40 dňový pôst – 40 dní úplne bez jedla, je to vôbec možné?

Rozhovor o skúsenostiach s dlhým pôstom s Matej Kurbelom, 26 ročným kresťanom v službe. Aké sú fyzické a duchovné účinky 40 dňového pôstu na ľudský organizmus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (118)

Matej nedávno si absolvoval 40 dňový pôst. Aké to bolo?

Nebolo to ľahké. Prvé štyri dni až týždeň sú najťažšie, pretože žalúdok je roztiahnutý a zvyknutý na prijímanie potravy, preto v tom čase je pocit hladu najsilnejší. Potom sa to postupne zlepšuje. Je to taký vnútorný boj, ale zároveň je to niečo úžasné. Toto bola jedna z najkrajších skúseností s Pánom akú mám.

Robil si pôst počas práce?

Áno.

Nebolo to príliš náročné a únavné? Necítil si sa vysilený a slabý?

Po 4. týždni pôstu nám jeden priateľ daroval nábytok do farnosti. Bolo toho naozaj veľa: postele, skrine, poličky… Myslel som si, že budem mať problémy pri všetkom tom vynášaní a prenášaní toľkého nábytku. Ale zvládol som to bez akýchkoľvek ťažkostí, dokonca som sa necítil ani slabý a ani unavený.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že si pôst robil počas práce si pokladal za výhodu, alebo skôr za nevýhodu? Prečo?

Podľa mňa to bola výhoda, pretože som pri tom spoznal silu modlitby a božieho slova. Pretože platí, že nielen z chleba žije človek, ale aj z každého slova, ktoré vychádza z božích úst. A zároveň som si uvedomil ako úžasne sme stvorení Bohom. Že v našom tele a v našej vôli je skrytého oveľa viac ako si na prvý pohľad uvedomujeme. Boh dal človeku úzasný potenciál. Treba ho len využiť.

Akú zohrávala modlitba úlohu počas pôstu? Nastala nejaká zmena v tvojom modlitebnom živote počas pôstu? Napríklad si jasnejšie počul Boží hlas a podobne…

SkryťVypnúť reklamu

Pri pôste je modlitba základ. Bez nej robit pôst nemá zmysel. Modlitba je to čo ti dá silu ísť dopredu a neobzerať sa späť. Modlitba je to čo ti dá silu povedať nie pečenemu kuriatku ked sedíš za stolom s tvojimi priateľmi a oni si na ňom pochutnávajú. Modlitba je to čo je v našom živote najdôležitejšie. Rozhovor s Bohom. Osobný vzťah s Bohom, je to to jediné na čom na tomto svete záleží. Pretože skrze modlitbu sa Boh dotýka tvojho srdca, napĺňa ho láskou, ktorú ty potom možeš dávať ďalej. A láska je to najcennejšie čo máme, pretože Boh je Láska.

K 40 dňovému pôstu treba silný zápal a veľké odhodlanie. Zapáli sa mnoho ľudí, ale málo kto má aj príslušné odhodlanie to urobiť. Čo bolo tvojou motiváciou k 40 dňovému pôstu?

SkryťVypnúť reklamu

Túžim byť stále bližšie a bližšie pri Bohu, stále viac a viac byť podobný obrazu jeho Syna, toto je tá najsilnejšia motivácia ktorú mám. Milujem Ježiša a chcem byť s ním a skrze pôst sa človek približuje k nemu velmi silným spôsobom.

Matej ty si zasvätený Bohu naplno, nemáš rodinu, venuješ sa plne a výhradne Bohu a službe Bohu, mnohí čo to budú čítať si povedia nečudo, že si sa pustil do 40 dňového pôstu. Doporučil by si 40 dňový pôst po jeho absolvovaní aj bežnému človeku, čo sa na rozdiel od teba venuje naplno hlavne svojej rodine, deťom a svojmu zamestnaniu? A prečo?

Sú rôzne druhy pôstu. Kazdý človek si môže vybrať akým spôsobom sa chce postiť. Určite pre človeka, ktorý ešte nieje zvyknutý postit sa, neodporúčam začínať s 40 dnovým pôstom. Treba začať zľahka, treba si veľmi postupne začat trénovať vôľu, napríklad môžeš skúsiť najprv jeden den. Potom 2 dni, 3 dni, týždeň a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Sú dokonca aj ľudia ktorí sa nemôžu postiť od jedla, napríklad zo zdravotných dôvodov. Tí si môžu nájsť aj iný spôsob pôstu, stačí keď si uvedomia čo ich baví, čo majú radi a obetujú to Pánovi na určitý čas, napríklad internet, tv, facebook… Ale komu to zdravotný stav alebo okolnosti dovoľujú by mal vyskúšať aj dlhší pôst, aspoň týždeň. Pretože skrze tento pôst si človek uvedomí čo je v jeho živote najdôležitejšie, že Boh má byť na prvom mieste.

Na čo by si mal človek dať počas 40 dňového pôstu podľa teba najväčší pozor?

Počas celého obdobia pôstu musí byť človek veľmi opatrný, a musí byť pripravený pôst ukončiť hneď, ak zaznamená nejaké zdravotné problémy. Môže sa stať, že človek bude nervózny, lebo sa bude cítiť prázdny a bude sa snažiť nájsť niečo, čo by ho naplnilo, čo by mu dalo pocítiť chýbajúce zadosťučinenie a práve preto je absolútne potrebné robiť počas pôstu osobnú modlitbu. Tiež človek nemôže začať jesť tuhú stravu hneď ako skončí pôst. Treba začať pomaly, najprv len obilné kašičky, na normálnu stravu treba prechádzať veľmi pomaly a postupne.

Čo bolo na 40 dňovom pôste najťažšie?

Najťažší bol mentálny pocit prázdnoty, chýbali mi príjemné chuťové zážitky z jedenia. Nebolo to ani tak tažké nejesť kvôli hladu, pretože po niekoľkých dňoch si telo zvykne a fyzický pocit hladu zrazu zmizne úplne. Veľmi silný problém ale zostáva ďalej to, že človeku mentálne chýba príjemný pocit “zadosťučinenia” z vychutnania si jedla.

Mal 40 dňový pôst aj príjemené momenty? Ak áno, aké?

Určite áno, počas modlitby a počas chvíľ kedy som bol s Pánom sám, to boli chvíle, ktoré by som nezamenil za nič na svete.

Matej, koľko kg si schudol počas 40 dňového pôstu?

To ti neviem povedať pretože doma nemáme váhu… takže o jednu starosť menej.

Vrátil si sa potom na svoju pôvodnú váhu? A ak áno, koľko to asi trvalo?

Myslím že áno pretože teraz sa uz nevojdem do nohavic, ktoré mi počas pôstu boli veľké.

Chodil si počas pôstu na lekárske prehliadky, odbery moču, krvi a podobne? Bol si v súvislosti s pôstom v kontakte s lekárom? Považuješ to za potrebné byť v kontakte s lekárom počas dlhého pôstu?

Nie, nebol. Tu v Amerike, kde momentálne slúžim, sú doktori veľmi drahí, za návštevu pýtajú aj 300 dolárov a potom treba platiť osobitne ešte každý test. Takže som sa rozhodol nechodiť. No bol som opatrný. Keď som sa cítil zle, tak som pil mlieko alebo džús.

Venoval si sa počas 40 dňového pôstu aj nejakým fyzickým cvičeniam? Ak áno akým? Je to nutné a podstatné? Prečo?

(Hovorí sa, že počas pôstu sa v tele uvolňuje veľa toxínov a je vhodné počas pôstu nezabúdať na pohyb a cvičenie, aby sme neagresívnou a miernou telesnou aktivitou napomohli lepšiemu a rýchlejšiemu vyplaveniu týchto toxínov von z tela + lepšia fyzická kondícia napomáha lepšiemu znášaniu pôstu)

To záleží od každého človeka ako sa rozhodne, ale ja som nerobil žiadne špeciálne cvičenia.

Čo si prežíval počas pôstu psychicky?

Počas pôstu si človek uvedomí, že jeho myšlienky sú oveľa jasnejšie, dokáže sa naučiť viac, pochopí mnohé veci oveľa ľahšie. Jeho myseľ je oveľa slobodnejšia a silnejšia. Stáva sa dokonca, že niektorí ľudia ktorí sa dlhšie postili a uvedomili si to požehnanie, ktoré pôst prináša, potom nechceli skončiť s pôstom. Aj tu treba byť velmi opatrný. Práve preto treba mať nejakého duchovného vodcu, pastiera, alebo priateľa, ktorý má skúsenosť s Ježišom, rovnako ako ty a ktorému môžme otvoriť srdce a povedať uplne všetko tak ako to v našom živote naozaj je a ktorý nás bude počas pôstu kontrolovať. Tento pastier alebo priateľ musí mať aj autoritu ukončiť náš pôst ak je to potrebné.

Matej ďakujem ti za rozhovor. Nech ťa Boh požehná.

Milan Ivan

Milan Ivan

Milan Ivan

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V mladosti som sa zamiloval do Číny a táto láska aj po 30 rokoch stále pretrváva. V práci sa venujem komunikácii medzi Čínou a SR. Zdravý a zodpovedný vzťah k životu je mojim ideálom. Kamarátim sa s otužovaním v studenej vode a behaním naboso. Verím, že veľkosť človeka sa dá zmerať množstvom lásky v jeho vnútri. Moje názory nájdete aj na:www.cinstina.skwww.pustovna.sk Zoznam autorových rubrík:  Fikcia a dikcia o ČíneO pôste a o Bohu

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu