
Na úplnom začiatku stála kniha, ktorej autorom je Dennis Lehane. Ak vám toto meno nič nehovorí, nevadí, skúsim vám dať nápovedu.
Podľa dvojice jeho kníh sa neskôr zrodili aj ich filmové spracovania – Tajomná rieka a Gone, Baby, Gone.
Práve kniha od Dennisa Lehane pod rovnomenným názvom sa stala predlohou pre tento najnovší počin režiséra Martina Scorseseho, ktorého rozhodne netreba obzvlášť predstavovať, no spomeniem, že je tvorcom netradičných snímok, producentom a jednoducho dokáže samého seba predať pod značkou úspechu.


Do filmu Prekliaty ostrov si Scorsese prizval svojho dvorného herca Leonarda DiCapria – predtým spoločne spolupracovali na snímkoch Gangy New Yorku, Letec a Na druhej strane.

Príbeh sa začína v roku 1954, keď americký detektív Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) a jeho nový parťák Chuck Aule (Mark Ruffalo) prichádzajú na odľahlý ostrov v Bostonskej zátoke, slúžiaci ako perfektne strážený ústav pre tých najhorších psychicky narušených väzňov. Ich úlohou je objasniť záhadné zmiznutie jednej z miestnych „pacientiek“ Rachel (Emily Mortimer).

Na celé vyšetrovanie počas celého času dohliada hlavný doktor Cawley (Ben Kingsley).

Ostrov však na detektíva Danielsa od prvých momentov pôsobí skutočne tajomným, priam znepokojivým dojmom, čo narúša priebeh vyšetrovania. Navyše tento muž zvádza vlastný, vnútorný boj – keďže je vojnovým hrdinom a príbeh sa odohráva len niekoľko rokov po jej skončení. Prenasledujú ho nočné mory, v ktorých okrem spomienok z vojny (prostredníctvom perfektne natočených flashbackov) vída svoju nebohú manželku (Michelle Williams), o ktorú tragicky prišiel len prednedávnom. Celé vyšetrovanie náhle preruší hurikán a detektív Daniels neostáva uväznený len na tejto opustenej hrude zeme, ale čoraz viac v sebe samom...

Určite sa zhodnete na tom, že základom pre film tohto typu, teda detektívne ladený snímok s prvkami hororu a mysteriózneho trilleru, je poriadne dusná atmosféra, čo najmenej farieb a kopec zvláštnych ľudí, ktorí hlavnému hrdinovi poriadne komplikujú už aj tak komplikovanú situáciu. Do toho všetkého vám občas zahrá ešte ponurejšia ústredná melódia. Toto všetko Prekliaty ostrov má a s každou pribúdajúcou minútou to servíruje s ešte väčšími dávkami.
Scorsese sa pri natáčaní nemusel ani nijako extra pretrhnúť, na tomto filme jasne vidno, že aj bez dokonalých počítačových trikov sa dá – celý štáb do snímku vložil čosi svojské, čo síce verne kopíruje štýl Hitchcockových filmov, ale je celkom zjavné, s akou láskou ku klasike žánru sa k tomuto filmu pristupovalo.

Hlavné husle síce hrá po celú dobu Leonardo DiCaprio, ktorý v tomto filme predviedol snáď jeden z najlepších výkonov vo svojej kariére (a konečne sa to páčilo aj mne), ďakovať však za to môže ale hlavne svojej perfektne napísanej postave a priestoru, ktorý dostal. Ostatní herci za ním vôbec nezaostávajú, obsadenie a výkony sa podarili na jednotku.

Čo ale tento film robí výnimočným a tak zaujímavým? Prečo vám ho musím vrelo odporučiť a pritom vyzradiť čo najmenej?
Bez prekvapujúcej pointy by Prekliaty ostrov stratil snáď polovicu zo svojho čara a kvality. Už pred 11 rokmi to začal M.N. Shyamalan so svojim Šiestym zmyslom, no a od tej doby vzniklo len málo kvalitných mysterióznych trillerov, na ktorých konci na vás čaká doslova zdrvujúca pointa.

Scorsese však dokázal mimoriadne pútavo spracovať pôvodný Lehaneho príbeh, no a pomaličky ho doviesť až k prekvapujúcemu rozuzleniu – ktoré mnohých divákov skutočne šokuje a prinúti sa na svet znovu pozrieť o čosi inakšie.
Prekliaty ostrov je jednoznačne jedným z najlepších Scorseseho filmov, ktorým si tento kvalitný režisér (jeden z mála) poriadne napraví mierne pošramotené renomé.

Ak si chcete zájsť do kina na skutočne kvalitný snímok, nemôžem urobiť nič iné, ako vrelo odporučiť. Shutter Island je takmer bezchybný snímok (možno len miestami mierne rozvláčny, no nudiť sa nebudete!), ktorý vám perfektne zabrnká na nervy a najlepšie si ho vychutnáte v príjemnom prítmí kinosály.