Helicobakter pylori.

Písmo: A- | A+

Chcem vám v nasledujúcom článku poskytnúť informácie o tejto baktrérii, ktoré nenájdete nikde na internete.Môžu vám pomôcť nájsť možno príčinu vašich zdravotných ťažkostí .Hlavne, ak ste už pochodili mnoho vyšetrení bez výsledku.

 Helicobakter pylori.

Čo je to za baktériu? Čo o nej vieme bez pochýb a čo ešte nie a treba to dokázať? Čo by vám mohlo pomôcť ako obyčajným ľuďom, aby ste o nej vedeli? Tak o tom sa Vám pokúsim napísať . Samozrejme aj pár praktických príkladov z praxe.

Viac informácií je v mojej elektronickej knižke : Poďme vyzdravieť spolu. Tiež v knižke : Falošne negatívne výsledky v medicíne. A to píšem nie preto, že ju chcem propagovať a na nej zarobiť. Ale preto, že tam môžete nájsť aj iné témy prospešné pre vaše zdravie a v týchto blogoch nie je možné všetko vysvetliť.

Takže čím začať. Budem používať skratku HP na jej pomenovanie.

Rozdelím informácie do 4 častí:

A.niečo o tejto baktérii

B.príklady z praxe

C. ako sa dá dokázať táto baktéria, jej zdroje

D.liečba HP

A:Niečo o tejto baktérii.

Na úvod niečo vysvetlím.

Vo svete infekcií a teda mikroorganizmov je to vo väčšine prípadov tak, že stoja vedľa seba dve línie. Na jednej strane je mikroorganizmus a na druhej strane je imunitný systém, alebo teda celkovo daný organizmus. Môžu nastať v podstate dve možnosti pre tieto dve strany:

1.buď žijú v symbioze a to tak, že jeden druhému pomáhajú a vlastne umožňujú prežiť a existovať človeku....to sú vlastne v tele existujúce potrebné baktérie, ktorých je neskutočne veľa a podotýkam, že nie všetky je možné v dnešnej dobe v bežnej praxi „ chytiť a vykultivovať“. Väčšina týchto baktérií je napríklad v tráviacom trakte a hlavne v našich črevách. Ale samozrejme sú aj na našich slizniciach, v koži, v pečeni, v zubnom povlaku, mandilach napríklad, atď.

2.alebo pôsobia vyslovene ako agresor , v medicínskej reči patogén a teda ich cieľom je organizmus zlikvidovať, urobiť ho skrátka chorým. Opäť pre tieto baktérie platí, že nie všetky je možné v bežnej praxi dokázať nejakým výterom, či teda následnou kultiváciou. To isté platí pre krvné vyšetrenia.

No a jednou z takýchto baktérií je aj HP. Informácií o nej pribúda možno aj každou sekundou a to už asi 30 rokov. Ani ja samozrejme neviem o nej všetko , ale mám o nej prečítané množstvo článkov z medicínskych časopisov určených pre lekárov. Keď som si spojila tieto informácie s tým, čo vidím v praxi, rozhodla som sa, že si tieto informácie nemôžem nechať len pre seba.

Táto baktéria sa jednoznačne zaraďuje do kategórie č.2. Aj keď sa ešte skúma, aj sa bude dlho skúmať aj jej pozitívna možnosť , teda prospešnosť pre organizmus. Zatiaľ je rozhodne viac dokázaných informácií o jej škodlivosti.

HP býva v žalúdku človeka, alebo zvieraťa. Vyhovuje tejto baktérii kyslé prostredie žalúdka. Vždy vedie ku chronickému zápalu sliznice žalúdka. Len u niekoho sa to prejaví a u niekoho nie. To je ako u bacilonosiča. Nie každý, kto má napríklad v krku nejakú infekciu, tak aj ochorie. A znova je to vec imunity, či ju dostane pod kontrolu, alebo nie a dovolí jej prejaviť sa naplno. Ani to tiež neznamená, že teraz každému treba denno denne robiť výtery z krku, či z nosa a na každý nález dávať antibiotiká.Alebo, že teraz treba túto baktériu HP zisťovať u každého človeka. To by bola katastrofa pre naše zdravie, či zdravotníctvo. Preto tiež tieto informácie treba vnímať citlivo a nie bezhlavo teraz túto infekciu si dávať vyšetrovať. Ale! Ak máte prejavy, ktoré tu budú popísané , mali by ste vedieť aj o tejto možnosti, že môžete mať túto baktériu v tele. Môže vám to významne pomôcť vyriešiť vaše problémy, či vašim blízkym.

Aby ste pochopili, čo všetko táto infekcia môže spraviť, tak vám stručne vysvetlím, aký význam má zdravá činnosť žalúdka. Keďže táto baktéria žije hlavne v žalúdku, logicky jej ničenie začína práve tu a následne, cez chyby vo funkcii žalúdka, aj v iných častiach tela:

-v žalúdku jedny bunky tvoria žalúdočnú kyselinu HCl, aby rozkladala potravu a tiež aby druhé bunky naštartovala ku tvorbe pepsínu / ten rozkladá hlavne bielkoviny,mäso napríklad/ -takže ,ak je táto činnosť narušená, tak sa tejto kyseliny tvorí menej a menej a v pokročilejších prípadoch sa horšie trávi mäso

-ochranné bunky v žalúdku vylučujú ochranný hlien, ktorý chráni žalúdok pred agresivitou tejto kyseliny. Takže , ak je žalúdok chronicky zapálený, tak je tohto hlienu menej a to je aj príčina vredov, zápalu na sliznici žalúdka, rôznych erózií. Vtedy aj to menej žalúdočnej kyseliny pôsobí agresívne, teda ako žieravina. No a tam kde je zápal na sliznici, tam je aj možnosť drobného krvácania, ranky . Tá krv sa potom dostáva do stolice a tiež to môže robiť pozitívne vyšetrenie na skryté krvácanie v stolici. Viď môj blog o rakovine čreva. Prejavy vredov môžu byť aj také, že máte bolesti vzadu v chrbte medzi lopatkami.

-keďže sú bunky tvoriace žalúdočnú kyselinu ničené, tak iné bunky v žalúdku , ktoré ich podporujú, dostávajú signál, že im treba pomôcť, že ich treba viac aktivovať. A to sú bunky tvoriace histamín, lebo ten potom štartuje aj tvorbu žalúdočnej kyseliny. Samozrejme spolu s potravou. Takže vlastne, čím viac je žalúdok ničený, tým viac dostanú prevahu tieto bunky produkujúce histamín. S tým potom súvisia prejavy plynúce zo zvýšenia histamínu práve pri tejto infekcii. Viď ďalej v texte. Viac histamínu sa tvorí aj pri strese, aj pri fajčení cigariet, či pri pití alkoholu. Plus samozrejme pri zjedení potravín s vyšším obsahom histamínu. Tento histamín znova podporí tvorbu kyseliny a pri málo ochranného hlienu sa tvorba raniek na sliznici len podporí. Vznikne začarovaný kruh.

-žalúdočná kyselina HCl, jej dostatok , je dôležitá pre nasledujúce deje v organizme / samozrejme spomeniem len to najpodstatnejšie, najznámejšie, nikdy sa nedá napísať všetko/:

-vďaka nej sa vstrebáva železo, C vitamín, vápnik, horčík, B vitamíny, aj B12vitamín, aktivuje sa správna činnosť pečene, pankreasu, čriev a to zas je potrebné pre vstrebávanie vitamínov A,D,E,K, všetkých živín atď. V črevách je zas kopa enzýmov, ktoré nevyhnutne potrebujú ku svojej činnosti minerály, vitamíny, atď. Všetko je prepojené a zohrané tak, že to tvorí jeden celok. Ak sú napríklad ničené enzýmy v tele, tak sa aj môže horšie tolerovať mlieko. Môže to byť najprv len intolerancia mlieka, alebo aj rovno v dôsledku poruchy imunity , aj alergia na mlieko a mliečne výrobky/ z kravy mám na mysli/. Skrátka, ak je chorý žalúdok, tak je chorá aj pečeň a črevo, či pankreas. Celá imunita začne fungovať zle. Pritom správna imunita, to sa rovná aj kontrola nad onkologickými ochoreniami, aj nad srdcovocievnymi. Ak sú chyby v imunite, tak aj skôr vznikajú autoimunitné ochorenia, atď.

