Ako premeniť small talk na zmysluplnú konverzáciu?

Ako premeniť small talk na zmysluplnú konverzáciu?
Písmo: A- | A+

Väčšina introvertov a nielen introvertov doslova neznáša small talky. Aj vám sa už určite stalo, že ste sa stretli so susedom v autobuse, nemali ste si čo povedať, a tak ste sa neisto rozprávali o počasí a cítili ste sa trápne.

Náhodné a nechcené rozhovory s menej známymi ľuďmi vedia byť poriadne nepríjemné. Každý si v takej chvíli praje, aby to skončilo. Mohli by ste sa bez slova vypariť, ale to by bolo ešte trápnejšie ako small talk bez zmyslu. Ako premeniť small talk na duchaplný a uvoľnený rozhovor

Vžite sa do rozhovoru hneď na začiatku

Ak sa niekto s vami začne spontánne rozprávať, snažte sa vyhnúť dlhým pauzám, neistému tónu hlasu a uhýbaniu pohľadu. Buďte priateľskí, usmejte sa a dajte najavo svoje sebavedomie. Klaďte druhej strane zmysluplné otázky, pozorne počúvajte a odpovedajte čo najviac úprimne. Jednoducho buďte sami sebou, ukážte svoju vľúdnosť a charizmu. Nikdy neviete, či z obyčajného small talku nevznikne skvelý rozhovor a priateľstvo.

Klaďte zaujímavé otázky

Pri small talkoch zvyčajne padajú otázky typu „Ako sa máš?” na ktoré človek obvykle odpovie „Fajn”. Následne sa konverzácia zasekne a okolím sa šíri trápne ticho. Práve rutinné otázky sú dôvodom, prečo nemá rozhovor vývoj. Aby bol small talk zaujímavejší, položte otázky, ktoré budú viesť k ďalším otázkam. Ak počas konverzácie cítite, že upadá, položte viac zaujímavých otázok. Úspech zaručený. 

Požiadajte o radu

Požiadanie o radu na určitý problém bude mať skvelý dopad na priebeh rozhovoru. Dôvodom je, že ľudia radi rozprávajú o svojich názoroch a skúsenostiach. Taktiež existujú psychologické štúdie, ktoré hovoria o tom, že rozprávanie o sebe vytvára príjemné pocity a aktivujú mozgové centrá, ktoré sa aktivujú pri konzumácii chutného jedla, braní drog alebo pri sexe. 

Zabudnite na telefón

Štúdia z roku 2014 hovorí o tom, ako používanie telefónu môže zničiť komunikáciu. Ukázalo sa, že konverzácia s telefónom bola menej naplňujúca ako konverzácia, počas ktorej sa nikto nepozeral do telefónu. Možno sa vám už stalo, že ste chceli prebrať tému, ktorá vás zaujíma a druhá strana si namiesto pozorného počúvania s niekým smskovala. Ak náhodou očakávate dôležitú správu od šéfa, upozornite na to vášho známeho. Aspoň si nebudú myslieť, že bezhlavo scrollujete na Instagrame. 

Ukážte, že chcete v rozhovore pokračovať (ak to tak je)

Dôležitým princípom zmysluplnej konverzácie je pôsobiť skutočne zaujato. Small talk bude len taký malý, aká je vaša fantázia a otvorenosť novým témam. Otvorte sa, buďte svojskí, hovorte svoje názory a vytvoríte príležitosť na zaujímavý rozhovor. 

Nezúfajte, ak to nevyjde

Nemôžete sa páčiť každému a vždy sa nájde niekto, kto s vami nebude súhlasiť. Majte na pamäti to, že je to normálne a proste niekedy sa z rozhovoru stane trápny a ničnehovoriaci small talk. V takej situácii je najlepšie to nesiliť a ukončiť. Môžete si vymyslieť, že sa niekam ponáhľate a druhá strana to určite pochopí. 

Skryť Zatvoriť reklamu