Whisky and Risky Expedition - Scotland 2012 - skanzen v Newtonmore

Dobre ráno. Máme niečo po deviatej, za sebou všetky úkony rannej hygieny, čo pre 8 ľudi a jednu kúpelňu s toaletou znamená dobrú synchronicitu všetkých účastníkov, skvelé raňajky - Katka v noci napiekla celozrnné koláče s domácim malinovým džemom a nasadáme do áut. Počasie nič moc, prší a obloha je škótsky oceľová. Smerujeme juhovýchodne od Inverness - A9 je myslím naša cesta, do mestečka Newtonmore, kde sa nachádza Highland Folk Museum - po našom skanzen.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Sme na mieste. Cestou sa nám príjemne vyčasilo, čo znamená nielen modrú obohu, ale aj vyššiu teplotu. Sme predsa len rozmaznaní tohtoročným slovenským neskorým letom a radi by sme si jeho teploty ponechali aj na Vysočine. Zatiaľ sa nám darí.

Obrázok blogu

Hneď pri vstupe sa nás chopia milé tetule - predavačky lístkov, ktoré v sebe majú typický a nezameniteľný anglický humor. A vysvetľujú nám, že všetko je písané aj v pôvodnom jazyku - gaelickom. Beriem si malú brožúrku, kde sú vytlačené užitočné frázy. Tak napríklad Good Morning sa píše Madainn mhath a číta Matting va. No nazdar, to bude ešte kopec srandy. Plánujeme totiž obísť západné ostrovy, kde sa dodnes gaelsky rozpráva. Zostáva veriť,že angličtina miestnych obyvateľov nebude niesť v sebe známky gaelskej výslovnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Najprv si pozrieme film o celom areáli, nech máme predstavu, čo kde môžeme nájsť a potom sa vyberáme chodníkom k najbližším stavbám. A ešte kým vyťahujem foťák, skúšam v brožurke užitočných fráz nájsť niečo zrozumiteľné. Ale uznajte, že ani obyčajné Thank you nie je jednoduché - Tapadh leibh, ktoré by sa malo vysloviť ako Tap-l lyve sa mi zdá ako reč mimozemšťanov. Vzdávam to a venujem sa foteniu.

Obrázok blogu

Milujem kamenné domčeky. Ešte dávno, pradávno, za mojich vydatých čias, keď sme navštívili švagrovcov v Belgicku, nevedela som sa nabažiť tvarov kamenných domov, rovnako ich živých plotov a zelených trávnikov. A pred sebou mám opäť niečo podobné. Milý, malý domčúr so záhradkou a trávou zelenou ako z katalógu. Som zvedavá čo je dnu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V jednej časti sa nachádza ukážka zariadenia pôvodnej pošty. Mňam, všetky tie staré veci, pečiatky, nádobky, perá, kľúče... Nie som ja z dnešnej doby, tu to dýcha históriou a môžem si snívať koľko len chcem. Každý predmet akoby mal vlastný život. Na čo pozriem, to sa mi páči. Ach jaj, je čas sa odtrhnúť a ísť ďalej.

Obrázok blogu

Cez okno vidím cukríkové fľašky, plné všakovakých dobrôt. Uvidíme, čo nájdem tentokrát. A za dverami - rozprávkový detský svet. Vôňa karamelu, "lékořice" a obrovské množstvo tých najkrajších plechovíc, aké som kedy videla. Pýtam sa pani, ktorá stojí za pultom, či sa dá niektorú kúpiť. Bohužial vrtí hlavou záporným "smerom". Škoda, že nie sme v Bulharsku, ten "smer" by sa mi rozhodne páčil. Lenže tu znamená len jedno - žiadna z plechových krásavíc so mnou nepoputuje domov. A keby ste videli tie motívy - od kvietkových, cez rozprávkové, písmenkové, strakaté a makaté, malilinké ba aj obrovské z kakaa. Kupujem si aspoň karamel, nech si zmobilizujem endorfíny a nemám majetnícke sklony. A so spustenou hlavou opúšťam cukríkový farebný svet.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Hneď oproti cukrovinkám je zariadená izba - taký typický vidiecky obyvák. Aj tu zaslintám nad niektorými pikoškami, no darmo - som ja z polovice predsa len ten materialista, čo má rád milé pekné veci a dokonca sa na ne nielen rád pozerá, ale ich chce aj mať. Bez debaty. S tým sa jednoducho musím zmieriť. A Vy tiež :-).

Obrázok blogu

A tak radšej trielim von, obchádzam staré reklamné pútače a mierim na škótsky vidiecky dvor.

Obrázok blogu

Aj tu sú domce pre čeľadínov, jednoduché ale veľmi účelné, rôzne pracovné nástroje, dielničky, dokonca aj živý hyd. Pripadám si ako u nás na chalupe v časoch, keď som sa učila čítať a písať. Aj my sme mali a stále máme samý mažiar, múteľnicu, či žehličku na žeravé uhlíky povešané po stene, po policiach spolu s maľovanými taniermi a rôznymi obrázkami, či starými fotkami.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A už vidno gazdu, čo na všetko dozerá, starý pán v tvídovom saku a čiapke, so zvláštnym prízvukom, ktorému s prepáčením prd rozumiem.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Opúšťam dvor a smerujem k opačnej časti múzea, kde by mal byť kostol, škola a domce krajčíra a opravára hodín.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pred školou sa naši chuapci - Edko a Vladko - pokúšajú prísť na fortieľ typickej detskej zábavky, neviem síce jej meno, ale zmyslom je kotúľať kovový kruh zavesený na paličke pred sebou. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho ale figu borovú, treba nájsť správny fígeľ, či grif ako na to... nechám ich teda hľadať ďalej.

Obrázok blogu

V škole sa ešte stále učieva - sú tu vypísané hodiny, kedy sa dá vidieť aj detváky, aj pani učiteľku priamo v edukačnom procese. Lenže my nemáme čas, o 20 minút opúšťame miesto a presúvame sa zas o kus ďalej - do ... a opäť si nechám prekvapenie na neskôr.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

A tak využívam pár posledných minút na domčúre krajčírskeho majstra, či obuvníka, nazízam dnu, ale lepšie mi je vonku. Vyhrievam sa ako mačka, dávam dole bundu a keby nás čas nesúril, vystriem sa na tráve a schrupnem si. Nuž ale nemôžem mať všetko a tak naposledy slastne zazívam, počkám na ostatných a šuuuups, ide sa opäť východným smerom. V aute hrá BBC Scotland a ja, aj keď nechcem, na chvíľku zatváram oči ...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vidíme sa neskôr a kde? No predsa v Glenfiddich!

zuzana minarovičová

zuzana minarovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Jediný spôsob ako obstáť v skúške, je skúšku podstúpiť. Inak to nejde."Náčelník Majestátna Čierna Labuť (z knihy Marlo Morgan Posolstvo od protinožcov) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu