Ku Falkirk Wheel, alebo po našom Falkirkskému Kolesu, sa dostávame pomerne neskoro. Je niečo po piatej, keď stojíme zoči voči tejto škótskej technickej pamätihodnosti, jedinej svojho druhu na svete. Pred nami je pomerne dlhý chodník okolo kanála k hlavnej budove. Radi by sme stihnúť kúpu lístkov na prevoz týmto originálnym rotačným výťahom, nachádzajúcim sa neďaleko mestečka Falkirk, ale ...

... ale tentokrát sa všetko proti nám spolčuje. Pri pokladni sa dozvedáme:"je príliš neskoro, lístky predávame až na zajtra."
Posledná loď smerujúca do výťahu je už zatvorená a čaká na povel k presunu. A tak sa ideme pozrieť na celý ten proces, s trochu zvesenými kútikmi, aspoň z pohľadu vonkajšieho diváka.

Falkirkské Koleso prepája prieplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal a umožňuje tak vodné spojenie dvoch dôležitých škótskych miest Edinburg a Glasgow. Jeho výška je 24 m. Keď tak pri ňom stojím a pozerám sa nahor, veru pripadám si naozaj ako taký mravec.

Chvíľku stojíme pri lodi, ktorá poputuje do plavebnej komory, ako to teda ja volám, neviem či správne. Slnko svieti, príjemne ma hreje a tu zrazu skrsne v mojej hlave myšlienka:"drahá, veďže neleň a padaj sa postaviť z iného uhla, tu je síce pekná farebná loďka, ale o chvíľku bude v komore a Ty nafotíš figu borovú. Veďže sa pozri, aký nefotogenický uhol z tohto miesta vidíš." A veru, títo moji vnútorní radcovia odvádzajú dobrú prácu. Z lenivej mačky sa tak v letku stáva číhajúci ostrovid. Ľahkým poklusom, navlas rovnakým ako má spomínaná šelma :-))), sa v tichosti presúvam ďalej.

A veru akurát včas, loďka je už takmer vo výťahu.


Výťah sa skladá z dvoch vaní, ktoré sú umiestnené na koncoch (hornom a dolnom) mohutného rotora. Obe majú kapacitu 600 ton vody. Dosť, všakže? A teraz by som mala oprášiť svoje poznatky o Archimedovom zákone, počkajte ... nič, nič, niiiiiiiii ... áááááá niečo s telesom ... pamäť mi maká na plné obrátky a tu sa mi zjavuje naša fyzikárka a triedna v jednej osobe, stojí pred tabuľou a so vztýčeným prstom recituje " teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované vztlakovou silou, ktorej veľkosť sa rovná tiaži kvapaliny s rovnakým objemom ako je objem ponorenej časti telesa." A dáky vzorec sa snaží načmárať na tabuľu, ale ten vzorec je veľmi rozmazaný, neviem čítať jeho zložky. Nevadí, podstatou vďaka tomuto zákonu zostáva, že nezáleží na hmotnosti plávajúcich lodí, obe vane sú vždy vyvážené. K pohonu celého zariadenia stačí pomerne slabý motor, ak mi pamäť slúži 22,5 kW, ktorý otočí rotor o 180° za 5 minút.

V Spojenom kráľovstve sa používa ešte jeden lodný výťah - Andertonský. Pracuje na podobnom princípe dvoch vyvážených nádrží, z ktorých jedna stúpa nahor, zatiaľ čo druhá klesá.


Falkirk Wheel je otvorený od roku 2002 a nahradil systém 11 zdýmadiel, ktoré umožňovali prepravu medzi kanálmi až do 30. rokov 20. storočia.
No a pre názornú ukážku je priamo na brehu nádrže nainštalovaná ukážka princípu fungovania výťahu, spolu s celou jeho históriou.


Príjemne rozohriati opúšťame Falkirk Wheel a vydávame sa na hľadanie nášho nocľažiska. Vcelku zábavná to činnosť. GPS nás totiž najprv 3 krát otáča v miestnej falkirkskej štvrti, až nás konečne dovedie do cieľa - na miestny cintorín. Pozeráme na seba ako puci a pýtame sa navzájom:" žeby tu bolo miesto nášho dnešného odpočinku?" Vybuchujeme v smiech - "snáď o nejaký ten čas neskôr".
Vďaka Vladkovi, ktorý je už po svojich zážitkoch z putovania svetom hotový Robinson a MacGyver v jednej osobe, nachádzame náš hostel o jednu ulicu ďalej, krížom cez križovatku.
A tu nastáva smutný okamih. Ideme do miestnej krčmy na posledné rozlúčkové pivo s našimi sprievodcami Katkou a Vladkom. Spolu s tatom odchádzajú do Inverness, Edinburg už s nami neabsolvujú. Ach jaj, za tie takmer tri týždne som si na nich tak zvykla, že mi príde akoby som sa lúčila s najbližšími rodinnými príslušníkmi. No a rovnako ako v rodinných prípadoch, aj tu sa usmejem, zakývam a padám preč do izby. Slzy v očiach nechcem ukazovať ani sama sebe.
Našťastie smútok dlho netrvá, do reality ma dostáva stav vzduchu v našej izbe. Napriek požiadavke o nefajčiarske ubytovanie, v tejto komnate zjavne prespával dáky ohnivý drak. Nepomáha mydlo, šampón, zubná pasta, cigaretový dym je jednoducho zalezený všade.
Nevadí, aspoň sa so Silviou zaklimatizujeme na mestské ovzdušie. Všetko zlé je predsa vždy na niečo dobré :-).