Laudatio Si a život

Situácia starostlivosti o životné prostredie sa dostáva do stavu, ktorý mobilizuje stále viacej ľudí. Je preto významným činom pápeža Františka, že sa v encyklike Laudatio Si obracia ku všetkým ľuďom na záchranu našej planéty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ľudská spoločnosť sa dostáva do stále väčšieho rozporu s prostredím našej planéty, na ktorej žije a rozvíja sa. Procesy, ktoré podmienili vznik a ďalší vývoj našej planéty, prebiehajú stále, aj napriek tomu, že len nedávno sa objavil človek a ľudská civilizácia. Človek nemôže procesom na Zemi zabrániť, ale môže ich do určitej miery ovplyvniť.

Situácia s ochranou prírody a starostlivosťou o životné prostredie sa dostáva do stavu, ktorý mobilizuje stále viacej ľudí. Je preto významným činom pápeža Františka, že sa v encyklike "Laudatio Si" obracia ku všetkým ľuďom na záchranu našej planéty. To dokazuje vážnosť situácie keď jedna z najväčších cirkví, túto životne dôležitú problematiku nastoluje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záleží na úrovni poznania podstaty procesov vzniku a vývoja našej Zeme, akým spôsobom môže ľudská spoločnosť tieto procesy ovplyvňovať a využívať. To využívanie musí byť v súlade s prírodnými zákonitosťami týchto procesov tak, aby sa zachovala ich podstata aj pre trvalý rozvoj ľudskaj spoločnosti a našej planéty, ako aj jej prostredie a zdroje života.

Človek ako živý tvor, sa musí riadiť prírodnými zákonitosťami, ale súčasne je to tvor rozumový a mysliaci, ktorý si vytvoril sociálne zákonitosti a humanistické princípy. Filozofické princípy a zákony vytvorené ľudskou spoločnosťou, by nemali byť v rozpore s prírodnými zákonmi. Rozvoj civilizácie, blahobyt časti spoločnosti a bieda jej väčšiny, sú v nesúlade s prírodnou autoreguláciou Zeme a Vesmíru. Musdí nastúpiť antroporegulácia. Ale aká antroporegulácia? To je otázka, na ktorú treba hľadať odpoveď. Trvalo udržatelný rozvoj života na Zemi predpokladá, že to bude antroporegulácia, ktorá rešpektuje princípy autoregulácie Zeme a Vesmíru, využíva ich a nie je s nimi v rozpore.

SkryťVypnúť reklamu

Procesy v prírode, v krajine, na našej planéte, prebiehajú podľa prírodných zákonitostí, bez zretela na to, či si človek myslí, že je stredobodom života na Zemi. Človek je schopný zasahovať do prírodných procesov as narúšať ich. Menej je schopný ich zlepšovať, lebo naprávať. Môže sa snažiť tieto zákonitodsti iba lepšie poznať a využívsť vo svoj prospech. Je chybou, že je to často na úkor všeobecnej prospešnosti pre život na našej Zemi.

Milan Ružička

Milan Ružička

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milan Ružička, emeritný profesor na UKF v Nitre, zakladateľ Ústavu krajinnej ekológie SAV a spoluzakladateľ Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Pôsobím na Katedre ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre. O prírodu som sa zaujímal už v mladých rokoch ako tramp a neskôr skaut. To ma priviedlo na štúdiá prírodných vied, špeciálne geobotaniky. Spojenie vegetácie s vlastnosťami krajiny, vo mne vyvolalo záujem, ako je možné pochopiť krajinu ako prostredie pre život človeka. Postupne som objavil spôsob a metódu indikácie vlastností krajiny tak aby človek mohol v nej rozumne a ekologicky optimálne hospodáriť. Uvedomil som si, že tieto poznatky je potrebné sprístupniť ďalším generáciám pre ich využitie. V princípe ide o to, aby sa človek v krajine choval tak, aby v nej prežili aj deti a ich deti. Zoznam autorových rubrík:  Socialne, PolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu