Čas potrebný na presun z letiska Sabiha Gokcen, ktoré sa nachádza v ázijskej časti mesta, je podla wikitravel jedna hodina, v špičke aj dvakrát toľko. Pre človeka zvyknutého na slovenskú dopravu musím poznamenať, že tam nie je špička ako u nás od 7 do 9 a potom od 16 do 18 ale niektoré dni (nevidel som dopravu za celý týžden, ale odhad mi hovorí pondelok až nedeľa) v podstate od rána až do neskorého večera/skorej noci. Trúbenie, tlačenie sa do neexistujúcich medzier a posúvanie sa krokom je tu evidentne štandard aj o 10tej večer.
Asi najlepšie miesto na ubytovanie sa je staré mesto (Sultanahmet), z ktorého sú všetky veľké pamiatky dostupné po vlastných. Hagia Sofia, Modrá Mešita, Topkapi Palác, či Veľký Bazár sa nachádzajú neďaleko od seba a pri nich aj ďalšie nie tak známe, ale určite tiež hodné návštevy ako Egyptský Bazár alebo mešita Yeni Cami.





všade mali veľký výber domácich sladkostí...skvelé ale strašne lepia zuby

Modrá Mešita


Hagia Sofia


Aj keď sú ulice doobeda ešte na tunajšie pomery prázdne, pred múzeom v mešite Hagia Sofia už stoja rady. Pre tých čo neobľubujú čakanie v radoch odporúčam návštevu Modrej Mešity, ktorá sa nachádza oproti cez námestie. Podľa legendy jej 6 minaretov bolo postavených kvôli nepochopeniu objednávky (dovtedy mala 6 minaretov len mešita v Mekke) a preto následne sultán Ahmet I. daroval Mekke siedmy minaret aby si udobril strážcov Kaaby. Turisti sem majú voľný prístup mimo hodín keď sa konajú modlitby. Vo vnútri sa nachádza aj islamské informačné centrum, ktoré priateľským tónom na plagátoch láka záujemcov, ktorí chcú získať viac informácií o tomto náboženstve. Ak by sa islam prezentoval všade tak, ako na týchto plagátoch, určite by mal menej neprajníkov. Keď chce ale niekto zažiť atmosféru veľkej mešity počas modlitby, ideálne miesto je mešita Yeni Cami, ktorá sa nachádza pri moste Galata. Domáci si sem doslova odbehnú od všedných povinností pomodliť sa a turista vo vyhradenom priestore može sledovať modlitbu. Zaujímavé je, že turisti maju prístup bližšie ako domáce ženy, ktoré sú doslova schované za drevenými "mrežami".


Veľký Bazár




Galatská Veža

Yeni Cami


V Egyptskom Bazári bol obrovský výber korenia a čajov

Od Yeni Cami sa popri prístave dá dostať ku stanici Sirkeci, kde voľakedy končil slávny Orient Express. Teraz tá stanica už veľmi vyťažene nepôsobí, ale vo vnútri má stále niečo do seba. Neďaleko stanice je jeden zo vstupov do parku Gulhane. Dokonalo upravené trávniky, všade obrovské množstvo tulipánov či iných kvetov a zároveň pôsobivý výhľad na Bospor zo severnej strany parku, dávajú skvelý priestor na oddych v tomto rušnom meste. Množstvo ľudí (oproti tej tlačenici na uliciach stále nie až tak veľké) však nedopraje úplný kľud a preto sa dá schovať do menšieho múzea histórie vedy a techniky v Islame, ktoré nájdeme v areáli parku.


stanica Sirkeci







vstup do Paláca Topkapi


vo vnútri Modrej Mešity



Z prístavu, ktorý sa nachádza medzi mostom Galata a stanicou Sirkeci sa dá odviezť lokálnym trajektom po Bospore, ktorý je oveľa rýchlejší ako autobus v prípade, že sa chce človek dostať na ázijskú stranu mesta. Ako bonus je z neho pekný výhľad na Panenskú vežu (Maiden's Tower), ktorá je taktiež opradená legendami a aj obľúbenou "rekvizitou" filmárov.





moderné centrum mesta


Panenská Veža

most Galata a Sultánova Mešita









Prejsť všetko zaujímavé sa v tomto meste za pár dní nedá, ale atmosféra pohltí človeka natoľko, že má chuť vrátiť sa sem znova.
PS: Každému, kto sa preje kebabov môžem odporučiť kumpir. Tento pečený plnený zemiak nie je úplne ľahké zohnať v starom meste, ale je to výborná alternatíva na milión spôsobov ponúkanému (ale výbornému) kebabu. Samozrejme popri kebabe nemožno vynechať ani typický turecký čierny čaj, ktorý sa dá kúpiť na každom rohu a stojí za to.

Kumpir

posledná foto pred odletom
viac foto ako vždy na mojom webe