-HCL ničí karcinogény v strave, plesne, parazity- takže, ak je jej menej, tak majú možnosť uplatniť sa aj parazity, aj skôr vznikne rakovina a to kdekoľvek v tele, aj sa uplatnia plesne

-od dostatku a správneho množstva žalúdočnej kyseliny a tiež dostatku ochranných hlienov záleží aj to, či je dosť pevný dolný pažerákový zvierač. Minimálne jeho pevnosť a teda funkčnosť súvisí s dostatkom vápnika, horčíka, a kopy iných vitamínov a živín. Ak to nefunguje, tak zvierač povolí a výsledok je reflux kyseliny smerom nahor a to sa prejaví pálením záhy, alebo „ len“ tlakom za hrudnou kosťou, alebo pálením. To ale môžu byť aj prejavy infarktu. Lebo jedno nevylučuje druhé. To isté, čo totiž vedie ku refluxu, to isté môže viesť aj ku zmenám na cievach napríklad v srdci. 

Takže stačí napríklad vyzdvihnúť napríklad taký vápnik, horčík/ čiže magnesium/ či D vitamín, ktoré sú dôležité pre kosti, šľachy,imunitu, zrážanie, nervové impulzy , celkovo tvorbu nervových vlákien a ich činnosť, vlastne pre každučkú bunku v tele. Z toho potom plynú poruchy v kostiach, chrupavke, rôzne neuropathie, problémy s myslením, aj napríklad s ekzémami, akné,atď. Nedostatok vápnika tiež vedie ku vzniku močových kameňov, ku riedkej kosti, lebo sa vyplavuje vápnik z kostí, ako zo zásob.Tento vyplavený vápnik sa potom „tlačí“ pod vplyvom parathormónu do cievnej steny a do tkanív, atď.

A hlavne je problém s kvalitou ciev. Stena cievy sa stane nepružná, tvrdšia, zraniteľná. Zvnútra sa na ňu nalepia skôr rôzne usadeniny . Čím je cieva menšia, tým je samozrejme zraniteľnejšia.

Na jednej strane sa na nej môžu zvnútra usadiť zrazeniny, tuky, na druhej strane cievna stena zvápenatieva, vytráca sa z nej pružnosť a môže na niektorom mieste doslova prasknúť a začať krvácať. Kdekoľvek v tele. A pritom môžete mať aj dobrý tlak krvi. Tak môžu súvisieť napríklad oči so zdravím žalúdka, či s astmou, či s obličkami atď.

Pozrite si ale v závere tohto článku, čo všetko ničí sliznicu žalúdka. Nie je to len HP. Tam je aj kľúč ku poznaniu príčin zdravotných problémov a tiež ku ich prevencii . Ak sa totiž neriešia príčiny, tak len užívate množstvo liekov a výsledok je: zdravie nafigu, plus nežiadúce účinky liekov, plus aj tak zomriete skôr , ako vaši starí rodičia, ktorí nikdy po doktoroch nechodili.

Alebo si vezmime železo, či B12 a už máme spojitosť s chudokrvnosťou, či s funkciou kostnej drene. Nehovoriac o drobných trhlinkách v žalúdku, kde uniká krv do stolice, čo znova môže viesť ku chudokrvnosti. Už len samotný nedostatok železa= únava, nespavosť, podráždenosť,búšnie srdca, atď.

Ak je napríklad málo vápnika, či horčíka v tele/ to je magnesium/, tak je aj voľnejší pažerákový zvierač a potom to dovolí žalúdočnej kyseline, aby sa dostala smerom nahor do pažeráka . To je vlastne ten gastroezophageálny reflux. A ten má zas svoje možnosti prejavov/ napríklad pálenie na hrudníku, tlak na hrudníku, problémy s prehltaním, ale aj mimo tráviaceho traktu: upchatý nos, polypy v nose, zatekanie hlienov z nosa, oddŕhanie, zachrípnutie, polypy na hlasivkách, škriabanie v krku-obyčajne na jednej strane a nikde sa nič nenájde, astma / . Je to preto, lebo žalúdok a nos, a oblasť krku sú zásobované tým istým nervom- blúdivý, n vagus.. Takže, ak je dráždený tento nerv napríklad v žalúdku stravou, alebo v noci pri ľahnutí si žalúdočnou kyselinou , tak potom sa zhorší aj astma, aj tvorba hlienov....aj kopa prejavov, ktoré teda s tým refluxom súvisia. Patrí sem aj napríklad šumenie v ušiach, či závraty, lebo v uchu je aj centrum pre rovnováhu. Pochodíte prritom kopu vyšetrení , aj napríklad evokované potenciály, či MR hlavy a nikde sa nič nenájde. Pritom môže byť príčinou aj napríklad takáto infekcia v žalúdku, len sa to prejaví šumením v ušiach, či závratmi.

Plus v noci aj u zdravého človeka nadobudnú prevahu hormóny, ktoré podporujú tvorbu histamínu. Plus , ak sa zjedia potraviny s vyšším obsahom histamínu, tak sa tieto príznaky zvýraznia. To sú napríklad paradajky, čokoláda, orechy, víno, alkohol, syry, údeniny, špenát, banán, jahody, ocot, atď.

Takže sa dostávam ku tomu, čo zas môže robiť zvýšený histamín v tele, aké prejavy:

 -zvyšuje priepustnosť ciev – to rovná sa opuchy /kdekoľvek- krk, kĺby, brucho, pazuchy, /.Mimochodom únik tekutín z ciev= aj stagnácia krvi ako tekutiny v tele= aj rizikový faktor embólie. Aj pri zahustenej krvi skôr niekde môže vzniknúť zrazenina. Takže môže mať „prsty „ aj pri zvýšených D dimeroch v krvi. Viď blog o trombóze. Pripomeniem len, že mimoriadne dôležité sú mozgové a srdcové, sietnicové, obličkové cievy, tie nie sú výnimkou z tela. Podľa mňa, ak unikne časť tekutiny z cievy napríklad v mozgu, okolité tkanivo môže na to zareagovať spustením imunitnej reakcie a začne „akoby robiť opravu“, čo sa rovná zápalová reakcia v danom mieste. To by mohlo byť aj vysvetlenie rôznych hyperintenzívnych lézií v mozgu, ktoré sú častejšie pri tejto baktérii. A pritom to scleróza multiplex nie je. 

-priepustnosť sa ovplyvňuje aj medzi bunkami čreva, aj keby to nebolo cestou histamínu, tak pri chronickej infekcii je narušená tvorba HCL v žalúdku a to zas môže viesť ku narušeniu správneho bakteriálneho osídlenia čriev od žalúdka smerom dole. A to je kľúčové v ochrane pred tým, aby sa karcinogény nedostali hlbšie do sliznice, či do krvi. Narušenie normálnej bakteriálnej flóry v čreve zas vedie aj ku potravinovej intolerancii, či alergii. Ak si na internete nájdete prejavy potravinovej alergie, či intolerancie, nájdete tam všetky tu spomínané možnosti príznakov/ aj únavu, aj bolestivé kĺby, aj častejšie ochorenie SM, aj depresie, paniku, atď/Pritom spúšťačom mohla byť aj táto infekcia HP. Je to jedna z možností.

- histamín sťahuje hladkú svalovinu v stene ciev, či napríklad žlčovodov, močovodu- to sú teda z praxe aj žlčníkové, či obličkové koliky , kedy sa už kamienky nenájdu, alebo ste už po vybratí žlčníka a a stále máte problémy so žlčovými cestami. Alebo vás stále pichá v boku, vpravo, alebo vľavo a na sone sa nič nenájde. Zhodou okolností, objaví sa to vtedy, ak ste zjedli niečo paradajkové, či údený syr, či vypili 3 dcl vínka, alebo po nejakom strese....všetko sú to totiž potraviny s vyšším obsahom histamínu, plus stres ho samozrejme tiež zvyšuje. A to aj po 3-4 hodinách, či najčastejšie v nočných , či večerných hodinách. Súvisí to s kolísaním hormónov počas dňa.

-robí aj veľké bolesti, neuropathie-teda pálenia rôznych nervov, napríklad trigeminus/ trojklanný nerv/. Zvyšuje sa jednoducho prah bolesti. Takže viac bolia aj kĺby.

-zvýšený histamín vedie aj ku: migréne, astme, výkyvom v hladine cukru, tlaku krvi / často sa u týchto ľudí objavia záchvaty výstupov tlaku krvi a na túto baktériu sa nemyslí/, bolestiam na hrudníku / nedá sa pritom len tak vylúčiť pohľadom, či už nie je infarkt srdca/, arytmiám/ čiže ku nepravidelnej činnosti srdca- mnoho ľudí má napríklad strojčeky na srdce a súčasne aj túto infekciu /, panickým záchvatom / sú to vlastne totožné prejavy ako pri tetanii, lebo tiež je vtedy menej vápnika v tele a magnesia/, ku vyrážkam ako koprivka, kŕčom v bruchu, sťaženému dýchaniu..jasne, že už je potom aj depresia, spomalené myslenie, atď. Robí aj pocit horúčavy v tele, často od brucha nahor ku hrudníku, červeň v tvári, atď. Ľudia majú tiež často problémy s obezitou, lebo pri chronickom zápale žalúdka viazne správna signalizácia hladu a sýtosti.

Tak! A už mi je jasné, že z toho máte chaos. Takže o chvíľu pár príkladov z praxe. Najprv ešte vymenujem dokázané možnosti, kedy je potvrdený súvis s touto baktériou:

-vredy žalúdka a dvanástorníka, rakovina žalúdka, lymfóm žalúdka, non Hodgkin lymfóm /to je vlastne druh leukémie, kedy sa vám zduria nebolestivé lymfatické uzliny na krku najčastejšie, alebo máte pod kožou uzlíky, prípadne čudné červené fľaky na koži/

-chudokrvnosť z nedostatku B12, či z nedostatku železa, ak sa nezistila iná príčina, tiež nízka hladina trombocytov/ čiže krvných doštičiek/- to je mimochodom aj častejšia príčina mozgových príhod z nedokrvenia, čiže, ak sa cieva v mozgu upchá zrazeninou. Ale nízke krvné doštičky majú aj ľudia s chorou pečeňou, tiež aj vysoké tuky v krvi a to zas je častejšie u alkoholikov, fajčiarov atď. A tí zas majú častejšie aj túto infekciu HP a sú tak jej zdrojom pre svoje okolie. Tak potom túto infekciu môže mať ktokoľvek z nás, nemusíte byť zrovna vy alkoholik, či fajčiar. Stačí, že ste v kontakte s veľa ľuďmi.

A ešte základné vlastnosti tejto baktérie, pritom informácie sú z medicínskych časopisov:

-je to dokázaný karcinogén 1.triedy /tak ako aj rôzne chemikálie, či cigaretový dym, či aj alkohol v množstve nad hranicu neškodnosti-chcelo by to nový blog/

-má arytmogénny ptenciál- čiže rada táto baktéria robá arytmie, nepravidelnú činnosť srdca

-robí vždy chronický zápal žalúdka, aj keď samozrejme nie u každého človeka sa to prejaví aj navonok / niečo , ako u bacilonosičov/, respektíve sa to môže prejaviť všetkým hore popísaným

Musím ale povedať aj to, že tejto baktérie existuje viac druhov. Zrejme sa nebudú zhodovať vo svojej agresívnosti. Záleží na tom, aké majú konkrétne antigény na svojom povrchu, teda niečo ako znaky. Ale zatiaľ v bežnej praxi sa nedá presne špecifikovať, aký druh tejto baktérie kto má. Celkovo je v bežnej praxi problém ju dokázať, viď ďalej v texte. Taktiež nie každý, kto túto baktériu v tele má, tak má aj príznaky. Je to vysvetlené vlastne hneď na začiatku tohto článku, aké sú možnosti existencie baktérie a hostiteľa.

B:Príklady z praxe:

1. Staršia pani prekonala v minulosti rozsiahlu embóliu pľúc, lieči sa na štítnu žľazu, má astmu. Posledné mesiace jej hlavne poobede, a k večeru vyskakoval tlak, mala aj pálenie na hrudníku, niekedy jej aj opuchol krk. Opakovane volala záchranku, tá ju správne odviezla do nemocnice. Tu sa infarkt vylúčil, či iná vážnejšia príčina. Tak sa to ale opakovalo niekoľko krát. Ako inak, bol jej doporučený aj psychiater, aj absolvovala kopu drahých vyšetrení, CT, MR hlavy, krčnej chrbtice, atď. Bola jej vyšetrená aj stolica na HP s negatívnym výsledkom. Keďže ju aj pálila záha, tak užívala aj Omeprazol. Bola aj na gastorfibroskopii, aby sa teda vyšetril žalúdok. Tu mala „len „ zápal a HP bol negatívny.

Nakoniec bola ale v inom meste u iného gastroenterológa, tam sa vzali vzorky zo žalúdka na HP a tie vyšli pozitívne, Baktéria HP sa preliečila a odvtedy pani nevolá záchranku. Výkyvy tlaku nemá, krk jej neopúcha. Inak jej v minulosti zomrel manžel na nádor pažeráka, mimochodom silný fajčiar, aj alkoholik. Takže mohla aj od neho chytiť túto baktériu, len roky bola v tele nepoznaná .

