6 tipov, ako si oddýchnuť na dovolenke, ak ste workoholik

Rozdiel medzi prirodzeným zápalom pre prácu a workoholizmom je v tom, že workoholici nedokážu oddychovať.

6 tipov, ako si oddýchnuť na dovolenke, ak ste workoholik
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rovnako ako iné závislosti, aj workoholizmus vedie k únave, strate motivácie, podráždenosti či odcudzenia od rodiny. Nie sme stroje. Nadmerná práca môže poškodiť nielen vaše zdravie, ale aj vzťahy.

Našťastie existuje možnosť, ako sa vymaniť z krysieho kolotoča - víkendový pobyt či dovolenka. V súčasnosti je pre vorkoholikov ťažké oddychovať na dovolenke, keďže majú prístup k internetu. Často sa teda stáva, že pracujú aj na dovolenke a nezáleží na tom, či je to len v mysli alebo v realite. Jednoducho nedokážu vypnúť. Čo môže pomôcť predtým, než vorkoholik odíde za oddychom?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plánovanie týždňa pred odchodom

Pred odchodom na pobyt či dovolenku si naplánujte svoj posledný týždeň v práci. Dajte si pozor na to, aby ste zariadili všetko, čo musíte urobiť predtým, než odídete a odovzdajte informácie vašim kolegom, aby ste potom počas dovolenky nevybavovali množstvo telefonátov a e-mailov. 

Trávte minimum času na internete

Najlepšie bude, ak vôbec nebudete používať smartfón, tablet či laptop. Je ťažké oddychovať, ak máte prístup k týmto zariadeniam. Dajte si detox od sociálnych sietí, kvanta informácií a celkovo od internetu. 

Uvoľnite sa alebo choďte do akcie

Vytvorte si program, na ktorom sa nebudete nudiť. Záleží od toho, kde sa nachádzate a aké možnosti ponúka daná lokalita. Pokiaľ vážne potrebujete dať do súladu myseľ a telo, doprajte si relaxačnú masáž, dve hodiny vo wellnesse alebo iné procedúry, kde budete mať za úlohu len oddychovať. Ak máte radi akciu, môžete ísť lyžovať, zahrať si bowling, tenis či uvoľniť nahromadenú energiu počas plávania. Možností je veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Zbavte sa pocitu viny

Ste na dovolenke, tak zvoľnite. Za užívanie si či relax sa nemusíte cítiť previnilo, práve naopak, užite si tento čas na maximum. Možno ste sa stali vorkoholikom preto, aby ste si mohli dovoliť oddych bez obmedzení, tak sa o to neoberajte a investujte do seba čas i financie.

Informujte kolegov o vašom probléme

Ak sa často neviete udržať a ihneď po upozornení musí skontrolovať e-maily a poslať odpovede, oznámte svojim kolegom, aby vás na dovolenke nekontaktovali, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné. 

Milan Tkáč

Milan Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  20x

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu