Bezcharakterné praktiky rôznych poslancov z minulosti poukazujú na to, ako sa môže vyvíjať stabilita resp. pokračovanie vládnej koalície, ktorá sa dostane do úzkych na základe rôznych citlivých káuz len na základe zmeny nálad poslancov, ktorí opustia za rôznych špekulatívnych okolností svoju materskú stranu a stanú sa zo dňa na deň nezávislými.
Nezávislých poslancov možno považovať v súčasnosti za najväčšie riziko, pretože po ich odchode zo strany za ktorú kandidovali do NR SR sa z nich stávajú terče - osoby s poslaneckým mandátom významnej hodnoty, ktorý je možné zobchodovať. Nebudem spochybňovať morálne hodnoty daného poslanca, že či svoj odchod z „materskej“ strany nezobchodoval s inou stranou, či hnutím za prechod k nim. No nebudem ani spochybňovať tú možnosť a minulosť to už niekoľkokrát ukázala, že mohli existovať rôzne vnútorné, alebo vonkajšie tlaky na pretlačenie rôznych legislatívnych zmien, ktoré boli potrebné pre vplyvnú podnikateľskú lobby – developerov, či oligarchov. Presne v týchto prípadoch sa ukazuje aká je hodnota – sila poslaneckého mandátu do ktorého je vhodné investovať, obzvlášť v prípadoch nezávislých poslancov, ktorí by za svoju stranu, alebo hnutie vediac o konzekvenciách, nemohli postupovať ináč.
Policajný prezident Hamran počas svojej tlačovej konferencie, ale k inej téme citoval z prepisu, že existujú finančné prostriedky, ktoré budú slúžiť na to aby sa finančne uspokojil svedok aby tvrdil to čo je treba a teda že policajný zbor koná na základe politickej objednávky. Nepochybujem, že tie isté finančné prostriedky môžu byť k dispozícii už teraz na uspokojenie budúcich poslancov hneď po voľbách 30.9.2023, ktorí by boli schopní prejsť na „druhú“ stranu, ak by chýbali potrebné mandáty pre vytvorenie vládnej väčšiny stranou SMER SSD.
Je nutné zdôrazniť, že prakticky od vzniku samostatnej SR nebola uskutočnená žiadna podstatná zmena, ktorá by zamedzila nespravodlivým a nesystémovým odchodom poslancov, ktorí sa pod logom nejakej politickej strany dostali do NR a po svojom odchode, alebo vystúpení zo strany, naďalej pôsobili v radoch poslancov, ale už ako „nezávislí“.
Nezávislí poslanci budú v týchto predčasných parlamentných voľbách zohrávať kľúčovú úlohu, ktorá rozhodne o smerovaní Slovenska, pretože v súčasnosti im nebráni nič v tom, aby sa stali nezávislými a mohli byť zneužitý na pokrytie chýbajúcich mandátov pre vznik ľavicovej vlády a návrat Róberta Fica k moci.