Príbeh najväčšej ságy všetkých čias IX

28 rokov čakali najvernejší fanúšikovia najslávnejšej vesmírnej fantasy na jej konečné vyvrcholenie. To, čo podľa nich režisér a scenárista George Lucas nedokázal v rokoch 1999 a 2002, malo dostať poslednú šancu – s rokom 2005 a uvedením Epizódy 3 do kín. „Každý chcel Epizódu 3 vidieť, ale len málokto nám ešte veril,“ povedal hlavný producent celej preqelovej trilógie Rick McCallum. A ako to všetko nakoniec dopadlo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

30 rokov práce na niečom, čo bolo najprv označované ako „Zábava pre úzky kruh nadšencov filmovej Sci-Fi.“ Niečo, z čoho sa nakoniec vykľula trilógia. Zo Sci-Fi rozprávky sa stal Space Fantasy, klasické, miestami jednoduché rozprávanie čarovného deja, sa zmenilo na filmovú drámu so šťastným koncom. Star Wars je prerozprávanie vnútorného boja, ktorý sa skrýva v každom v nás, nesie mimoriadne posolstvo.

30 rokov čakania na návrat Darth Vadera sa malo stať skutočnosťou. Epizóda 3 s podtitulom Pomsta Sithov, (pekne kontrastuje s názvom poslednej epizódy pôvodnej trilógie) mala so sebou priniesť veľa odpovedí – nielen tých, ktoré sa týkali priamo deja, ale aj takých, ktoré zaujímali najmä fanúšikov tejto ságy – či a ako sa Georgeovi Lucasovi podarí prepojiť pôvodnú (1977 – 1983) a prequelovú trilógiu (1999 – 2005).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď na túto otázku nájdete zrejme až po zhliadnutí záverečnej epizódy celej ságy (samozrejme len z hľadiska sfilmovania) Čo sa týka mňa, ja som odpoveď už našiel a je celkom jednoduchá – Lucas vedel. A stále vie...


Jednotlivé kúsky do seba zapadnú, príbeh na seba naviaže.“

Obrázok blogu

Áno, podobné slová sľubovali tvorcovia Pomsty Sithov už dávno pred premiérou filmu. Našiel sa však len skutočne málokto, kto by ešte veril v Lucasove nadviazanie na korene pôvodnej ságy – na návrat Star Wars tak, ako ich poznali pôvodní fanúšikovia.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Práve tí vyvolali všetky negatívne reakcie ohľadom prequelovej trilógie a zosypali tak všetok popol na Lucasovu hlavu – Epizóda 1 bola príliš detská a farebná, takmer ničím nepodobná originálnej trilógii.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá Epizóda sa znovu držala vyčačkaného zjavu, navyše podporená trápne romantickými scénkami a čudnými hereckými výkonmi. K pôvodnej trilógii sa už síce blížila, ale nadväzovanie na ňu pokladali práve títo „fanúšikovia“ za príliš násilné. No a rovnako tak sa navážali do Lucasa aj pre scenár – z ktorého akoby úplne vymizol všetok vtip, život a povestná iskra medzi postavami – tie sa im zdali ako bez duše, dokonale zatienené digitálnymi efektami. (Zlatý Harrison Ford ako Han Solo či Carrie Fisher ako princezná Leia, na ich výkony sa prosto nič už nechytí, no aj napriek tomu sa nestotožňujem s názormi niektorých skalných fanúšikov na herecké prejavy v prequelovej trilógii.)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu


