"Riešenie" rómskej otázky alebo za hrsť pivných rečí

Nedávno mi na Facebooku padol do oka príspevok, ktorý dala zdieľať z nejakej skupiny moja známa. Možno ste ho zaregistrovali i vy, nakoľko sa okrem modrej siete šíril i mailom. Obsahoval obrázok (i keď podstata spočívala v texte), na ktorom bolo porovnanie mesačného príjmu štvorčlennej cigánskej a rovnako štvorčlennej bielej rodiny (Slovákov, nie bielych veľrýb). Spam? Samozrejme. Spracovanie? Primitívne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Samozrejme, nemožno uprieť autorovi tohto porovnania dobrú vôľu niečo u nás doma zmeniť. Aj nápad mal celkom dobrý. Nevoliť. Nie zase tak úplne nevoliť. Nevoliť „takú debilnú vládu, ako posledných 22 rokov !!!!“ (čím viac výkričníkov, tým viac adidas?). Zvláštne. Až teraz, keď na to pozerám, vidím, že debilná vláda je tu toľko, koľko ja. Ej, len aby ma nikto neobvinil, že za to môžem.

Pokiaľ ma pamäť neklame, cigánov (aspoň k nám do môjho rodiska) importovali z východu ešte súdruhovia spred osemdesiateho deviateho. Takže tá debilita nebude až takého akútneho charakteru, skôr ide o chronickú formu tohto, v súčasnosti vysoko nákazlivého, ochorenia. Postavili sa domy s bytmi, byty s izbami. Izby s nábytkom. A to bolo tak všetko, čo pre nich urobili. Vlastne ešte niečo. Dali im prácu, na ktorú však neboli dostatočne kvalifikovaní, či takú, ktorá po Nežnej stratila opodstatnenie. A odvtedy ich nikto nezamestnal. Pretože ich nikto nič poriadne nenaučil.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavte si, že vás z chatrče, v ktorej odmalička žijete, presídlia do novo postavených, murovaných, domov na druhom konci republiky. V živote ste doma nič podobné ako skrine nemali. Možno i to bolo dôvodom, prečo si zvykli prikurovať priamo na podlahe bytu práve týmto nábytkom, o ktorom sa domnievali, že je nepotrebný. Možno určite.

Žiadny špeciálny vzdelávací proces, sociálna integrácia, nič. Len domy získané zadarmo. A s vedomím, že ak si bývanie vlastnoručne dekomponujete a popredávate, štát vám ochotne poskytne nové. Opäť zadarmo a najmä - bez práce. Myslím si, že postoj k novému domovu by bol diametrálne odlišný, ak by boli jeho noví obyvatelia nejakým spôsobom začlenený do jeho stavby. Je jasné, že nie ako vedúci architekti alebo statici. Určite by však s menšou pravdepodobnosťou vyhandlovali svoj dom na súčiastky, ak by sa na jeho tvorbe podieľali.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s touto zamotanou problematikou som si spomenul na kamarátku, ktorá sa venuje rómskym deťom u nás. V kolónii (krásne pomenovanie, už tu chýba len Krištof Kolumbus so Santa Mariou a Pintou). Toto by podľa mňa mohol byť spôsob, ako z kola von; i keď je to proces časovo i ľudsky náročný. Verím totiž, rovnako ako Rousseau, že človek je od prírody (Boha, osudu, karmy, srdca, polohy planét závisiac; čo len chcete, priatelia) dobrý, a až vplyv spoločnosti a jeho najbližšieho okolia determinuje jeho osobnosť a animu. Akože dušu po latinsky.

Ďalším človekom, ktorý má k tomu čo povedať (i keď by veľmi nemusel), je Marián Kotleba, so svojou stranou ĽSNS (Ľahko Sa Nám Sľubuje?). Myslel som si, že ho väčšina neberie príliš vážne, avšak opäť to bol Facebook, ktorý ma presvedčil o opaku. Viete, postnúť video zachytávajúce asi dvesto mierumilovných vlasáčov na slezine v Zlatých Moravciach s vyjadrením „Niečo na tom bude“, uh, to je čin hodný uznania. Či zaznania? Prejavila sa vo mne moja masochistická stránka (každý ju máme, tak nehrajte formu), a stlačil som „play“.

Skryť Vypnúť reklamu

A že sa sľubovalo a všetci kyvkali hlávkami. Ostošesť. Vlastne to neboli ani tak sľuby, ako rekapitulácia udalostí, prezentovaných v televíznych novinách za posledné obdobie. I tých starších, hlavne nech sú o cigánskych vyvrheľoch. U nás v bytovke cigáni bývali a neboli u nás vtedy ani poškriabané steny od kľúčov ani povykopávané sklá na výťahu, teraz však, keď tu nie je ani jedného, má náš činžiak všetky tieto dekoračné riešenia. Ako vravím, nedozvedel som sa nič nové a najmä nie to najpodstatnejšie – ako situáciu riešiť. Ani od zatrpknutého dôchodcu, ktorý myslím je u nich na kandidátke (úcta k starším, right?). Okrem jedného „riešenia“, ktoré ale myslím spomínali už dávnejšie a nerealizovali doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Občianske patroly. Školiť mal vraj i samotný Chuck Norris – čiže taká obdoba texaských jazdcov u nás doma. Nanešťastie, ani toto riešenie nerieši problém v jeho komplexnosti. Rieši iba dôsledky, ktoré ak sa nepopasujeme s príčinami súčasného stavu, sa budú donekonečna opakovať. A tak nejeden hrdý člen občianskych patrol odíde do služobného dôchodku bez toho, že by sa niečo zmenilo. A to z jedného dôvodu.

Systém, ktorý je tu nastavený, a ktorý sami cigáni zneužívajú a využívajú (za tie roky sa v tom naučili chodiť), je prosto pseudoantirasizmom, ktorý sa snaží pozorovateľov z vonkajšieho sveta (nás už neo..kabáti) uchlácholiť týmito prdplatnými opatreniami, akoby sa snažil povedať: "Nie, my nie. My sa k naším cigánom (rómom?) správame dobre a v žiadnom prípade ich nediskriminujeme ani neporušujeme ich práva.“ Ani sa ich nesnažíme nasmerovať tým správnym smerom. Jednoducho si umyjeme nad týmto pekelne zložitým problémom ruky, aj tak sme to zdedili len po svojich predchodcoch. Nejako to doklepeme a odovzdáme ďalej. Dáme im peniaze, ale nenaučíme ich ako a na čo ich využívať tak, aby sa postupne naučili si ich sami, slušnou prácou (lenže kto dnes zamestná cigána?), zohnať. Takže im dáme ďalšie peniaze. A o mesiac zase. Veď kto by robil, keď nemusí? Vy? Ja isto nie. Čo som? Workoholik? To, čo nasleduje za úvodzovkami, je to, čo by systém nikdy nepovedal. Pretože je to pravda. Farizeji.

Miloslav Kučera

Miloslav Kučera

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Písať začal ako sedemročný. Na hodine písania. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu