Zrak hokejových fanúšikov sa začína upierať k májovým majstrovstvá sveta. Tie sa tento rok budú konať v Českej republike, pričom Slovensko, už tradične, odohrá zápasy základnej skupiny v Ostrave. Dá sa, preto očakávať, že slovenskí hokejisti zažijú na Morave takmer domácu atmosféru.
Naši chlapci si od 10. mája v B skupine zmerajú sily s Nemeckom, Kazachstanom, USA, Poľskom, Francúzskom, Lotyšskom a Švédskom. Postup do štvrťfinále by tak mal byť splniteľným cieľom.
Fanúšikov však dlhodobo rozdeľuje pohľad na našich hráčov, ktorí počas vojny medzi Ruskom a Ukrajinou, pôsobia v ruskej KHL. V aktuálnom ročníku nastupujú v spomínanej lige deviati hráči: brankári Húska a Rybár, obrancovia Čajkovský, Jaroš, Gernát, Rosandič a útočníci Jurčo, Liška a Krištof.
Viacerí z menovaných pred vojnou nastupovali s dvojkrížom na hrudi pod vedením trénera Craiga Ramsayho. Boli súčasťou úspešného bronzového tímu na ZOH 2022 v Pekingu. No kontroverznú tému paradoxne oživil v posledných týždňoch iný hráč. Brankár a bývalý reprezentant Július Hudáček.
„Bezprecedentný útok na Hudáčka.“
Hudáček je 35-ročný, skúsený hokejový brankár, ktorý posledných šesť ročníkov pôsobil práve v KHL. Niekoľkokrát bol súčasťou národného mužstva na majstrovstvách sveta, no po sezóne 2020/21 reprezentačnú kariéru ukončil.
Minulý rok odchytal v KHL za kazašský Barys Astana. Od januára chcel byť jednotkou v Jágrovom Kladne, ktoré sa snaží zachrániť medzi českou ligovou elitou. Legendárna 68, však podcenila charakter svojich fanúšikov, ktorí sa rozhodne postavili proti angažovaniu Hudáčka, pre jeho predošlé pôsobenie v KHL počas vojny.
Bez jediného odohraného zápasu v drese Rytierov slovenský brankár z Kladna odišiel. Na celú situáciu Hudáček reagoval otvoreným listom, v ktorom sa označil za obeť nenávistnej kampane. Opomenul fakt, že do KHL podpísal počas vojny dobrovoľne.
Všimli si to aj politickí predstavitelia, na čele s predsedom NR SR, Pellegrinim. Ten vo videu na portáli YouTube paradoxne vyzval verejnosť i médiá, aby nemiešali politiku so športom. Dokonca to označil za „bezprecedentný útok na Hudáčka, ktorému ľudia ubližujú."
KHL - propaganda “špeciálnej operácie”
Bývalý brankár Astany nie je jediný, kto nerozumie tomu, že každý hráč hrajúci v KHL je v súčasnosti nástrojom propagandy vojnového režimu. V Rusku dlhodobo hráva aj obranca Michal Čajkovský. Ten nedávno poskytol rozhovor, v ktorom vyzdvihol život v Moskve pred Los Angeles.
Som si istý, že hokejista KHL sa nepohybuje po odľahlých oblastiach Ruska. Život Rusov v dedinkách bez kanalizácie alebo vo vojnou postihnutých oblastiach, sa ťažko hodnotí z pohodlia luxusnej metropoly, akou je Moskva.
Faktom je, že po začiatku ruskej invázie dostali kluby propagačné materiály, na obrazovkách na štadiónoch sa zobrazilo písmeno Z. Nechýbali vojnové heslá na podporu ruskej „špeciálnej operácie.“ Čerešničkou na torte boli špeciálne sady vojenských dresov.
Na napadnutie Ukrajiny zareagovali okamžitým odchodom z KHL fínsky klub Jokerit a lotyšská Riga. Podobne zásadovo konala aj väčšina legionárov zo Švédska, Fínska či Česka. Niektorí sa dokonca vykúpili zo zmluvy za vlastné peniaze okamžite po útoku Ruska. Nie všetci si to však mohli dovoliť, a tak počkali na ukončenie rozbehnutej sezóny. Celkovo ligu opustilo takmer 150 legionárov.
Putin má ku KHL blízko
Ruský prezident je hokejový nadšenec. Rád si zahrá partičku s legendami ruského hokeja ako Fetisov alebo Bure. Jedným z jeho najväčších podporovateľov z radov športovcov je kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin.