Ak sa nebudeme zbytočne dopodrobna zaoberať každou epizódou, Lucas to skutočne dokázal. Pod pojmom správny fanúšik Star Wars si predstavujem človeka, ktorý berie Star Wars ako celok, nedelí na jednotlivé epizódy či trilógie. Filmové Star Wars sú jednoducho jednou veľkou šesťdielnou ságou, ktorá mapuje tragický osud jedného muža, vyvoleného zo Sily – Anakina Skywalkera. „Je to prosto príbeh o tom, ako sa z dobrého človeka môže stať démon.“ povedal raz George Lucas pri televíznej diskusii, na ktorej sa zúčastnil aj jeho blízky priateľ a niekdajší spolupracovník Francis Ford Copolla.
Ja by som ešte Lucasa doplnil následovne - A ako ho jeho syn dokáže nakoniec priviesť naspäť, oživiť v ňom dávno zabudnuté dobro – naplnenie nielen vlastného osudu, ale celého dávneho proroctva.
V Epizóde 1 je Anakin len malý chlapec – otrok, celkom odlišný od svojich rovesníkov. Áno, skrýva sa v ňom veľká sila, ktorá ovplyvňuje jeho osud, vedie ho, dáva mu sny. Práve táto Epizóda nás dokonale uvedie do deja, poukazuje na silný kontrast s pôvodnými epizódami, charakterom Darth Vadera – poukazuje priamo na Lucasove slová.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej nachádzame rovnako dôležité fakty – z Anakina je sebavedomý teenager, ktorý je zmietaný vnútorným nepokojom, (nočné mory o jeho mučenej matke) a očakáva sa od neho to čo hovorí proroctvo – preto neraz prichádza k rozporom s prísnou radou Jediov, vlastným majstrom Obi Wan Kenobim. To všetko ho preto núti utekať od reality, ku svojim snom - k tým, čo ho berú ako človeka – k zvodom senátorky Padmé či kancelára Palpatina.

Obrázok blogu


Romantika v druhej epizóde pripadala drvivej väčšine fanúšikov trápna. Práve vďaka dialógom medzi Anakinom a Padmé bol Lucas kritizovaný za scenár aj réžiu. Na niečo ste však opäť zabudli, „milí fanúšikovia“ - príbeh Star Wars nie je zasadený do dnešnej doby, ale do dávnej minulosti.

A vtedy ľudia žili úplne inak ako my, jednoducho mali iné návyky. Navyše sa všetko odohráva v preďalekej galaxii! Je všeobecne známe, že Lucas čerpal námety na svoje dielo poväčšine v starých filmoch či histórii – a tak isto si pomohol aj pri budovaní romantickej zápletky v Epizóde 2. Téma zakázanej lásky je stará snáď ako ľudstvo samo, no George si pre tentokrát vybral obdobie na začiatku 40. rokov minulého storočia – inšpiroval sa tvrdými gangsterskými filmami, v ktorých vidíme romantické scény s neskutočne podobnou líniou ako je to práve vo Hviezdnych vojnách. Lucas išiel jednoducho s dobou.V pôvodnej trilógii odzrkadľoval myslenie ľudí počas studenej vojny, zatiaľ čo v novej sa vracal k obdobiu 30 a 40 rokov minulého storočia, nie tak zas moc odlišnému od tých dnešných časov. No a na tento dôležitý fakt netreba zabúdať!

Obrázok blogu

George Lucas dokázal natočením „novej“ - prequelovej trilógie to, čo chcel, a čo možno dokonca ani on sám neplánoval – zopakoval to isté, čo s pôvodnou trilógiou – vyrozprával čarovný príbeh, ktorý sa vymyká dnešnému chápaniu. Aj pôvodná trilógia bola vo svojej dobe kritizovaná – nie tak moc odlišne ako dnes tá prequelová. Nesú v sebe množstvo spoločných znakov, a len ich branie ako celok vám dá v celej veci jasno a postupne objavíte aj neskutočne veľa podobností – či chcete či nie, Star Wars už viac nemôžu existovať v inom poradí ako od Epizódy 1 po Epizódu 6.


Patrím k fanúšikom oboch trilógii, k zástancom nedeliť ich na odlišné. Nová znamená to isté čo stará, len pre svoju generáciu. Je škoda, že to niektorí fanúšikovia pôvodnej trilógie nedokážu vidieť rovnako – lebo majú Star Wars zafixované trochu inak ako my. Nie sú to perfektné triky, vesmírne bitky či dokonalý zvuk, čo robia Hviezdne vojny Hviezdnymi vojnami. Je to silný príbeh, osud ktorý nesie každý v sebe samom – svetlú aj temnú stránku svojho vlastného bytia.
George Lucas priniesol novou trilógiou tie isté Star Wars – len ich zabalil do kabátiku dnešnej doby, rovnako tak ako pôvodnú trilógiu urobil pre svoju dobu. Myslím, že to najviac ocení až nová generácia divákov, ktorí prídu po nás a oni skutočne pochopia čo Star Wars vlastne sú.
Áno, je pravda že Lucas musel pristúpiť aj na obchodnú stránku celej veci – veď na tom predsa kedysi zbohatol, a priblížiť nové časti mladšiemu publiku (rating bol stavaný tak, aby pritiahol všetky vekové kategórie).
Tomu sa však vyhnúť nemohol, ani vlastne nechcel. Možno je to na škodu, ale určite nie až tak veľmi.
Ale potom prišiel spomínaný rok 2005. A aj tí poslední najskalnejší, ktorí dodnes spávajú v noci pod perinou s replikou Lukovho meča, pripravení na príchod imperátora, dúfali, že sa vrátia staré dobré Hviezdne vojny. A to príšerne dlhé čakanie sa vyplatilo.
Epizóda 3 nie je najlepším filmom. Ale brať ju ako samostatnú, to by sme nemali robiť. Rozhodne je najlepším z novej trilógie, v mnohom prekonáva aj staré časti, ktorým sa najviac približuje. Ale podobne temný, depresívny film z „Bad Endom“, už asi ani neuvidíte. Pomsta Sithov sa drží svojho názvu – dobro nezvíťazí, len zaseje základy pre „Novú nádej“ v podobe Anakinových potomkov. A pri záverečnom zábere si vydýchnete, poviete si – toto sú Hviezdne vojny – a bude vám ľúto, že sa to všetko už končí. (alebo skôr začína?)


Natáčanie prebiehalo v starých známych prostrediach – Anglicku či v Tunise, nových štúdiach Foxu v Austrálii, kde bola spustená prvá klapka tohto filmu, ale aj vo Švajčiarsku, Číne či Thajsku – všetky lokality boli potrebné, v tretej epizóde totiž uvidíme najviac planét z celej ságy, výprava je proste bombastická. (Miesto konečného zúčtovania – planéta Mustafar - má správne zlú atmosféru, prosto fantázia.)
Podobne ako pri úplne prvom filme sa používali najprv kreslené skice (od oblečenia, účesov až po bitky megalomanských rozmerov – jednoducho všetko). Takýto kreslený scenár bol však v prípade trojky dotiahnutý do úplnej dokonalosti – pracovali na ňom stovky výtvarných a trikových odborníkov, znalci histórie vesmíru Star Wars aj sám George Lucas.

Obrázok blogu


Všetko muselo byť dotiahnuté do úplnej dokonalosti, čo vidíme neskôr na plátne – ako sa rozprávkovo krásna stará republika postupne mení na špinavé bojiská klonových vojen až k „postapokalyptickej“ drsnej vizáži a uzatvorenosti pôvodnej trilógie. Všetko to naozaj vyšlo podla plánov.
Epizóda 3 je zároveň naj-akčnejšia z celej ságy – na svoje si prídu najmä milovníci súbojov so svetelnými mečmi – v žiadnej epizóde ich toľko dokopy neuvidíme. Navyše každý rytier Jedi alebo Sith má odlišný spôsob boja svetelnými mečmi, či využívania „nadprirodzených schopností“ načerpaných z vesmírnej sily. Aj keď zrejme to najlepšie nám už ponúkla prvá epizóda, trojka je najpestrejšia. Navyše, všetok dôraz sa kládol na finálový súboj medzi majstrom a žiakom, o ktorom sa hovorilo už od čias pôvodnej trilógie a mal sa stať tým najemotívnejším, čo sme mohli v šermiarskych súbojoch kedy vidieť.
Predstaviteľ Anakina (Darth Vadera) Hayden Christensen musel trénovať šesť hodín denne, z toho si ešte sám po dve pridal a aktívne popritom aj posilňoval – čo sa odzrkadlilo na jeho zjave, oproti predošlej epizóde sa veľmi zmenil a pôsobí proste viac „cool“ a temnejšie (hoci za to môže podľa mňa aj ten účes, jazva cez oko a Haydenovi prosto záporná úloha sadne viac.)
Na bojovej choreografii pracovali tí najväčší odborníci, majstri šermu, či celé skupinky skutočných profesionálnych šermiarov – používajúcich od mušketierskeho štýlu až po zbesilé japonské metódy. Hlavný choreograf Nick Gillard pripravoval záverečný súboj po dobu celých dvoch rokov a dokázal z hercov (najmä ústrednej dvojky McGregora a Christensena) spraviť skutočne fantastických šermiarov. Každopádne od filmu, ktorý presiahol rozpočet 100 miliónov amerických dolárov, sa to už vopred nejako očakáva.

Obrázok blogu


Tretia epizóda má rozhodne najbližšie k starej ságe – objavujú sa nielen staré známe postavy, ale aj lokácie, (zaujímavosťou je planéta Utapau – objavila sa totiž už v úplne prvom scenári Hviezdnych vojen, o ktorom si povieme viac v nasledujúcej časti), technika, hudba a ešte aj niečo naviac...
Poslednou epizódou Star Wars si teda Lucas nielenže splnil svoj sen, ale priznajme si – naplnil aj tie naše. Jediné čo sa mu dá vytknúť je, že to všetko už končí. Inak je to zakončenie ságy, na tej najprijateľnejšej hranici, naplnenie všetkého, čo sme si doteraz mohli len predstavovať. K úplnej dokonalosti v tomto prípade chýbal už len skutočne maličký kúsok.
Herci zo seba dostali všetko (nielen pri akčných scénach, ale hlavne rozhovormi a celkovou rečou tela). Triky prekonali všetky doterajšie epizódy – pastva pre oči, pastva pre uši – rovnako tak zvuky aj hudba.
Sluchové zmysly vám úplne opantá John Williams, ktorý prichádza so všetkými doteraz použitými melódiami a tie nové sa smelo vyrovnávajú kvalite hudby z originálnej trilógie.
Záver ságy je dokonale emóciami presiaknuté divadlo, kde vopred poznáte ako tragicky všetko skončí – no aj tak do samotného záveru vo vás vyvoláva všetky emócie. Týmto Lucas definitívne prekonal vyčačkané prvé dve epizódy, ale zabrnkal nám na nervy rovnakou, ak nie ešte trochu väčšou mierou, ako v závere Empire Strikes Back.

Obrázok blogu

Tento film kladne prijali aj fanúšikovia pôvodnej trilógie, vo veľmi dobrom svetle ho vykresľovali aj kritici po celom svete. Obe trilógie Hviezdnych vojen sa už neodmysliteľne stali súčasťou globálnej kultúry, najmä čo sa týka fanúšikov sci-fi a fantasy tvorby. Pôvodná trilógia nám ukázala klasický boj proti zlu a hľadanie pravdy, tá nová nám ukazuje ako sa z dobrého človeka stal ten obávaný čierny démon. Český spisovateľ Ondřej Neff tvrdí, že vývoj príbehu odráža posun v tom ako ľudia vnímajú zlo:
V 70. rokoch sa zlu čelilo, dnes „sa chápe“. Neff však v tomto Lucasovi krivdí. Tvorca Star Wars sa nesnaží ospravedlňovať zlo, len vysvetľuje, ako kombinácia Anakinovej úzkosti a Palpatinovej manipulácie viedli k vzniku Dartha Vadera.
Sága sa teda dočkala svojej finálovej kapitoly – ktorá obstála viac než dobre. Čo ale do budúcnosti? Myslím, že to nie je tá najsprávnejšia otázka, ale viac o tom si povieme v nasledujúcich epizódach seriálu mapujúceho príbeh najväčšej ságy všetkých čias.

Milan Banáš

Milan Banáš

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ak chceš vedieť aký som - spoznaj ma. Ak chceš vedieť ako píšem - čítaj ma :) Čo viac dodať? Som začínajúci autor z Liptovského Mikuláša. Zoznam autorových rubrík:  Liptovský MikulášÚvahaThe GameFilmyHokejVyjednávačZáhadyLegendyPoviedkaSpektrumSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu