Vyššími cenami za skládkovanie vpred k lepšiemu triedeniu! Naozaj?

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo návrh zákona, ktorým chce zvýšiť ceny za skládkovanie. Sľubuje si od toho motiváciu občanov triediť odpad a tak znížiť množstvo odpadu na skládkach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Cena za skládkovanie je populárny názov pre poplatok, ktorý sa platí za zmesový odpad, ktorý skončí na smetisku. V súčasnosti je 5 eur za tonu a príjmy plynú do kasy mesta, na ktorého území sa skládka nachádza. Cenou za to je smrad, bordel a špina a možno nejaký ten požiar počas roka.

V celej, aj keď záslužnej, iniciatíve vidím niekoľko úskalí. Na úvod hneď dve.

Nikto nemôže donútiť mestá a obce, aby zvýšené náklady naozaj premietli i do miestnych poplatkov. Rizikom je, že samosprávy, pre obavy pred zlosťou obyvateľov, „zadotujú“ toto zvýšenie z iných zdrojov. Krajine sa totiž darí, daňové prímy stúpajú a významná časť nákladov na odpad bola vďaka rozšírenej zodpovednosti výrobcov prenesená zo samospráv na firmy. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým extrémom je, že občania sa po zvýšení poplatkov začnú zbavovať zmesového odpadu nelegálne. V krásnej krajine pod Tatrami začnú vznikať nové čierne skládky, budú znečisťovať triedený zber tým, že do farebných kontajnerov budú vhadzovať aj to, čo tam nepatrí, keďže je to zadarmo. Alebo budú odpad spaľovať v domácich ohniskách.

Existuje iné riešenie v prospech triedenia?

Ak chceme, aby sa naozaj znížilo skládkovanie, musíme predovšetkým mohutne investovať do svojho svedomia. Do osvety, vzdelávania a presviedčania, a nielen malých detí, ale predovšetkým dospelých, ktorí reálne rozhodujú v domácnostiach, ako sa s odpadom naozaj nakladá.

SkryťVypnúť reklamu

Do zákona by sa určite mala dostať povinnosť obcí a miest preniesť všetky reálne náklady na odpady do miestneho poplatku. Súčasťou tejto iniciatívy má byť i termín, ktorý určí, kedy sa skončí skládkovanie na Slovensku úplne.

Triedenie a recyklácia sú dôležité nástroje, ako nakladať s odpadom, ale nie všetko sa dá recyklovať. Aby sme znížili množstvo skládkovaného odpadu, potrebujeme aj iné nástroje a technológie. Mechanicko-biologickú úpravu odpadov alebo priame energetické zhodnocovanie a takýmto technológiám by pomohlo stanovenie jasného termínu konca skládok na Slovensku.

V prístupe k životnému prostrediu musíme byť ambicióznejší. V miere skládkovania sme na konci európskych tabuliek, čo v preklade znamená, že žijeme medzi odpadom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by som sa vás opýtal, či vy alebo vaše deti chcú žiť na smetisku, čo by ste odpovedali?

Ak by som sa spýtal, či triedite odpad, čo by ste odpovedali? 

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu