Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo?

Pred týždňom som uverejnil blog o prepojení dodávateľa predražených rúšok pre Bratislavu s človekom priamo z tímu Vallo. Po diskusii s Jánom Hrčkom (starosta Petržalky) by som chcel doplniť niekoľko informácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V predchádzajúcom blogu som objasnil prepojenie firmy JAMINI A, priekupníka s rúškami, priamo na osobu Adama Sarlósa, člena Teamu Vallo. Osoba za firmou JAMINI A, Ján Vaľo, je spoločník vo firme V&S Games spoločne s vyššie spomenutým Adamom Sarlósom, ktorý danú firmu doporučil mestu na zaobstaranie nedostatkového tovaru.

Ako som už písal, predražená cena je v danej situácii, keď všetci zháňajú rúška desať minút po dvanástej, celkom pochopiteľná. Otázne však je, prečo Bratislava nakupovala od pofidernej firmy s daňovými nedoplatkami, keď je vysoko pravdepodobné, že to nebola jediná firma na celom slovensku, čo reálne mala rúška skladom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oslovil ma Ján Hrčka a pokúsil sa mi vysvetliť ako prebiehala celá situácia, takže sa to tu pokúsim zosumarizovať (s jeho zvolením). 

Starosta Petržalky osobne 12.3 (štvrtok) začal riešiť aby na 16.3 (pondelok) mali k dispozícii rúška pre zamestnancov, keďže v tej dobe mali len 300 jednorazových rúšok. Ako mi potvrdil, starostovia mestských častí si navzájom vymieňali informácie kde sa dajú zohnať rúška. Nakúpili napríklad aj lacnejšie, s dobou dodania 3-10 dní, avšak tie ešte stále nedostali. Jediné, čo sa im podarilo zohnať boli šité rúška, avšak tie by im chodili tak po 100ks denne, čo by pri počte zamestnancoch petržalského úradu a verejno prospešných služieb nepomohlo. Snáď sa nenahnevá keď ho tu zacitujem : "cítil som sa ako vekslák z 90 rokov, ktorý zháňa nedostatkový tovar". 

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko vysvetľuje ako chaotická situácia bola na úradoch v Bratislave, kde evidentne nik nebol pripravený poriadne. Ako mi Ján Hrčka povedal, tak Staré Mesto, ktoré deklarovalo, že bolo zčasti pripravené malo len 200 rúšok a taktiež následne nakúpili predražené rúška od JAMINI A ako ostatné mestské časti. To, prečo mestské časti neboli pripravené skôr je už škoda riešiť, snáď sa poučili a pochopili, že tovar ako jednorazové rúška, ktoré sa nepokazia v sklade aj roky, je možné zaobstarať v rozumnom množstve a cene mimo mimoriadnej situácie v krajine.

Tu do všetkého vstupuje Adam Sarlós, ktorý podľa môjho názoru zneužil chaotickú situáciu, ktorú videl na úrade. Obvolal kamarátov a následne posunul len telefónne číslo štýlom "volajte a dodá do 24 hodín kam chcete". Starostovia + magistrát si posúvali informácie, kto čo zohnal a jediné čo sa podarilo bolo 45000ks od firmy JAMINI A a ešte 1500ks FFP3 rúšok, ktoré zohnal Ján Hrčka z Ukrajiny a tie si prerozdelili 800ks pre Petržalku a zvyšok pre ostatné mestské časti.

SkryťVypnúť reklamu

V časovom zhone spravila Bratislava chybu a nepreverili si s kým vlastne robia obchod. Firma JAMINI A má daňový nedoplatok 1772 eur, čo by ju v prípade klasického verejného obstarávania diskvalifikovalo automaticky, keďže podľa zákona o verejnom obstarávaní firma, ktorá sa zúčastní obstarávania nesmie mať evidované daňové nedoplatky. Tu boli urobené priamo dve objednávky (OTS2001040, OTS2001050) z magistrátu na firmu JAMINI A, každá po 92 400eur. Aký bol dôvod rozdeliť objednávku na dve pod 100tisíc, keď zrovna 100tisíc eur je limit, odkedy sa firma musí zapísať do registra partnerov verejného sektora?

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod, prečo si myslím, že Adam Sarlós zneužil situáciu je, že ako mi Ján Hrčka potvrdil, keď dodal kontakt na dodávateľa, zabudol akosi spomenúť, že to je jeho spoločník vo firme V&S Games. 

Magistrát a tak isto aj mestské časti v tejto situácii ukázali ako veľmi nepripravené sú riešiť krízové situácie. Napadlo mi, keď má magistrát tak silný marketingový tím, ktorý dokáže spropagovať ako výhru niekoľko oranžových kruhov na námestí SNP, prečo v čase krízy nedokáže osloviť verejnosť a požiadať o pomoc. Možno by sa našlo viac schopných kontaktov. Nedokážem totiž uveriť tomu, že firma JAMINI A bola v danom čase JEDINÁ firma na Slovensku, schopná dodať rúška do 24 hodín. Takýchto priekupníkov, čo zneužívajú danú situáciu, je určite viac.

Keď už náš magistrát po nástupne nového vedenia tak presadzuje transparentnosť, očakávam, že človek priamo v tíme primátora, pracujúci na úrade v Petržalke, bude vedieť, čo sa od neho očakáva a transparentne spomenie, že dodávateľ rúšok pri celkovej pôvodnej objednávke 184 800 eur, čo je cca 18 násobok posledne zverejnených tržieb, je jeho partner v biznise. 

Tu mi napadol už len zľudovelý citát nášho expremiéra: "Padni, komu padni". Uvidíme či aj primátor Bratislavy pôjde v jeho šľapajách a bude len snívať keby mal tu moc, tak by spravil harakiri

Miroslav Babič

Miroslav Babič

Bloger 
  • Počet článkov:  205
  •  | 
  • Páči sa:  10x

...dusou cestovatel.. zakladateľ portálu UVOstat.sk Zoznam autorových rubrík:  Myšlienky z nevyspatej hlavyTour de Europe 2009Potulky EurópouPotulky svetomParódia na životSúkromnéFotkyOstatnéSprostostiŠtatistikyOpendata

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu