Problematike som sa naposledy venoval 17. 1. 2013 v blogu s názvom Záchytné parkoviská – zlepšenie atraktivity železničnej dopravy. Čo sa odvtedy udialo?
Na úvod treba rozlíšiť tri typy projektov:
Veľké záchytné parkoviská v dopravných bodoch: Pezinok, Ivanka pri Dunaji, Zohor, Nové Košariská (objednávateľ ŽSR, projektant Dopravoprojekt a.s., financovanie Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII)).
Spevnené plochy pri železničných staniciach a zastávkach.
Malé záchytné parkoviská, tiež nazývané prestupné dopravné terminály (realizátori – jednotlivé mestá a obce, financovanie Integrovaný regionálny operačný program 2014 – 2020 (IROP)).
Projekt: „ŽSR, Záchytné parkoviská pre integrovaný dopravný systém Bratislavského samosprávneho kraja v dopravných bodoch Zohor, Nové Košariská, Ivanka pri Dunaji a Pezinok".
Projektová činnosť začala v roku 2013. V roku 2013 sa mohlo pri letnom pohľade javiť, že naprojektovanie „vybetónovania štyroch lúk“ a realizácia sa dá stihnúť do dvoch rokov. Zároveň treba povedať, že nesúčinnosť samospráv a aktivity rôznych aktivistov, možno aj nedostatočný záujem mesta, kraja či Ministerstva Dopravy, sa podpísali pod výsledok, ktorý je nasledovný:
1. Pezinok
Kapacita parkoviska bude 291 parkovacích miest a 30 stojísk pre bicykle. Parkovisko je navrhnuté na pravej strane železničnej stanice v smere od Bratislavy na nezastavanom území. Prepojenie železničnej stanice a parkoviska bude riešené predĺžením jestvujúceho podchodu.
Stav k 17.12. 2018: V auguste 2018 bola vyhlásená súťaž na výber zhotoviteľa stavby, ktorá je v štádiu vyhodnocovania ponúk.

Obr. 1.: Miesto kde vznikne záchytné parkovisko pre IAD
2.Ivanka pri Dunaji
Kapacita parkoviska bude v prvej etape 158 parkovacích miest a 80 stojísk pre bicykle. Parkovisko je navrhnuté na ľavej strane zastávky v smere od Bratislavy na nezastavanom území. Parkovisko bude spevnené, osvetlené a cestujúcim bude k dispozícii aj informačný systém s vizuálnym zobrazením o odchodoch vlakov. Projekt v tomto prípade spomaľoval nesúhlas majiteľa susedných pozemkov (poľa)s navrhovanou investíciou.
Stav k 17.12. 2018: Je vydané právoplatné územné rozhodnutie a je spracovaná dokumentácia pre stavebné povolenie v rozsahu realizácie stavby, pracuje sa na geometrickom pláne a majetkoprávnom vysporiadavaní. Začiatok prác je plánovaný na 10/2019 s odhadovaným časom výstavby 8 mesiacov.

Obr. 2.: Záchytné parkovisko pre IAD pri železničnej zastávke Ivanka pri Dunaji
3. Nové Košariská
V rámci projektu bude vybudované parkovisko pre 165 parkovacích miest a 50 parkovacích miest pre bicykle. Súčasťou výstavby parkoviska je aj vybudovanie obojstrannej autobusovej zastávky pri ŽST Nové Košariská. Vzhľadom na požiadavku obce bude vybudovaný aj prístupový chodník pozdĺž tejto cesty pred železničným priecestím. Proces projektovania zabrzdil nesúlad s územným plánom obce.
Stav k 17.12. 2018: Je schválená zmena územného plánu obce. v roku 2019 je v pláne získať právoplatné územné rozhodnutie, stavebné povolenie a začať súťaž na zhotoviteľa stavby.
4.Zohor
Príprava bola pozastavená z dôvodu nesúhlasu obce s umiestnením parkoviska pri budove železničnej stanice. Obec Zohor požaduje vybudovanie parkoviska na opačnej strane, s čím súvisí vybudovanie podchodu, čo je však nemožné financovať zo štrukturálnych fondov EÚ určených pre projekt budovania parkovísk. Projektovanie parkoviska je zároveň nutné zosynchronizovať s modernizáciou úseku Devínska Nová Ves – Kúty, ktoré má zabezpečené financovanie z fondu CEF.
Okrem vyššie spomenutých projektov by bolo vhodné uvažovať nad ďalšími veľkokapacitnými parkoviskami napr. Bernolákovo (na nevyužitom pozemku vľavo v smere od Bratislavy), Pezinok zastávka, železničná stanica Podunajské Biskupice a iné, ktoré by mali vzniknúť pod gesciou ŽSR.
Spevnené plochy pri železničných staniciach
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) prišli koncom roku 2017 s projektom Koncepcia parkovísk na sieti ŽSR. Zjednodušene možno povedať, že osloveným obciam poskytli pozemky ŽSR pre účely vytvorenia parkovísk pre cestujúcu verejnosť za symbolický nájom. Tieto parkoviská môžu mať trojakú podobu:
spevnená plocha – menšie parkoviská spevnené kamennou drťou,
prestupné dopravné terminály (samostatná časť blogu),
záchytné parkoviská.
Na ponuku ŽSR reagovali kladne nasledujúce obce a mestské časti: Bratislava, Devínska Nová Ves, Vajnory, Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Vrakuňa, Malacky, Miloslavov, Pezinok, Senec, Svätý Jur, Báhoň, Brestovany a Šenkvice).
Výsledky tejto aktivity sa pretavili už aj do prvých zrealizovaných projektov.
V novembri sa podarilo dať do užívania parkovisko pri ŽST Devínska Nová Ves, ktoré má kapacitu 41 parkovacích miest. Prevádzkovateľom a správcom bude mestská časť.

Obr. 3.: Záchytné parkovisko železničná stanica Devínska Nová Ves
Rovnako sa koncom roka 2018 podarilo vďaka spolupráci obce Lehnice a ŽSR spevniť priľahlé plochy pri železničnej stanici a tak ponúknuť kultúrnejšie parkovanie. Aj toto je inšpiratívny príklad pre menšie obce, ktorých stanice sú situované pozdĺž železničných tratí smerujúcich do Bratislavy.

Obr. 4.: Spevnená plocha pri železničnej zastávke Lehnice slúžiaca ako záchytné parkovisko
Ďalšie menšie záchytné parkovisko sa podarilo zrealizovať napr. vo Vrakuni pri železničnej zastávke. V roku 2019 je v pláne spevniť plochy pri staniciach Brestovany, či napr. Reca. Okrem toho ŽSR plánujú aj vybudovanie stojísk pre bicykle v objekte zast Reca a tak riešiť súčasný nevyhovujúci stav.

Obr. 5.: Improvizovaná „úschovňa“ bicyklov Reca (photo Joshi Kohut)
Často sa hovorí o zvýšení kapacity parkovísk. Mali by sme sa poobzerať aj po inovatívnych riešeniach, ktoré by šetrili cennú pôdu. Viď príklad nižšie.

Obr. 6.: Inovatívne riešenia, šetrenie pôdou
Prestupné dopravné terminály
Ďalšou kapitolou sú tzv. prestupné dopravné terminály (PDT) pri dôležitejších železničných staniciach a zastávkach. Pod pojmom PDT si môžeme predstaviť skvalitnenie pristaničného priestoru v podobe vybudovaného záchytného parkoviska, stojísk pre bicykle, informačného systému, modernizáciu zastávok MHD a ďalšie úpravy. Tieto projekty zastrešuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR cez Integrovaný regionálny operačný program. V tomto prípade treba dodať, že samospráva, ktorá chce takýto terminál postaviť musí mať doriešené majetkoprávne vysporiadanie (viď aj projekt ŽSR Koncepcia parkovísk na sieti ŽSR), hotovú projektovú dokumentáciu, zapojiť sa do výzvy (zverejňovanej na stránke OP) a uspieť.
Je potešujúce, že v roku 2017 sa podarilo uspieť štvorici žiadateľov a tak v okolí Bratislavy vzniknú čoskoro nové záchytné parkoviská pre Bratislavu.
Aktuálne je tesne pred dokončením Prestupný dopravný terminál Svätý Jur s kapacitou 58 parkovacích miest. Súčasťou budú aj stojiská pre bicykle a nové zastávky VHD.

Obr. 7.: Výstavba PDT Svätý Jur
S výstavbou sa začalo aj v obci Šenkvice. V rámci projektu bude vybudovaných 87 nových parkovacích miest pre cestujúcich, ktorí prestúpia na verejnú osobnú dopravu. Zároveň bude inštalovaný parkovací systém a realizované nové dopravné riešenie územia, čo zvýši bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.
Aktuálne sa obstaráva zhotoviteľ/stavebník projektu Revitalizácia prestupného dopravného terminálu v Bernolákove. Nahradí tak improvizované parkovisko, ktoré tam vzniklo. Dá sa očakávať, že plánovaná kapacita parkoviska nebude postačovať, preto by bolo vhodné uvažovať aj o projektovaní parkoviska na druhej strane trate.

Obr. 8.: Improvizované záchytné parkovisko Bernolákovo (photo Joshi Kohut)
Prípravné práce sa realizujú aj v Malackách, kde už okrem hotového terminálu integrovanej dopravy pribudne aj záchytné parkovisko pre 89 vozidiel. Aktuálne sa finalizuje spustenie verejného obstarávania na dodávateľa. Vedenie mesta plánuje spustiť výstavbu záchytného parkoviska na jar budúceho roka a odovzdať ho verejnosti ku koncu letných mesiacov.

Obr. 9.: Príprava územia pre výstavbu záchytného parkoviska v Malackách
Podľa publikovaných informácií sú v pláne ďalšie dopravné terminály vo Veľkom Bieli, Báhoni a Plaveckom Štvrtku. Uvedené obce však ešte musia terminály naprojektovať a uspieť vo výzve.
Efektívna a rýchla doprava je znakom vyspelosti spoločnosti. Rovnomerná distribúcia jednotlivých dopravných módov zabezpečí pre všetkých skrátenie jazdných dôb a má významný environmentálny dopad. Dúfajme, že tento BLOG bude inšpiráciou aj pre ďalšie samosprávy v okolí Bratislavy, aby pridali ruku k dielu a v rámci svojich možností vytvárali možnosti pre lepšiu deľbu dopravnej práce. Vytváranie parkovísk pri staniciach a zastávkach je jednou z častí skladačky s názvom efektívnejšia a ekologickejšia doprava. Na uvedených príkladoch bolo demonštrované, že sa to dá.
Autor je členom združenia ZEED a pedagogicko-výskumným pracovníkom FEI STU.
Použitá literatúra:
Zastávka Ivanka pri Dunaji – záchytné parkovisko pre IAD, projektová dokumentácia (DÚR, DSPRS, DVZ): https://www.zsr.sk/5520/
https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/415781
https://mypezinok.sme.sk/c/20926155/zachytne-parkovisko-pezinok-planuje.html
Obec Ivanka pD - predlženie úz. rozhodnutia na stavbu ZAST Ivanka pri Dunaji: https://www.ivankapridunaji.sk/download_file_f.php?id=995826
https://www.zsr.sk/pre-media/vyjadrenie-media/2018/december/vystavba-zachytne-parkoviska.html
https://www.zsr.sk/pre-media/vyjadrenie-media/2018/december/vystavba-zachytne-parkoviska.html
http://senkvice.org/prestupny-dopravny-terminal-senkvice
https://mypezinok.sme.sk/c/20851747/riecna-doprava-bsk-minister-primator-stretnutie.html
http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&navID2=1&sID=67&id=12886
https://www.bratislavskenoviny.sk/vystavba/50149-vo-svatom-jure-postavia-prestupny-dopravny-terminal
https://www.bernolakovo.sk/wp-content/uploads/2017/08/Revitalizacia-prestupneho-dopravneho-terminalu.pdf