Pozrite v časti o dôkaze tejto baktérie, prečo nález na HP bol negatívny.

2.Moja veľmi blízka osoba , pacientka, začala mať náhle výstupy vysokého tlaku krvi aj s pocitom závratov, bolo jej na zvracanie. Mala pritom aj bolesti v chrbte. Predcházal týmto ťažkostiam stres- úmrtie blízkej osoby. Tak som jej opakovane dávala Magnesium, Tensiomín / pod jazyk/, upravila som jej lieky na tlak. Stav sa však stále opakoval. Neskôr ma napadlo, či nemá na žalúdku vred, keď ju bolí aj chrbát. Vedela som ale, žeby nešla nikde , ani do nemocnice, ani na gastrofibroskopiu. Viem, že sa to tak nemá robiť, ale dala som jej skusmo lieky na HP. Od vtedy nemala už tieto stavy. Súčasťou liečebnej schémy na HP je aj liek proti parazitom. Aj sa v stolici objavil mŕtvy parazit- škrkavka. Už či v skutočnosti mala HP, alebo nie, isté je, že od vtedy ju chrbát nebolí, ani nemusí volať záchranku, či mne, že má tlak 200/120.

3.Mladá slečna s akné na tvári. Taktiež po zistení a preliečení HP už akné nemá.

4.Pani náhle začala mať závraty. Bola aj hospitalizovaná, MR a CT hlavy negatívne. Stav sa nezlepšoval. V stolici sa zistil už ambulantne HP, preliečil a odvtedy pani nemá závraty. / Samozrejme závraty môžu mať kopu iných príčin, ale HP je len jedna z možností/.

5.Príklad môj vlastný. Pred rokmi ma náhle bolieval žalúdok. Bolesti prišli pri strese, čo pri práci s ľuďmi nie je zriedkavosť. Boli také, akoby ma nožom niečo pichalo do žalúdka. Tak som išla na gastroenterológiu. Tam mi na začiatok dali liek Omeprazol/ proti kyseline/. Stav sa nezlepšoval, tak mi spravili aj GFS, teda vyšetrenie hadicou. Vzorky nebrali, dych test bol negatívny. /Prečo? Pozri pri dôkaze baktérie./ Bolesti boli ale neustále, tak som išla znovu na gastro. Tam mi poradili nech skúsim Nexium. To je len iný typ lieku proti kyseline. Nakoniec som si sama dala skusmo lieky proti HP a odvtedy už tieto bolesti nemám. Vtedy som o tejto baktérii nevedela to, čo teraz, ani o jej dôkaze. Očividne ani sám odborný lekár, kde som bola. Žiaľ, tak je to dodnes. Nevie sa veľa hlavne o možnosti falošnej negativity tejto baktérie a tiež o mimožalúdočných prejavoch tejto infekcie.

6.príklad:

Mladý pán prišiel z Ameriky na Slovensko. Už v Amerike mal na tele koprivku. Hlavne v noci.Pochodil v Amerike kopu odborníkov, nikde nič nenašli. Stálo to samozrejme kopu peňazí. Aj u nás bol aj na alergológii, aj na kožnom, aj dokonca ležal na kožnom oddelení. Opäť nikde nič nenašli. Nakoniec mal v stolici HP. Po preliečení mal asi mesiac pokoj potom ale opäť. To už mal stolicu negatívnu. Napriek tomu som mu dala lieky ešte raz ale v inej kombinácii, plus zvlášť lieky proti parazitom. Odvtedy nemá žiadnu koprivku. 

...tak by mohlo byť príkladov neúrekom, aj pri bolesti kĺbov, šliach, pri nevysvetliteľnej únave, nepravidelnej činnosti srdca, tlaku na hrudníku, ťažkostiach s dýchaním, pri šumení v ušiach, dokonca pri glaukóme/ lebo to je tiež problém aj toho, že cievy nie sú v sietnici v poriadku, že nefunguje drenáž a tak sa zvýši vnútroočný tlak, že nie sú poriadne vyživované nervové bunky sietnice/. 

C: Ako sa dá táto baktéria dokázať? Jej zdroje?

1.vyšteriť sa dá v ambulancii všeobecného lekára zo vzorky stolice. Dajú vám na to takú nádobku z umelej hmoty s malou lopatkou. Toto vyšetrenie ale môže vyjsť falošne negatívne. / 5-20%?/

2.možnosť – dychový test . Teda z dychu. Tiež je tu možnosť falošnej negativity a to hlavne v 2 prípadoch:

-ak ste užívali posledné 2 týždne lieky proti žalúdočnej kyseline /viď príklad z praxe č.1 a číslo 5./, alebo ak ste l mesiac predtým užívali antibiotiká na niečo iné

-máte v žalúdku zvierací typ HP, ktorý neprodukuje enzým ureázu a práve tento enzým je podstatou ku dychovému testu

Tento dychový test sa robí aj pri gastrofibroskopii- GFS.

Takže, ak už idete na  na GFS pre bolesti žalúdka, či iné ťažkosti, a jednou z možností týchto bolestí je aj HP, tak je potrebné, aby ste :

-minimálne 14 dní pred GFS nejedli lieky proti žal. kyseline

-a 4 týždne predtým nejedli antibiotiká

3.možnosť jej dôkazu je na GFS a to tak, že sa odoberie viac vzoriek zo žalúdka, či z dvanástorníka a tie sa dajú na vyšetrenie aj na kultiváciu, aj pod mikroskop/cytologicky/.Často sú pri tejto infekcii napríklad aj polypy v žalúdku, či v dvanástorníku a práve vnútri v tých polypoch je HP „ubytovaný“/.

-znova je tu možnosť , že sa pri odberoch akurát netrafí to miesto, kde je HP prítomný. Tak naopak vyjde GFS negatívne a napríklad sa zachytí táto baktéria v stolici.

-tiež urobí falošnú negativitu aj drobné krvácanie na sliznici žalúdka, či dvanástorníka, čo je pomerne často. 

Takže tak, nie je ľahké túto baktériu nájsť, či dokázať. Navyše sama môže robiť aj rakovinu žalúdka, takže ak ju vyšetríte len zo stolice a preliečite, neznamená to, že už nestihla spraviť rakovinové zmeny.

Mnoho ľudí, ktorí túto infekciu prekonali , majú aj naďalej problémy, vážne narušenú imunitu, aj v inej oblasti. / napríklad majú rakovinu prsníka, krčka maternice atď./To som si všimla v praxi. Alebo ich príbuzní majú tu vymenované problémy / v časti A/, pretože je to infekcia a môže sa chytiť. A to systémom ruky –ústa, stolica – ústa. Pri refluxe sa môže dostať do slín a následne pri kýchaní, rozprávaní , kašľaní do vzduchu a niekto iný to vdýchne. Zdrojom sú pritom aj ľudia, aj zvieratká. Takže hlavne práca s ľuďmi, či so zvieratkami sú rizikovými faktormi. Tiež fajčenie cigariet, či pitie alkoholu . Títo ľudia sú na HP aj náchylnejší a hlavne sa u nich aj ťažšie lieči a tak sú aj zdrojom pre svoje okolie.

Samozrejme to, ako sa infekcia prejaví, záleží hlavne od agresivity HP / jej typu/ a od imunity organizmu. Preto nemá každý človek s touto infekciou ťažkosti.

Zastaraný názor je, že veď to nevadí, túto infekciu má niekde aj 80% obyvateľstva. Ak by to tak bolo, tak by potom nemalo význam sa ňou zaoberať. Opak je ale pravdou. Už len tie dokázané veci, o ktorých vám tu píšem a príklady z praxe sú potvrdením toho, že to význam má.

Táto infekcia tiež môže robiť aj zápchu/ súvis s vápnikom/, aj osteoporózu, môže mať súvis aj so žlčníkovými kameňmi.

V prípadoch opísaných ku koncu časti A je teda vyslovene potrebné po tejto baktérii pátrať a to aj u príbuzných. Aby jednak neboli jej zdrojom, ale aj aby sami nemali neskôr zdravotné problémy. Nemusí ísť len o geneticky príbuzných.

D: Liečba HP.

Alternatívnych možností je viac, ale ani jedna nemá dokázanú účinnosť, len ich spomeniem. Môže to byť totiž nápomocná liečba. Dôkazy sú totiž finančne nákladné, takže o to dnešná medicína nemá záujem. Aspoň zatiaľ. Sú to napríklad :

-masticha, 2 dcl červeného vína denne, či 10 ml tvrdého alkoholu denne aspoň 2 mesiace, či huba koralovec ježovitý

Dokázaná je kombinovaná liečba antibiotikami. Sú na to rôzne schémy. 7-14 dní.

