
Životnosť eurobankovky nižšej nominálnej hodnoty je v priemere jeden rok. Bankovky s vyššou hodnotou majú životnosť niekoľko rokov.
Preto bankovky s nižšou hodnotou určite nenoste dlho v peňaženke, pretože sa môžu kedykoľvek rozpadnúť! Treba ich rýchlo minúť alebo odniesť do banky aby vám ich hodili na účet. Bankový výpis vydrží podstatne dlhšie. Samozrejme iba pokiaľ neviete platiť kartou.
Základnou zložkou papiera, z ktorého sú vyrobené, je čistá bavlna. Tento papier na výrobu bankoviek spoločnej európskej meny sa distribuuje do 14 prísne strážených tlačiarní v Európe.
Kto by to bol povedal, moje tričko je vyrobené taktiež zo stopercentnej bavlny a vyšlo ma iba 10€.... z toho by bolo eurobankoviek! Navyše továrne na tričká nestráži nikto.
Počas jednej osemhodinovej pracovnej zmeny v takejto tlačiarni sa vyrobia približne 2 milióny eurobankoviek.
Som zvedavý koľko platia takému zamestnancovi tlačiarne. Asi sa nevyrábajú na Slovensku... čo to máš pod tým tričkom... ááále len si nesiem pár výrobkov domov....
Všetky eurobankovky sú chránené proti falšovaniu najmodernejšími ochrannými prvkami.
Jedným z nich je finančná kríza, tá ich pred nami chráni najlepšie – dostávame ich čoraz menej a menej...
Práve odlišnosť papiera eurobankoviek od bežného kancelárskeho papiera slúži ako jeden z prvkov na rozlíšenie pravej bankovky od falošnej.
Naozaj to funguje, prišiel som do obchodu a chcel som platiť kancelárskym papierom, hádajte kam ma poslali.
Podľa informácií Národnej banky Slovenska (NBS) bolo začiatkom tohto roka v obehu viac ako 11 miliárd bankoviek spoločnej európskej meny.
Pre zmenu: To by bolo tričiek!
Jednotnú menu používa v súčasnosti viac ako 320 miliónov ľudí. Slovensko bude potrebovať približne 188 miliónov kusov bankoviek.
To znamená 34 bankoviek pre každého. Ako tak pozerám do mojej peňaženky, pár ich tam chýba...
Bankovky pritom sami o sebe nemajú žiadnu hodnotu. Jedinou zárukou skutočnej hodnoty peňazí je štát, ktorý ich aj kryje. Samozrejme iba formálne povedané. V skutočnosti ide o druh spoločenského konsenzu, ktorým sa prakticky odovzdávame do područia mechanizmu nazývaného spoločnosť. Peniaze sú jedným z najznámejších príkladov sociálneho konštruktivizmu. V prípade, že zlyhá ekonomika a štát ich prestane kryť toto je jediná vec, ktorú s nimi môžeme urobiť:

A to už je aký luxus... utierať si zadok so stopercentnou bavlnou...