Zmeniť niečo podstatné, žiadne vetvičky – idem priamo ku koreňom racionality. Zmením systém! Tak som začal v opojení neustále sa meniacich vecí premiestňovať nábytok, vytiahol som svoj rozštrikovaný modrý šál, „vyparovadlo“ s pomarančovou vôňou, foťák, poznámky k britskému empirizmu a knihu na občasné uvoľnenie. Tak, ingrediencie pripravené. Môžeme začať s (m)učením!

Nenávidím memorovanie a následný chaos v pojmoch, keď sa niekoľko učív zlieva do jedného celku. Preto som sa rozhodol prezentovať umenie štrikovania z pohľadu významného predstaviteľa mentalistickej paradigmy: Johna Locka... na modrom šále, na ktorom pracujem už asi dva mesiace. Je to úžasný spôsob relaxácie a upokojenia sa. Vždy keď mám pocit, že neviem ako ďalej a cítim sa byť vyhorený, siahnem po tomto zaručenom upokojovacom prostriedku. Dúfam, že vysvetlenie zložitého systému uvediem čo najzrozumiteľnejšie a korektne. Alea iacta est. Poďme na to!

John Lock tvrdil, že pred analýzou vonkajšieho sveta, treba uskutočniť analýzu vnútorného sveta. Zistím, čo v skutočnosti tá vlna je, či sa mi páči, čo je mimochodom jej sekundárna kvalita, ktorú na veci kladieme my ako indivíduum. Primárna kvalita je napríklad farba alebo dĺžka vlny, čiže niečo, čo predmetu nemôžeme odobrať. Uvedomím si čo chcem naozaj dosiahnuť, či nechcem niekomu s ihlicami vypichnúť oči a podobne. Toto sa nazýva aj takzvaná introspekcia, keď sa duša obracia sama do seba a skúma svoj vnútorný svet.

Do našej mysle môžu obsahy vstupovať dvomi spôsobmi.
Prostredníctvom zmyslov sú vnímané z vonkajšieho sveta – cítim mäkkosť a vôňu vlny. Tvrdosť, farbu a tenkosť ihlíc. Ich zvuk keď do seba navzájom narážajú,...
Prijaté vnemy môžu byť vynachádzané – mám v hlave ideu vlny, ideu ihlíc a koňa. Ich spojením si môžem v mysli predstaviť vlneného jednorožca s ihlicou namiesto rohu...

Obsah mysle môže byť tvorený dvomi druhmi ideí:
Jednoduchými ideami (tie, ktoré vnímame) – ihlice, vlna
Zloženými ideami (tie, do ktorých myseľ vstupuje, majú priestor iba vo vnútornom priestore mysle) – kombináciou predstavy ihlíc, vlny, idei modrého šálu a kauzálneho zapríčinenia vzniká samotný modrý šál v našej mysli.
Keď premôžeme lenivosť a začneme niečo robiť, nemusíme chodiť v zime so zápalom priedušiek. Stačí keď pohneme zadkom a premietneme obsahy našich myslí do reality.
V neposlednom rade chcem vyjadriť obdiv môjmu takmer novému fotoaparátu, ktorý prestal štrajkovať po piatočnom incidente, keď sa topil v pollitríku kofoly. Ešte stále mám pred očami situáciu kedy dvadsať zaskočených ľudí čumí na tajomnú červenú bludičku v tmavej bublinkovej tekutine. Ďakujem za rýchly zásah hlavného vinníka, ktorého reflexy zachránili nevinnú elektronickú dušičku, ktorá mohla dnes zachytávať obsahy mojej dnešnej mysle.