Začať musím kým iným ako Kabátmi. Skupina, ktorá vznikla už v roku 1983 a v súčasnej podobe hrá od roku 1990. Kabát je jednou z mála českých kapiel, ktorá dokáže naplniť aj futbalové štadióny. Na svojom konte majú páni do týchto chvíľ desať radových albumov, z ktorých ten posledný vyšiel v roku 2003 a nesie názov Dole v dole. V súčasnej dobe sa už ale na pulty predajní chystá nové CD s názvom Corrida.
Ďalšou zdá sa, že v týchto chvíľach ako Šípková Ruženka spiacou legendou je skupina Lucie. Plánovaná umelecká pauza, ktorá sa oficiálne začala po ich poslednom londýnskom koncerte trvá v súčasnosti už viac ako dva roky. Posledným hudobným počinom nateraz ostáva ich koncertný dvojalbum s názvom Lucie v opeře, ktorý vyšiel v roku 2003.
Lucie zaspala, ale jednotliví jej členovia predsa len hýria aktivitou. Robert Kodym a P.B.CH. pripravujú nový album skupiny Wanastowi Vjecy a vonku je už aj singel s názvom Otevřená zlomenina srdečního svalu. Album by sa mal volať Torpédo a vyjsť by mal 30. októbra. Na druhej strane zasa David Koller, taktiež pripravuje svoje sólové CD a na pultoch by sa mal objaviť v rovnakom čase.
V súčasnosti sú ale asi najpopulárnejšou a najhranejšou kapelou v Čechách Chinaski. Skupina okolo Michala Malátneho (Novotného) vydala v minulom roku svoj posledný a veľmi úspešný album s názvom Music Bar, z ktorého sa do týchto chvíľ predalo už viac ako 70 000 kusov. Pesnička Tabáček, ktorú album obsahuje sa stala kultovou. V súčasnosti sa v rádiách medzi najhranejšími skladbami pohybuje i singel s názvom Vedoucí. Kapela má za sebou veľmi úspešné turné a nakoniec i vďaka poslednému vydarenému albumu vyhrala aj ostatný ročník ankety Český slavík 2005.
V Čechách je veľmi populárnou, no kritikmi zatracovanou kapelou Divokej Bill. Skupina, ktorú tvorí nezvyčajne veľké množstvo členov, sa prezentuje melodickým rockom, v ktorom hrá hlavnú úlohu gitara s ťahacou harmonikou. Do toho sú zakomponované husle a bendžo, ktoré dodávajú hudbe svojský country, poprípade keltský nádych. Kapela prerazila vďaka svojmu prvému albumu, ktorý niesol názov Propustka do pekel a skladbe Plakala. Nasledovalo druhé CD s názvom Svatá pravda a kapela sa definitívne dostala medzi elitu vďaka albumu Mezi nima. Po tomto albume vyšlo i koncertné CD/DVD Lucerna a na začiatku tohto roku zatiaľ ich nateraz posledný počin z názvom Divokej Bill. Nasledovala koncertná plavba po českých mestách, ktorá sa skončila len nedávno a bola veľmi úspešná. Veď počas jednotlivých zakotvení ju navštívilo okolo 150 000 divákov.

Zvláštne postavenie na českej hudobnej scéne má Čechomor. Kapela, ktorá si pri svojich začiatkoch hovorila i Českomoravská hudební společnost. V súčasnosti sú jej hlavnými piliermi dvaja výborní hudobníci. Textár, skladateľ, gitarista a spevák František Černý a popri ňom taktiež huslista a spevák Karel Holas. Na konci roka 1990 vydala skupina prvý album s názvom Dověcnosti, ktorý obsahoval hlavne upravené a menej známe ľudové piesne z Čiech a Moravy. Od tej doby už Čechomor vyprodukoval spolu s cédečkom k filmu, koncertnými albumami a rôznymi výberovkami dokopy 9 albumov. Ten posledný vyšiel nedávno a nesie názov Stalo sa živě. Hosťuje na ňom niekoľko veľmi kvalitných hudobníkov a bolo podporené aj zaujímavým vlakovým turné.
Trošku z iného súdka je kapela Support Lesbiens. Ako jedna z mála sa prezentuje anglickými skladbami. Supporti vznikli v roku 1992 a od tej doby vydali už päť radových albumov. Tým prvým bol v roku 1993 album So, What? a o rok neskôr ho nasledoval album s názvom Medicine Man. V roku 1996 sa skupina rozpadla a chalani sa dali zasa dokopy až v roku 1998. O tri roky neskôr, v roku 2001 vydali svoj tretí album s názvom Regeneration? a člen skupiny Kryštof Michal bol nominovaný na Zlatého anděla v kategórii medzi spevákmi. Nasledovalo vydanie albumu Tune Da Radio, ktorý nadobro prelomil ľady a skupina sa dostala do povedomia širokej verejnosti. V roku 2004 vyšiel zatiaľ posledný štúdiový album z názvom Midlife a v súčasnosti chalani pripravujú nové CD, ktoré sa bude volať Euphony & other adventures a vonku je už i singel z neho s názvom English Stereo.
Ďalšou kapelou, ktorá stojí za zmienku sú Ready Kirken. Kapela, ktorá má už pár mesiacov novú podobu, ale v pôvodnom zložení, aj s pôvodným spevákom a frontmanom kapely Michalom Hrůzom nahrala 4 štúdiové albumy. Hlavne vďaka tomu poslednému, ktorý vyšiel na začiatku tohto roku a nesie názov Asi se něco děje sa skupine podarilo preraziť na popredné priečky hitparád. Singel s názvom 1+1 bodoval snáď všade, kde sa len dalo. Michal Hrůza a jeho Ready Kirken sa na českej scéne presadili hlavne vďaka svojim poetickým textom a ľahkým melodickým skladbám. V súčasnosti sa noví Kirkeni aj osamostatnený Hrůza vydávajú na svoje koncertné turné a do rádií sa nasadzuje nový singel s názvom Stopy zahladím.
Zaujímavým úkazom je skupina MIG 21. Jej frontmanom je herec a spevák Jiří Macháček, ktorého väčšina ľudí pozná vďaka českému kultovému filmu Samotáři. Kapela má na svojom konte do týchto chvíľ tri albumy. Snadné je žít (2001), Udělalo se nám jasno (2002) a zatiaľ posledným je Pop pop pop (2004). Charakteristickým znakom ich textov je svojská poetika a v rovnakom duchu sa nesie aj ich nový singel, ktorý vznikol ako reakcia na problémy súčasnej doby a má názov Býva nám úzko.
V súčasnosti svoj ďalší a v poradí už šiesty album chystá skupina Kryštof. Vonku je už singel z tohto pripravovaného cédečka s názvom Rubikon a zdá sa, že po skladbe Obchodník s deštěm sa zasa podarilo Richardovi Krajčovi a jeho kolegom urobiť hit, ktorý sa bude hrávať pravidelne v rádiovom éteri.
Dá sa povedať, že z druhej línie, ale nemenej kvalitne útočia na svojich poslucháčov i ďalšie hudobné kapely. Za zmienku určite stojí kapela Wohnout a ich nový album Polib si dědu. Darí sa i Vypsané fixe, ktorá je v súčasnosti na svojom koncertnom turné k živému DVD Před náma jedeme my a CD V Fabric - live. Vonku je i nový album skupiny Buty s názvom Votom, pomocou ktorého by sa chceli Radek Pastrňák a spol vrátiť do prvej hudobnej ligy.
Zaujímavým úkazom na českej hudobnej scéne je aj skupina J.A.R. Muzikanti ako Roman Holý, Dan Bárta, Filip Jelínek, Oto Klempíř a ďalší, ktorí stoja za týmto projektom prichystali tento rok výborný nový album s názvom Armáda špásu.
Na Anděloch za rok 2005 sa zasa napríklad darilo skupine Tatabojs, ktorá bola ocenená za svoje hudobné DVD Nanotour i skupine Monkey Business, ktorá získala cenu za svoje CD Kiss me on my ego v kategórii Pop & Dance. Keď už som sa zastavil pri Anděloch, čo je česká obdoba nášho tučniaka Aurela, tak objavom roka sa stala skupina Clou, ktorá zároveň získala i cenu za skladbu roka.
Toto je len krátky súhrn tých naj. Je určite ešte ďalšie obrovské množstvo kapiel, ktoré by minimálne stáli za zmienku. Nespomenul som napríklad skupiny Prohrála v kartách, Post - it, Roe-Deer, Votchi, Gaia Mesiah, Another Way ale i mnohé ďalšie, ktoré čakajú na zásadný hit, ktorý by ich katapultoval medzi tie hranejšie, možno úspešnejšie a na verejnosti známejšie kapely.
Existujú a svojim spôsobom i naďalej fungujú aj hudobné legendy ako napríklad Olympic a pod. No tak ako v prípade Karla Gotta, aj v ich prípade sa dá napísať, že súčasný trend už udávajú iní, tí práve hore spomenutí.