Kto by chcel žiť navždy?

Tak neznie iba názov skladby od nesmrteľnej skupiny Queen. Ale aj základná myšlienka, na ktorej bol postavený príbeh tohto filmu. Príbeh ktorý oslovil predošlú divácku generáciu a dokáže osloviť aj tie nasledujúce. Lebo je večný.

Highlander, teda po slovensky povedané Horal, je film, ktorý sa stal koncom 80. rokov minulého storočia malým fenoménom a svojich verných fanúšikov si stále nájde aj dlhých 24 rokov po svojom vzniku. Čomu za to vďačí?
Nechcem zbytočne rozpitvávať dej, ale stručné pripomenutie nebude nikdy na škodu.
Highlander je mierne fantasy ladený snímok, ktorý rozpráva životný príbeh jedného muža, ktorý na svojej ceste prechádza storočiami a mnohými súbojmi. Všetko sa začína v roku 1536 na škótskej vysočine a končí o štyristopäťdesiat rokov neskôr, v potemnelých uličkách New Yorku.


Ten muž sa volá Connor MacLeod, kedysi bol škótskym horalom a dnes pod falošnou identitou ako Russel Nash pracuje ako obchodník so starožitnosťami. Ostáva už len krátky čas dovtedy, ako sa stretne v poslednom súboji na život a na smrť, aby sa vykúpil z prekliatia večného života a získal zaslúženú odmenu. Aj keď sa dej odohráva v New Yorku na konci 80. rokov, hlavnú líniu filmu sledujeme vďaka Connorovým spomienkam - prenášame sa na škótsku vysočinu na počiatok 16.storočia, kde sa ako mladý horal zúčastní akejsi prvej skúšky – boja so znepriateleným kmeňom. Práve v tomto súboji však Connor padne rukou krutého Kurgana, bojovníka z ruských stepí. Connor však záhadne vstane z mŕtvych a neskôr zisťuje, že patrí k zvláštnej sorte bojovníkov obdarených darom ale zároveň prekliatím večného života. Len nesmrteľný môže zabiť druhého nesmrteľného – a to tak, že mu pomocou meča v rovnom súboji odsekne hlavu. Na konci tak môže ostať iba jeden víťaz...


No a viac z deja už neprezradím. Ten kto tento film videl dobre vie, ako sa ďalej vyvinie. No a ten, kto ešte nemal možnosť Highlandera zhliadnuť, tomu nechcem kaziť prekvapenie a celkový zážitok.
Film má hneď niekoľko veľkých plusov – rozhodne originálny námet, ktorý sa však podľa mňa dal spracovať aj o čosi lepšie. Netreba však zabudnúť, že film bol natočený v roku 1986 a za pomerne nízky rozpočet, takže po tejto stránke mu nie je čo vytknúť. Triky nie sú najdokonalejšie, no každý správny filmový fanúšik vie, že nie sú ani zďaleka všetko. Veď si spomeňme v poslednej dobe trébars na taký Súboj Titanov. Nový film sa oháňa nádhernou vizážou, no originálny snímok (1981) má väčšina ľudí radšej, aj napriek na dnešnú dobu smiešnym trikom.

vs

Nielen originalita tohto snímku ho radí k zlatému filmovému fondu osemdesiatych rokov. Za spomenutie stoja aj vtipné hlášky, najmä nevtieravý a suchý anglický humor, kameraman odviedol kus perfektnej roboty a za zmienku stojí samozrejme vynikajúca výprava - flashbacky (teda pohľady do minulosti prostredníctvom Connorových spomienok) sú skutočne brilantné, nádherné scenérie vám otvoria ústa a celá táto pasáž dokonale zatieni dianie v prítomnosti. Do deja sú navyše mimoriadne dobre zasadené, ani jedna scéna nie je rušivá a obe dejové línie sa tak perfektne dopĺňajú.


Herecké obsadenie sa zväčša skladá z neznámych hercov ale ústredné trio stojí za reč -
Hlavnú postavu si strihol možno najväčší zahodený herecký talent – Christopher Lambert hrá svoju životnú rolu, o tom niet pochýb. Jeho krátkozraký pohľad má niečo do seba a do postavy samotárskeho muža, ktorý sa vžíva do nových životov ale stále v sebe dusí a nosí svoje skutočné ja, sa hodí dokonale.

Hlavného záporáka si strihol herec, ktorý snáď ani nikdy nehral kladnú postavu. Dobre naladený srandista, ale zabijak a príšera prvej kategórie Kurgen, padla do vienka Clancymu Brownovi.


No a najväčšou hviezdou je tu samozrejme Sean Connery, ktorý si strihol síce menšiu roličku, ale veľmi podstatnú – postavu nesmrteľného Egypťana Ramireza, ktorý sa stáva Connorovým učiteľom a najlepším priateľom.


No a za najväčší plus označujem hudbu. Nielen príjemné melódie od skladateľa Kamena ale hlavne pesničky kapely Queen, ktoré napriek svojej modernosti, verte či nie, sa do tohto snímku hodia dokonale. Titulná skladba Who Whants to live Forever navyše vyzdvihuje základný motív snímku – teda trápenie sa hlavného hrdinu po tom, ako prichádza o svoju životnú lásku a on zostáva žiť ďalej, ale sám.

Čo dodať záverom?
Highlander nie je žiadne nafúknuté béčko, ale takmer bezchybná nadčasová záležitosť, ktorá nemá len nadupané plné gule, ale hlavne dušu, rovnako ako texty songov od Queenu, ktoré k filmu neoddeliteľne patria. Film ostáva nadčasovým snímkom, ktorý aj napriek svojej zdanlivej jednoduchosti v sebe nesie niečo viac. Každý kto má rád fantasy a filmy nesúce posolstvo, nech si ho smelo pozrie. Len nech nespraví podobnú chybu ako tí čo ho už videli a nedá sa do sledovania jeho pokračovaní. Tie totiž nestoja za nič, dokonale kazia odkaz prvého filmu a rúcajú všetku kvalitu označenia Highlander. Zostať môže iba jeden!
