Umelci z lásky

Už ste to postrehli? Alebo sa vás dokonca celosvetová vášeň rozvešiavania zámkov posadla? Páriky po celom svete nechávajú po sebe romantické stopy a dokonca sa im prispôsobil aj zámočnícky svet, ktorý na mieru vyrába zámky v tvaroch srdcí, vo veľkých mestách máte dokonca predryté kombinácie mien...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je to úžasné ako sa veci bez toho, aby sa niekto oficiálne rozhodol a spravil tomu kampaň, posúvajú ďalej. Proste ste boli niekde, kde vás to nadchlo a zistíte si čo to je (ono samo o sebe nie je ťažké, ale niekedy sa oplatí spýtať) a pokračujete v tom rovnako nadšene a zaľúbene ako všetci pred vami.

Na jednu jedinú vec nemá nikto odpoveď, kto to celé vymyslel. Európu to zachvátilo v 20tom storočí, ale táto vášeň určite existuje už veľmi veľmi dlho. V Ríme šialenstvo pravdepodobne rozpútala kniha, v ktorej hlavný hrdina chcel spečatiť lásku k svojej drahej, zámku pripol na most a kľúč hodil do vody (Federico Moccia - I want you) a je dosť možné, že odtiaľto sa to šíri najmä po svetovo známych európskych metropolách ako pliaga.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia sa chcú vyjadriť. Je to prirodzené, vlastne najprirodzenejšie. Rovnako ako graffiti, nálepky, kresby kriedami, fixami a ceruzkami, odkazy na stoloch v baroch, výťahoch či výkladoch. A keď ide o lásku, vedia byť ľudia ešte vytrvalejší a chodia a celému svet dávajú najavo ako toho druhého milujú. Mnohokrát zámky a kresby ďaleko dlhšie prežijú ako láska či pôvodný zámer "umelca".

Ľudia sa chcú spoločne podiaľať tvorbe. Vlastne sú to maličkosti a nikto nevie, ako to nakoniec bude vyzerať. O to zaujímavejšie, príťažlivejšie a krajšie takého diela sú. Akýkoľvek pokus sa kde konal, výsledok bol všade rovnaký, ľudia sa ľahko zapália pre vec, ktorú robia aj druhí. Spravia niečo čo už niekto spravil, už to nemôže skončiť zle a zároveň tomu dajú to svoje, špeciálne a originálne. A tak je to kolektívne a osobné dielo zároveň.

Skryť Vypnúť reklamu

Nuž, ale nič nie je len čierne alebo biele. Rovnako i táto vášeň sa stáva otázkou pre mestá, kde značkovacia vášeň začína ohrozovať verejnosť, napríklad ohýbajúcimi sa plotmi na mostoch, ktoré neboli vymyslené na to, aby niesli takú záťaž.

Myslím, že to nezakážu a keď áno, opäť sa stane len to, že ľudia, ktorí chcú to spravia aj tak. Krásne to vyriešili v Moskve, kde stojí na moste Vodootvodny Canal "strom" na to určený. Už je na ňom tisíce zámkov, most krásne spestril a stal sa jednoznačne turisticky atraktívnym miestom.

Ja som svoje prvé zámky videla pred tromi rokmi a veľmi sa mi to páčilo ako fotografický motív. Dnes je to skoro bežná vec metropol a nedávno som objavila prvé Bratislavské. Mne sa to veľmi páči. Práve ako fotografický motív, ako potrava pre romantickú dušu, ktorá sa všetkým vidí príbeh, ako spôsob vyjadriť sa a niečo spolu vytvoriť. Kedy budeme mať v Bratislave oficiálne miesto na takéto krásne odkazy? Ja už ho vidím na zrekonštruovanom Starom moste... :)

Zuzana Minaričová

Zuzana Minaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zena, ktora ma pocit ze je ina, presne tak ako vsetci ostatni. Amaterska ale o to vasnivejsia mamina, fotografka, kucharka, pisatelka, sportovkyna... Zoznam autorových rubrík:  PoetickySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu