Príznaky infarktu srdca.

Písmo: A- | A+

Všimla som si ,že ak aj niekto chodí na kardiológiu, či na internú ambulanciu, aj tak ľudia nevedia, kedy volať záchranku. Ako môže vyzerať infarkt srdca?

 Príznaky infarktu srdca.

 Milí čitatelia!

Rozhodla som sa napísať vám jednu z najdôležitejších tém a síce niečo o príznakoch infarktu srdca. Všimla som si v praxi, že ľudia často chodia roky na kardiológiu, alebo na internú ambulanciu s chorým srdcom a pritom vôbec nevedia, kedy volať záchranku. A to už dokonca aj jeden infarkt prekonali. Aj tak to nevedia.

Neviem, kde je chyba. Viete, mnohokrát sa aj ľuďom niečo vysvetlí , ale oni to už za 1 minútu, ako sa im to povie, zabudnú. Aj ja som taká. Napríklad sa mi niekto predstaví a už v tú sekundu neviem, ako sa to vlastne volá.

Ale je možné aj to, že v tom množstve vyšetrení , alebo pri predpise mnohých liekov , zabúdame lekári na to najdôležitejšie. Vysvetliť pacientovi aj napríklad to, ako môže infarkt srdca vyzerať a že vtedy treba volať záchranku a nie ísť peši na pohotovosť. Spoliehame sa na to, že veď sa to povedalo na tej kardiológii, či na internom.

Takže si myslím, že ak si tento článok prečítajú aj mladí a zdraví ľudia, títo zas môžu pomôcť svojej rodine, ich starším členom, aby ich to naučili. A tak si vzájomne pomôžeme.

Rizikoví z hľadiska vzniku infarktu sú predovšetkým:

-diabetici, starší ľudia, s chorými obličkami, už so známym chorým srdcom, obézni, alkoholici, fajčiari, ľudia s vysokým krvným tlakom, so sedavým spôsobom života, tiež, ak niekto umrel v rodine mladý a nevie sa prečo. Jasne, že aj ľudia na drogách sú veľmi rizikoví. Rizikoví sú samozrejme aj ľudia, ktorých dlhodobo niečo trápi, sú neustále nahnevaní, aj takí čo nevedia oddychovať. Myslia si, že sú nenahraditeľní v práci. Jasne, že najviac rizikoví sú aj pacienti, ktorí už prekonali infarkt srdca, či napríklad mozgovú príhodu, či trombózu, či embóliu pľúc.

Takže, ak patríte ku týmto ľuďom, alebo máte niekoho takého v rodine a záleží vám na ňom, naučte sa aj vy, aj vašich príbuzných nasledovné príznaky infarktu. Treba pri nich volať záchranku domov, alebo priamo na miesto, kde vás tieto príznaky zastihnú.

Nemusia byť vyjadrené všetky prejavy. Niekedy je to len jeden z nich. Niektoré sú typické a niektoré menej typické. Dôležité je , že to vzniklo náhle .

1.Typické príznaky infarktu srdca:

-náhla prudká bolesť za hrudnou kosťou, môže byť pálivá, tlaková, alebo zvierajúca

-môže vyžarovať do krku, do čeľuste, alebo do ľavej hornej končatiny ku malíčku, ale môže vyžarovať aj do chrbta medzi lopatky, či dokonca aj do pravého ramena/ ale to už je menej typické/

-dá sa ukázať dlaňou, je teda na väčšej ploche / ako dlaň/, nejde len o pichnutie v jednom jedinom bode

-je človeku na zvracanie , zle sa mu začne dýchať / to tiež môžu byť aj netypické prejavy/

2.netypické príznaky infarktu srdca:

-pocit na zvracanie / bez hnačky/- toto je pomerne častý prejav aj v praxi, nemyslíme pritom na infarkt ani dokonca lekári, ani pacienti

-náhle sa začne zle dýchať, ledva lapá človek po dychu

-bolesť vyžaruje medzi lopatky, či na pravú stranu hrudníka, či dokonca do pravého ramena

-odpadne človek , alebo má čudný náhly závrat/ z nedokrvenia mozgu/, náhle začne rozprávať z cesty

-veľmi zriedka je príznakom infarktu aj náhly kašeľ, až dokonca ako astma/ ktorú ste doteraz nikdy nemali/

Netypicky môže infarkt prebehnúť aj bez príznakov, ide o tzv. tichý, či nemý infarkt. Vtedy pochopiteľne nemôžete volať záchranku, keďže o ňom neviete. Nález sa zistí náhodne na EKG pri inej prehliadke.

Alebo je človeku tak zle, že sa dostane do bezvedomia a tiež si nemôže volať záchranku. Preto je dobré , ak aj rodina rizikového pacienta tieto veci ovláda a teda volá záchranku.

Tieto netypické prejavy majú hlave ľudia s cukrovkou, alebo starší ľudia, alebo s chorými obličkami, alebo aj relatívne mladé ženy, u ktorých sa nemyslí na to, že by mohlo ísť o infarkt. Skôr si myslia, že je to chrbtica, alebo že im niečo zaškodilo zo stravy, keďže im je na zvracanie. Pálenie na hrudníku pripisujú tomu, že to majú zo žalúdočnej kyseliny.

Celkovo je dobré, ak je do liečby zapojená aj rodina. Lebo tá je rozhodujúca v tom, kto zavolá záchranku, čo robiť, ako sa zachovať, aby sa človeku pomohlo. Tiež sú podľa mňa rozhodujúci v liečbe a prevencii. Môžu významne pomôcť aj v tom, odnaučiť toho rizikového človeka fajčiť, piť alkohol. Aby sa naučil hýbať a neprežieral sa.

Číslo na záchranku majte napísané pri telefóne, lebo v tom strese ho často ľudia nevedia. Na Slovensku je to 155, alebo 112.

Príznakom infarktu srdca môže byť aj náhle úmrtie. Často je to nadránom , v posteli a to práve u spomínaných rizikových pacientov. Každý si takú smrť praje, ale určite nie v mladšom veku. A čo rodina? Ostane im nekonečná bolesť v srdci zo žiaľu.

O príčinách infarktu , či o jeho dokazovaní by boli ďalšie články. Aby teda neboli veľmi dlhé.

Mnohé z príčin už máte vymenované v tomto článku pri rizikových pacientoch, u ktorých sa infarkt srdca častejšie vyskytuje.

Prečo je tak dôležité nečakať, či to neprejde? Alebo teda neísť na obyčajnú pohotovosť dokonca peši? Pretože pri infarkte musí byť srdce v absolútnom kľude, nesmiete vykonávať žiadnu námahu, ani teda chôdzu. Vtedy sa totiž srdce viac vyčerpá, potrebuje viac kyslíka a toho v tejto situácii nemá dosť , nieto ešte navyše. Musí sa šetriť.

Ak už aj doveziete pacienta priamo do nemocnice, tak autom priamo pred vchod a potom vozíkom rovno na ARO, či na interné. Oni už pacienta zabezpečia , rozhodnú o ďalšom postupe. Na obyčajnej pohotovosti nie sú potrebné prístroje, či možnosti vyšetrovania / odber krvi, ECHO, ďalšie vyšetrenie srdca/. Je to teda strata času. A čas= boj o život.

Možno sa ani o infarkt nejedná, ale to sa nedá vedieť na 100% len na základe príznakov. Dokonca ani negatívne EKG nevylučuje vážnu diagnózu . Existujú infarkty, kde sa infarkt na EKG neprejaví, zistí sa len v krvi.

Existujú aj iné vážne diagnózy, ktoré môžu prebiehať podobne a infarkt srdca to nie je. Napriek tomu pacient neskôr umrie. Lebo to môže byť aj napríklad prasknutá cieva blízko srdca, či aneuryzma aorty, či napríklad pľúcna embólia.

Takže nikdy nespravíte chybu, ak pri týchto príznakoch zavoláte záchranku. Samozrejme najlepšie s lekárom. Žiaľ nie je vždy taká možnosť. Tak potom samozrejme volajte aj záchranku bez lekára, ktorá poslúži ako transport do nemocnice, najlepšie do kardiocentra.

Ide tu vždy o čas. Do 2 hodín od príznakov sa dá vybrať zrazenina zo srdcovej cievy a srdce tak ostane bez následkov po infarkte.

Tie 2 hodiny / aj s cestou/sú dôležité! Čím skôr zavoláte záchranku, tým lepšie.

Nakoniec vám dám 2 príklady z praxe, ako sa to nemá robiť. Aby ste sa na nich poučili. Možno to opäť niekomu pomôže:

1.prípad:

Je to typický príklad, či obraz kamionistu. Má 36 rokov. Je obézny, s cigaretou v jednej ruke, celé dni je na cestách. Občas sa zastaví v moteloch, tam si dá hamburger, hranolky, alebo pečené koleno. Zapije to kolou. Po práci, keď už je doma, tak si dopraje 2-3 pivá. Veď si ich predsa zaslúži. Veď do ďalšej šichty to organizmus strávi. Manželka mu ešte aj napečie super koláč so super maslovou plnkou. A ešte cez víkend grilujú super mäsko. Doma už veľmi nešportuje, ani sa neprechádza. Sedí pred televízorom, prípadne s priateľmi, aj pri dobrom vínku.

Ako ten človek vyzerá? Zas typicky. Je obézny, má vypadané zuby, podráždený z toho, čo furd všetci majú , no a jasne že smrdí od cigariet . To som spomenula len taký zlomok.

Jedného dňa za volantom na diaľnici dostane náhlu prudkú zvieravú bolesť na hrudníku. Vyžaruje mu do krku. Nevie o čo ide, tak šoféruje ďalej. Myslí si, že to prejde. Tak ide 3 hodiny po diaľnici. Bolesť je silnejšia, aj mu je nejako čudne od žalúdka. Tak sa rozhodne, že zabočí do najbližšieho mesta. Pýta sa na vrátnici nemocnice, kde je pohotovosť. Lebo bolo asi 16 hodín poobede. Ešte aj povedal, že ho nejako bolí na hrudníku. Tam mu poradili, kde je teda pohotovosť.

Už vo dverách bolo jasné, že pán má infarkt. Nebolo treba ani točiť EKG. Jednoducho mal typické príznaky. Záchranka ale bola najbližšia možná z ďalšieho mesta a to do20 minút. Lebo tá, čo bola v tom meste bola akurát na inom výjazde. Potom sme ho previezli najbližšou voľnou obyčajnou sanitkou do nemocnice, ale už v sanitke stratil vedomie. Bolo treba resuscitovať. Z ARO oddelenia potom pána previezli do kardiocentra zas v inom meste a všetko dopadlo dobre.

Ako to teda mal spraviť ten šofér kamiónu? Pri týchto prejavoch, čo mal na tej diaľnici? Mal zapnúť výstražné svetlá, zastaviť pri krajnici , sedieť v tom kamióne s tými zapnutými výstražnými svetlami a volať priamo na to miesto záchranku a políciu. Políciu preto, aby pomohla zabezpečiť bezpečnú prevádzku áut na diaľnici.

 A keď už sa dostal do areálu nemocnice, tak už priamo na vrátnici ho mali navigovať, aby išiel priamo do nemocnice, minimálne na príjem na interné oddelenie a nie na pohotovosť, ktorá je v inej budove.

To samozrejme znamená, že aj ľudia pracujúci na vrátnici nemocníc, by mali vedieť, ako pacientov usmerniť. Aj oni by mali vedieť niečo o príznakoch, hlavne ak sú typické, kedy je treba človeka poslať priamo do nemocnice. A nie aby chodil niekde po poschodiach obyčajnej polikliniky a hľadal lekára.

Pri netypických prejavoch samozrejme zlyhávame všetci, aj lekári. Pacientov je veľa a uniknúť tak môže vážna srdcová príhoda. Preto nie je nikdy na škodu, ak ľudia budú vedieť čo najviac, ak sa to bude opakovať. Lebo aj lekári sú len ľudia. Všetci sa môžeme pomýliť.

Jasne, že je nesmierne dôležité, aby ten kamionista zmenil celý svoj spôsob života. Hádajte ako? To, že bude užívať kopu liekov/ minimálne 5-6 ich je po infarkte/ to zďaleka nestačí. Ak sa aj povie, že sa podarilo vybrať zrazeninu zo srdca včas a srdce ostalo bez následkov, nie je to celkom pravda.

Ostali mu predsa všetky cievy v tele , aj v tom srdci, len sa vybrala tá jedna zrazenina, čo spravila infarkt. Tie cievy má v rovnako zlom stave, tie mu nikto nevymení. Ich stena je jednoducho zo zlého materiálu. A ten zlý materiál vznikol tou zlou životosprávou. To, že mu dali na maličký úsek srdcovej cievy nejaký stent, to nie je záruka toho, že je všetko v poriadku. Mnohé v tele dokáže organizmus napraviť, vylepšiť, ale musíme mu pomôcť. A nebude to trvať ani 1 týždeň,ani 1 mesiac. 

Prekvapenie, ak nezmení životný štýl? Možno nebude mať ani ďalší infarkt, ale bude to mozgová príhoda, alebo embólia, alebo močové kamene, či napríklad rakovina prostaty, či čreva. Čokoľvek. Lebo to, že vedie ku infarktu, to isté vedie aj ku mnohým ďalším ochoreniam. Alebo mu vymenia bedrový kĺb. No a tie pokazené a škaredé zuby, tie budú tiež niečo stáť.

Viete, čo je ešte strašné? Že títo rizikoví ľudia šoférujú kamióny , alebo autobusy a ohrozujú na cestách mladých , zdravých, nevinných ľudí. Veď predsa nik nevie dopredu, ani ten zdravý, či nedostane za volantom infarkt.

Príklad č.2:

Opäť mladý asi 40 ročný pán. Už jeden infarkt prekonal. Poobede dostal prudkú bolesť na hrudníku. Neprešla, tak išiel o 3 hodiny na polikliniku hľadať lekára. Išiel tam síce autom, ale keďže nešiel výťah, tak chodil peši po schodoch. Samozrejme, už jeho obvodný lekár nemal ordinačné hodiny. Tak sa našťastie vybral priamo na internú ambulanciu, na 3.poschodie. Tam mu zistili nový infarkt, zavolali záchranku a previezli pacienta do najbližšieho kardiocentra.

Ani nevedel , čo je nitroglycerín, ale to by už chcelo iný článok. Mal predsa hneď domov volať záchranku! A nie behať po poliklinike, či po schodoch.

Čo na to na záver dodať? Myslíte, že má zmysel toto písať? Prepáčte mi , ak je to zložité. Snažím sa ako viem. Ak to ale pomôže len jednému z 500 ľudí, tak ma to bude tešiť.

Veľa ľudí pracuje v politike, v zdravotníctve, robia napríklad lekárov, či zdravotné sestry a pritom sami pijú, fajčia, alebo teda vôbec nevedia, kedy volať záchranku. Ani ich to nenapadne. Tak potom robíme všetci chyby.

Inak to pečené kolienko ani tak nevadí, raz za čas, len treba chodiť na prechádzky. Nie len sedieť za počítačom, či pred televízorom, či za volantom a potom si ešte robiť prestávky s cigaretkou.

Skryť Zatvoriť reklamu