Reč bude o srnčej a jelenej zveri, ktorá sa Vám síce môže zdať na prvý pohľad podobná, ale keď sa lepšie prizriete, zistíte, že sa výrazne líši veľkosťou a aj stavbou tela.

Srnec v zimnej srsti Srnec obecný dosahuje výšku v kohútiku cca 90 cm. Hmotnosť srnčej zveri sa pohybuje do cca 35 kg. Jej "zrkadlo" je oválne, pri podráždení sa môže roztvoriť a nadobúda okrúhlejší tvar.

Srnky v zimnej srsti
Srnčia aj jelenia zver má v zime sivohnedú farbu, v lete červenohnedú.

Srnec v letnej srsti

Srnec na jar pri výmene zimnej srsti za letnú a parôžkami v lyku

Podráždený "brechajúci" srnec s roztvoreným "zrkadlom"
Jeleň lesný je podstatne mohutnejší, výška v kohútiku u dospelého jedinca dosahuje cca 120 až 150 cm. Váha je takmer desaťnásobkom váhy srnčej zveri, dosahuje 200, niekedy až 250 kg. "Zrkadlo" u jelenej zveri pripomína tvar podkovy a je menej výrazné ako u srnčej.

Dospelý jeleň v letnej srsti počas ruje

Jelenica (laň) v letnej srsti

Laň v zimnom šate

Jeleň uprostred leta, s parožím v lyku

Mladý jeleň
Srnce sa od jeleňov výrazne líšia tiež tvarom a veľkosťou parožia. Rozdiel je obvykle aj v dĺžke a počte výbežkov (výsad). Jeleň máva menej ako 9, ojedinele môže mať aj viac ako 10 výsad na jednom parohu, srnec zvyčajne nemá viac ako tri. Pokiaľ u srnca sú výsady dlhé len pár centimetrov a samotné parôžky nie sú dlhšie ako 30 centimetrov, u jeleňa výsady dosahujú dĺžku až desiatok cm a dĺžka "kmeňa" parohov môže byť aj viac ako jeden meter.
| ||
Typické parožie jeleňa |
| Parôžky srnca |
Rozpoznávacích znakov je podstatne viac, toto sú len tie najzákladnejšie, ktoré Vám v prírode pomôžu pomerne ľahko odlíšiť tieto dva rozdielne a pomerne bežné druhy zvierat.