Najlepšia je tzv. sekvenčná liečba, kedy sa dá jedno antibiotikum / napríklad Ospamox 1000 mg 2x1/ prvých 5 dní a potom druhé antibiotikum /napríklad Klerimed 500 mg 2x1/ od 6. po 10. deň.

Súčasne sa dajú lieky proti žalúdočnej kyseline a to 10 dní 2x 1 denne/ napríklad Omeprazol 20 mg/ a potom do 1 mesiaca 1 večer. Plus aj liek Entizol, ktorý okrem HP zabije aj prípadné parazity, ak by boli prítomné. Dnes ho už nedostať v orig. forme, tak ho píšem magistraliter : metronidazol 500 mg 2x1 od 6. po 10. deň. ...spolu 10 tbl.

Ak má niekto alergiu na uvedené antibiotiká, môže sa dať alternatívne antibiotikum/ napríklad Doxyhexal, Azitrox, Ciprinol a pod/.

Nie je ale nikdy záruka, že zaberie hneď prvá línia liečby. Niekedy je potrebné dať aj 2., či 3. líniu ale to by malo ísť cez gastroenterológa. Taktiež sa táto infekcia môže chytiť znova, či iný druh. Nie je ňu doživotná imunita.

Tiež treba tieto lieky, antibiotiká , užívať s jedlom a potom o 2-3 hodiny po antibiotikách si dať napríklad probiofix/ probiotikum/. Tie sa kupujú.

Taktiež, ak ste mali pred liečbou HP stolicu na HP negatívnu a zistila sa HP len pri GFS, tak nemá význam liečbu kontrolovať zo stolice. Pretože už predtým bola stolica falošne neg..

Inak sa robí kontrola liečby asi 6 týž. po doužívaní antibiotík.

Ľudia často užívajú lieky proti kyseline doživotne . Pritom pri vredoch žalúdka sa majú užívať 2 mesiace a pri vredoch dvanástorníka 1 mesiac. Pri refluxe ich tiež treba skúsiť užívať v takých pauzách, minimálne ob deň. Lebo, ako vidíte v časti A, žalúdočná kyselina má obrovský význam v tele človeka, takže jej tlmením si vlastne škodíme.

Obrovský význam má nefajčiť, nepiť alkohol. Plus aj niektoré lieky vedia urobiť zápal v žalúdku/napríklad typu Anopyrín, sartany na tlak, kalciové blokátori, Veraly, Ibalginy, aj vo forme injekcií—lebo krvou sa liek tiež dostane ku žalúdku/. Lieky si sami nevysadzujte. Vždy sa treba poradiť s lekárom.

Tiež sa treba vyvarovať príliš mastných jedál, príliš sladkých.

Ja viem, že informácií je veľa. Môžete mať napríklad aj infekciu HP a neskôr vznikne alergia na mlieko, či celiakia. Ak sa na to nemyslí a len idete na GFS a HP vyjde negatívne / aj z hadice, či zo stolice/, tak potom opakovane chodíte s príznakmi v časti A po lekároch. A napríklad na pohotovosti sa nič nenájde, len sa zamaskujú príznaky liekmi proti kyseline, či injekciami od bolesti. Plus na gastre tiež vyjde falošne negatívna HP.

Tak môže mať táto baktéria „ prsty“ v ticíc prejavoch . Pritom nohé z nich sú aj vážne. Som presvedčená , že tie agresívne kmene majú súvis aj s onkologickými, či srdcovocievnymi , či mozgovocievnymi ochoreniami. Myslite na túto baktériu aj pri zápaloch pankreasu, očí, obličiek, pri trombóze, nejasných opuchoch . Nič s tým nepokazíme. Niekedy je na príčine len stres.

Chcelo by to samozrejme výskumy, štúdie a to by zas chcelo kopu peňazí. Na to by tiež mali byť eurofondy. Ale na koho sa obrátiť? To bežný človek nevie.

Opäť verím tomu, že tieto informácie vám pomôžu ku tomu, aby ste boli zdraví . Ak je toho veľa, tak mi prepáčte. Určite je tu aj kopa chýb, ale už ich nevládzem opravovať. Majte sa pekne. Jednoducho vám chcem už informácie preposlať.

Skryť Zatvoriť reklamu