie prakticky v každom type terénu, ktorý obýva.
Dnes je známych približne sedem poddruhov tigra. Tie sa od seba neodlišujú významnými fyzickými odlišnosťami, ako skôr práve prostredím, v ktorom žijú. Tigre žijúce na severe majú teda zákonite hrubšiu srsť, sú mohutnejšie a pária sa len medzi sebou. Tie žijúce viac na juhu, teda v menej drsných životných podmienkach, sú menšie, pestrejšie sfarbené a vyhľadávajú vlhké prostredie. Najmä o bengálskych tigroch sa dá hovoriť ako o výborných plavcoch. To je jeden z neklamných znakov, ktoré odlišujú tigre od ostatných mačkovitých šeliem. Tie sa vode zväčša okľukou vyhýbajú.

Tigre a vlastne všetky mačkovité šelmy, sú v prírode najlepšie vyvinutými lovcami. Ich pružné telo, ostré pazúry a tesáky sú dokonale uspôsobené na rýchly, tichý a mimoriadne efektívny lov. Netreba zabúdať ani na ich fantasticky vyvinuté zmysly – v tme dokážu vidieť až 6 x lepšie ako človek, majú omnoho lepší sluch a famózny čuch. Ten využívajú ako druh komunikácie a samozrejme aj pri rozpoznávaní pachov zanechaných pri značkovaní obrovských teritórií.

Ako som naznačil piesňou Tiger, Tiger z legendárnej Knihy Džunglí, tigre sú samotárske zvieratá. Už od útleho detstva, približne v druhom roku, ostávajú na všetko sami. Matkou sa im stane divoká príroda a školou drsný život.
Tigre patria k najviac ohrozeným druhom divokých zvierat na svete. Za posledných sto rokov sa ich počet drasticky znížil zo 100 tisíc na približne 4500, aj to mnohé z nich žijú v zajatí. Za všetko môže samozrejme človek – začiatkom 20. storočia bol mimoriadne obľúbený lov na tieto šelmy, či už za účelom spracovania ich krásnej kožušiny, alebo len tak za účelom zábavy či netradičnej poľovačky.

Toto nebezpečenstvo pre tigre však stále naplno pretrváva. Za hlavnú príčinu sa považuje ničenie ich prirodzeného prostredia, pri ťažbe dreva a samozrejme stále nezažehnané nebezpečenstvo hroziace zo strany pytliakov.
Tieto signály už alarmujúco presahujú len varovania do budúcnosti. Ak sa príslušné orgány a ľudia do tejto problematiky právom zaujatí nepohnú míľovými krokmi vpred, jedného dňa môže byť toto ušľachtilé zviera len zaprášenou spomienkou ako jeho dávni predkovia...
