Ukážka č. 1 z pripravovanej knihy Tajomstvo Degasových Baletiek

Písmo: A- | A+

Vôňa terpentínového oleja, fixatívu a farieb napĺňala celý priestor. Cez otvorené okno prenikal iba závan letného vzduchu. V ateliéri vyvolala Elenina prítomnosť všeobecný rozruch. Jankovi kolegovia vedeli, že privedie sestru, ale nečakali takú krásavicu. Napriek tomu disciplinovane pokračovali v začatej práci, aj keď po očku zízali na „Botticelliho Venušu“. Práve robili štúdiu figurálnej kompozície podľa troch živých modeliek, ktoré stáli uprostred ateliéru. Ani jedna sa nevyrovnala Elene krásou.

 Elena si vzala papier a uhlík a pridala sa k ostatným. Doma nemala príležitosť skúsiť namaľovať ženský akt. Otec by to nedovolil. Veď žena má byť dobrou gazdinou, viesť slúžky a paholkov. Prípadne vedieť variť, aby dohliadala na kuchárku, ak by nevarila sama. Mala by ovládať ručné práce. A hlavne porodiť mužovi deti, o ktoré sa má starať, aby sa udržal rod. Už to, že otec dovolil bratovi študovať umenie, bolo prekvapujúce, veď jediný syn mal prevziať gazdovstvo. Svoju dcéru chcel hlavne dobre vydať, aby jej zabezpečil budúcnosť. Ak by videl, že je v miestnosti plnej mužov, ktorí sa dívajú na nahé ženské telá, bol by nahnevaný a Jankovi by určite vynadal. A mama? Tá bola ešte horšia. Elena má byť cnostná. Kdeže obzerať si cudzie nahé telo, aj keď ide len o kreslenie. Iba teta Asszonyi by sa tešila, že robí to, čo ju baví.

 Toto všetko si uvedomovala a o to urputnejšie kreslila. Pohľadom zavadila o línie tiel, aby vzápätí na papieri urobila čiaru v rovnakom smere. Štetcom premeriavala sklony a vzdialenosti. Sledovala modelky a iné si nevšímala. Zrazu zdvihla zrak, lebo pocítila príliv energie, a zbadala Tamása, ako sa na ňu uprene díva, čo vyvolalo rumenec na jej tvári. Rýchlo sklopila oči, akoby mohla zabrániť, aby nevidel, že sa na neho pozrela. Vzápätí sa jej na tvári objavil úsmev, ktorý chcela schovať za rukáv. Spamätala sa, prestala sa usmievať a odmeňovať pohľadom svojho ctiteľa. Už len sledovala línie ženských tiel. Celý tento jej mimický proces Tamása bavil aj veľmi priťahoval. Nevedel z nej spustiť zrak a sústrediť sa na prácu.

Skryť Zatvoriť reklamu