Putin často navštevuje štadióny v KHL. Nedávno sa v spoločnosti bieloruského prezidenta Lukašenka objavil v šatni klubu SKA Petrohrad, vo svojom rodnom meste. Vladimir Putin hokejovú súťaž využíva na propagáciu svojich politických cieľov.
Portál Radio Free Europe pripomína, že Boris Rotenberg je jedným z najbohatších Rusov a blízkych priateľov ruského prezidenta. Ďalším z okruhu Putinových spolupracovníkov je Gennadij Timčenko, prezident spomínaného klubu SKA Petrohrad. Vlastní ho spoločnosť Gazprom, ktorú ovláda ruský štát.
Syn Borisa Rotenberga, Roman, sa na začiatku roka 2022 stal hlavným trénerom SKA, napriek tomu, že nikdy pred tým profesionálne nehral ani netrénoval. Zároveň je už od roku 2014 viceprezidentom Ruskej hokejovej federácie.
Je zrejmé, že Slováci v KHL hrajú najmä pre lukratívne zárobky. Hokej je ich zamestnanie. A je len ich vec či povýšia peniaze nad morálku a riskujú tak svoje dobré meno. Či si to uvedomujú alebo nie, sú len štedro zaplatenými komparzistami v Putinovej krvavej dráme. A keďže hrajú dobrovoľne v krajine, ktorá má Slovensko na zozname nepriateľských krajín, nemali by reprezentovať.
NHL nie je KHL ani reprezentácia
Mnohí zástancovia ruského režimu a hokejistov pôsobiacich KHL, radi poukazujú na fakt, že viacerí naši hviezdni hráči pôsobili v NHL počas operácie NATO v Juhoslávii alebo v Afganistane. NHL je však, na rozdiel od KHL, medzinárodne uznávaná súťaž s viac ako 100-ročnou históriou.

Národná hokejová liga nemá žiadne napojenie na americkú administratívu. Zároveň žiadnym spôsobom aktívne nepropagovala vojenské operácie spojencov NATO. Fanúšikovia mohli maximálne vidieť ocenenie zranených vojnových veteránov. A to je pomerne zásadný rozdiel medzi NHL a projektom, ktorý má preukázateľné väzby na okolie ruského prezidenta.
Inou kapitolou je aktuálne pôsobenie ruských hráčov v NHL. Naše názory na túto problematiku môžu byť rôzne, no slovenský hokejový fanúšik nemá dosah na rozhodnutia NHL. Isté však je, že ruské ani bieloruské národné mužstvo nemajú momentálne na medzinárodnej hokejovej scéne miesto.
Dvojitý meter SZĽH
Väčšina popredných hokejových zväzov už vydala oficiálny zákaz svojim hráčom z KHL reprezentovať. Slovenský zväz ľadového hokeja dodnes podobné stanovisko nevydal. Na posledných majstrovstvách sveta naši reprezentanti z KHL chýbali. Rovnako na všetkých turnajoch počas sezóny.
Kvôli neochote VV SZĽH zaujať v tejto otázke jednoznačné stanovisko odstúpil Michal Handzuš v septembri 2022 zo svojej funkcie vo výkonnom výbore. Hokejoví činovníci, na čele so zväzovým prezidentom Šatanom, sú si vedomí, že fanúšikovská obec nie je jednotná a mnohí by hráčov z ruskej ligy chceli v národnom tíme. Takí väčšinou kričia, že netreba miešať šport s politikou. Tento mix však namiešali samotní hráči svojím pôsobením v KHL.
Na druhej strane sa SZĽH nedávno poponáhľal s odsúdením konania centra Adama Rużičku z Arizony, Ten na sociálnej sieti zverejnil video s bielym práškom. Klub NHL s ním následne rozviazal zmluvu. Tu by sa dal jednoznačne vnímať dvojitý meter v posudzovaní morálky reprezentantov.

Miroslav Šatan urobil pre slovenský hokej veľmi veľa ako hráč v NHL i v reprezentačnom drese. Veľké zásluhy pri reprezentácii má aj ako GM a prezident SZĽH. To on priviedol Craiga Ramsayho. Ak však na svetový šampionát zoberie aj hráčov z KHL, Šatanove dobré meno i reputácia slovenského hokeja budú v ohrození.
To, že nás českí, fínski alebo švédski fanúšikovia vypískajú, bude našou spoločnou hanbou.