Ako mnohí spomenuli už predomnou, väčšina z vás nebola spokojná s výberom Top 25. Veľa kníh či autorov ktorí si umiestnenie rozhodne zaslúžili v konečnom rebríčku nefigurovalo, alebo ste si tam proste nenašli to svoje. Pri spätnom pohľade na vyhlasovanie výsledkov ako u nás, tak aj v Česku, nemôžem sa ani ja priradiť k tým, ktorí by boli s výsledkami spokojní.
Pri zostavovaní vlastného rebríčka som sa neohliadal do vlastnej knižnice (ktorá je a teraz sa budem trochu chvastať, doslova impozantná a smelo sa môže rovnať našej miestnej knižnici) ako skôr do spomienok na tie, ktoré pre mňa ostávajú nezabudnuteľné.
Mojich TOP 25:
25. Erle S. Gardner – Prípad námesačníkovej netere

Kto by nepoznal legendárneho právnika Perryho Masona? Jeho príbehy sú nám známe aj vďaka výbornému televíznemu spracovaniu, tu je jeden z tých knižných príbehov, ktoré ma očarili svojou jednoduchosťou, spádom a láskavým humorom.
24. William Shakespeare – Hamlet

Snáď najslávnejší príbeh pomsty. Rovnako ako pri niektorých iných knihách sú reči celkom zbytočné, tobôž pri takejto nesmrteľnej klasike. Správny čitateľ prosto musí tento príbeh mať už dávno prečítaný.
23. Marco Polo – Milión

Vždy som miloval príbehy dávnych moreplavcov. Tento príbeh však ďaleko vyčnieva nad ostatnými. Opisuje fantastickú cestu mladého cestovateľa na ďaleký východ, je to famózny príbeh ktorý inšpiroval mnohých. Zaujímavý je aj jeho vznik.
22. Jules Verne – Tajomný ostrov

Nečítal som ešte všetky Verneovky, no v blízkej dobe sa to samozrejme pokúsim napraviť. Klasika žánru od priam prorockého autora ma oslovila ešte počas puberty. A ako by si mal raz každý muž vysadnúť na koňa, tak by sa mal pustiť do čítania Verneho príbehov.
21. Herman Melville – Biela veľryba

Kto by nepoznal osudový stret kapitána Achaba s nebezpečným bielym vorvaňom Moby Dickom? Príbeh ktorý dokonale vykresľuje ľudskú zatrpknutosť a nezmyselný boj nielen proti matke prírode, ale aj voči nám samotným.
20. Anthony Burghess – Mechanický pomaranč

Ak vám tento názov pripadá povedomý, tak áno, myslíte si dobre. Pokiaľ nie, tak smelo do čítania. Ale upozornenie – pripravte sa na poriadne odviazanú cestu k podstate ľudského násilia.
19. Stephen King – Zelená míľa

Strhujúci príbeh o malej väznici, uprostred ktorej sa dejú doslova zázraky. A rovnako tak zázračný je aj tento príbeh od majstra hororového žánru, ktorý sa neskôr dočkal rovnako brilantného filmového spracovania.
18. William Golding – Pán múch

Jeden z najpôsobivejších príbehov o rozdelení dobra a zla. Poukazuje na ľudskú psychiku a našu podstatu ako takú, pričom si autor vyberá zaujímavé prostredie a veľmi znepokojujúco na prvý pohľad nepoškvrnené bytosti – deti.
17. Frank M. Robinson a Thomas N. Scortia – Nočná mora

Kniha, ku ktorej som sa dostal celkom náhodou, no a to tak, že som sa pustil do jej čítania v čase, keď som mal poškodený notebook. Zavádzajúci slovenský preklad môže čitateľa trochu zmiasť, v tomto prípade nejde o žiadny horor, ale o umne napísaný triller s témou nebezpečného vírusu.
16. Dave Barry – Veľké trampoty

Ako už samotný autor varuje, táto kniha rozhodne nie je pre deti a adolescentov. Jedna z najlepších knižných komédii za posledné roky, kde humor strieda akciu a zas naopak. Dave Barry nie je spisovateľ, ale novinár a prispievateľ nie zas tak nepodobný tunajším blogerom, preto je aj jeho prvá kniha stavaná skutočne netradične. Ak hľadáte inteligentne podaný humor, neskutočné, priam filmové zápletky a chcete jednoducho vypnúť, neexistuje lepšia kniha.
15. Bram Stoker – Dracula

Veľmi stará klasika upírskeho žánru, ktorú však doteraz nedokázal prekonať žiadny román na túto tému. Nesmrteľný príbeh grófa Draculu vo svojom najlepšom spracovaní. Povinnosť pre každého začínajúceho čitateľa.
14. Rice – Interview s upírom

Pokiaľ máte radi upírsky žáner, Draculu už máte za sebou a chcete prosto niečo zrelé, nie je lepšia možnosť. Rovnako ako rovnomenné filmové spracovanie, snáď druhý najlepší román plný krvi, vášne a dilemy večného života. Ak máte radi knihy, zabudnite na Twilight a zvoľte radšej Lestata.
13. Herbert George Wells – Vojna svetov

Je zaujímavé, že do môjho rebríčku sa v poradí hneď za sebou dostáva ďalší román, v ktorého filmovom spracovaní hral hlavnú postavu jeden a ten istý herec – Tom Cruise. Klasická Vojna svetov je však o niečom inom – písaná skôr ako dokument, či denník hlavného hrdinu. Jedno z najstarších a najzvláštnejších Sci-Fi, aké boli kedy napísané.
12. Douglas Adams – Stopárov sprievodca po galaxii

Ďalšie Sci-Fi, ktoré môžeme dnes označiť ako kultové a na svoju dobu a žáner prelomové. Neprečítal som ešte všetky časti (ktorých kvalita je vraj žiaľ zostupná), no čo sa týka tej prvej, bez výhrad. Povinnosť!
11. Umberto Eco – Meno Ruže.

