Vlastne som sa k nemu vrátil po čase, aby som skontroloval situáciu. Medveď, ktorý ho pravidelne navštevuje, ma nesklamal. Bol na mieste, len už za tie roky trošku povyrástol. Určite mu k tomu pomohol aj nedojedený chlieb, či nedopitá kola.


Miest, podobných tomuto je na Slovensku veľa. Žiaľ toto je jeden zo spôsobov, ako si z obyčajných plachých medveďov vychovávame medvede "kontajnerové", ktoré strácajú prirodzený rešpekt pred ľuďmi a stávajú sa tak pre ľudí nebezpečnými, ohrozujúcimi zdravie a majetok ľudí. Tento konkrétny medveď má ešte šancu na záchranu. A pozitívom je, že sa už na tom pracuje. Žiaľ stále je toto bremeno len na mimovládnych organizáciách. Štátne orgány sa stále tvária, že sa ich problém kontajnerových medveďov netýka. A väčšina poľovníkov sa pozerá na medvede len cez svoje puškohľady.

Paradoxom je, že neďaleko vreca na odpadky je oznam, aby ľudia udržiavali čistotu. Ten, ktorý tam oznam umiestnil, si zrejme vôbec neuvedomil, že neporiadok nemusia robiť ľudia.
Ako som naznačil v úvode, tohoto medveďa už "poznám" niekoľko rokov. Za tie roky sa na tomto mieste nič nezmenilo. Na odpočívadle zastavujú autá, cestujúci vyhodia odpadky a medveď si v noci príde vybrať svoj medvedí podiel. A náhodní návštevníci sa len divia, aký je tam stále neporiadok. Keď idem okolo, tak tam už zväčša ani nezastavujem. Často len mrknem očkom a keď vidím rozhádzané odpadky, tak viem, že môj "kamarát" ešte žije. Ale on bude kľudne žiť i bez našej "pomoci". A ja rád urobím tých pár krokov navyše do jeho teritória, aby som sa presvedčil o tom, ako sa mu darí.
Nuž, ak si chcete chovať medveďa na balkóne svojho bytu, tak tu máte návod ako má správne kŕmitko pre medveďa vyzerať. Medvede sa nám už prebúdzajú a tak sa takýto návod na stavbu kŕmitka môže mnohým hodiť. Pre tých, ktorí nemajú záujem medvede domestikovať, existuje riešenie vo forme nedostupných kontajnerov. Iné možné riešenia nájdete napríklad na www.medvede.sk.