Ten kto má rád detektívky a príbehy s mysterióznom nádychom bude nadšený. Strhujúci román zo stredoveku, ktorý perfektne vybočuje zo svojho žánru.
10. Rudyard Kipling – Knihy Džunglí

Nuž, pamätaj, tu platia zákony džungle a pra žiadne iné. Živ bude, kto ctí si ich, kto nezachováva ich, ten biedne zhynie... Najväčšia klasika dobrodružného žánru, kniha v ktorej je toľko múdrych viet a slov, že len ťažko by ste hľadali jej obdobu. Dokonalý a nezabudnuteľný príbeh.
9. George Lucas – Hviezdne vojny

Pred dávnymi časmi, v preďalekej galaxii... Tak znie prológ najslávnejšej sci-fi fantasy filmovej ságy 20.storočia. Fenomén, ktorý žije vlastným životom, vo vlastnom vesmíre megalomanských rozmerov dodnes. A aj toto knižné spracovanie je viac ako vynikajúce.
8. Josef Klíma a Jiří Vymětal – Trpká vôňa Orientu

Veľmi stará knižka, na ktorú sa neprávom niekedy zabúda. Rozpráva strhujúci príbeh mladého československého dievčaťa, ktoré si vďaka vlastnej naivite dokonale zničí život a prejde strastiplnú cestu kým nájde svoje skutočné „šťastie.“ A mimochodom, dvojica autorov ho napísala podľa skutočného príbehu tej dievčiny.
7. James Gurney – Dinotópia

Dinosaury ma fascinovali odmalička. Táto knižka s prekrásnymi kresbami snáď nechýbala žiadnemu mladému chlapcovi či dievčaťu 90.rokov. Číra fantázia, vysnený ostrov tohto autora, kde sa odohrávajú jeho dobrodružné príbehy. Neuveriteľná a nezabudnuteľná!
6. John Keel – Mothman Prophecies

Rozprávanie životných skúseností tohto novinára, ale hlavne lovca záhad, podané v mierne beletrizovanej forme odhaľuje neskutočné udalosti ktoré sa odohrali v 60.rokoch v Západnej Virgínii. Je to strhujúci skutočný príbeh pre každého, kto verí že pravda je vo hviezdach.
5. Antoin De Saint Exupéry – Malý princ

Malý princ bol chlapcom z iného sveta. No a tento nádherný príbeh ako keby skutočne pochádzal z neznámeho priestoru. V jeho čistote a posolstvách sa skrýva neskutočná sila. Jedna z najjednoduchších ale zároveň najgeniálnejších kníh – proste nie je viac čo dodať, to treba prečítať!
4. A.C. Clarke – 2001 Vesmírna Odysea

A nielen tento prológ k ešte dokonalejšej ságe, ale prakticky všetky knihy od najväčšieho génia 20.storočia, čo sa týka písania Sci-Fi. Dokonale kryštalicky vybrúsená kniha, ktorej prečítanie a pochopenie vám dá poriadne zabrať. Rovnako odporúčam aj filmové spracovanie.
3. J.R.R Tolkien – Pán Prsteňov

O tomto skutočne treba niečo napísať? Kto by už len nepoznal najslávnejšie a rozhodne aj najlepšie fantasy dielo aké bolo kedy napísané? Celoživotná Tolkienova práca je v našich končinách žiaľ známa najmä pre nedávne veľkolepé filmové spracovanie.
2. Frank Herbert – Dune
Ak je vo fantasy neprekonaným kráľom Pán Prsteňov, tak potom v sci-fi je to rozhodovanie omnoho ťažšie. Ak by sme to však brali z merítka knižnej ságy, jej kvality a obľúbenosti, nevychádza mi nič iné ako nadčasový román, ktorý prednedávnom ohromil aj mňa. Duna. Korenie musí prúdiť a vy si ju musíte prečítať!
1. Michael Crichton – Jurský Park

Trochu prekvapujúci víťaz, že? Prečo? Lebo je to prvý román, ktorý som prečítal celý. Lebo v každom ohľade prekonáva svoju slávnejšiu filmovú verziu. Lebo je to kniha, ktorú napísal môj najobľúbenejší spisovateľ. Lebo je to strhujúci sci-fi triller, ktorý vás nenechá vydýchnuť ani po poslednej prečítanej stránke. Prečo? Prečítajte a uvidíte sami :)
Tak toto sú tie moje naj. Je mi celkom jasné, že mnoho z týchto kníh by sa nikdy nedostalo medzi Top 25, ale môj názor už nezmení pravdepodobne nič. Sú to knihy, ktorých príbehy ma doslova učarovali. A ktoré veľmi jemne oprášim rukou znovu, aby som sa mohol ponoriť do sveta čistej fantázie, na posledné kúsky tých najcennejších svetov, ktoré sa môžu zrodiť len v našej mysli.