V nedeľu a cez sviatok vypadnite do lesa, vy ovce!

Vždy, keď víťazí ideológia, či náboženstvo nad zdravým rozumom, následky bývajú nepríjemné a takmer s istotou dopadnú na celkom nevinných. Je to tak aj s aktuálne pretriasaným návrhom na zákaz maloobchodného predaja cez nedele a sviatky, ktorý vytasili niektorí poslanci Národnej rady. Hoci každý z nich, ktorý túto tému otvára, je vedený inými pohnútkami, jednu črtu majú spoločnú – ich argumenty sú falošné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Pozrime sa, o čo ide. Jeden argument hovorí, že zákazom sa ochránia zamestnanci obchodu, aby mohli tráviť nedele a sviatky so svojimi rodinami. V poriadku. Ale prečo akurát rodiny týchto zamestnancov majú byť zo zákona chráneným druhom? Sú rodiny státisícov remeselníkov, či stavbárov, čo drú na stavbách a diaľniciach každú nedeľu a sviatok, možno s výnimkou najväčších mrazov, menejcenné a nehodné ochrany zo zákona? Sú rodiny obchodníkov niečo viac ako rodiny tisícok zamestnancov v automobilkách, ktorí sa točia v zmenách bez ohľadu na deň? Ani títo ľudia si totiž nevybrali povolanie, z ktorého nevyhnutne vyplývalo, že budú tráviť nedele a sviatky v práci, ako je to u profesií, kde sa to akosi predpokladá, napríklad u hasičov, zdravotníkov či policajtov. A predsa sa nad tým nikto nezamýšľa a nechystá pre nich výnimku. Majú skrátka smolu, nepracujú v obchode.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý argument hovorí, že ak zavrieme obchodné centrá, ľudia budú automaticky tráviť voľný čas zmysluplnejšie. Súčasne hovorí, že tráviť čas v obchodnom centre je samo o sebe čosi zlé. To je úplne chorý argument, hodný čias socializmu, ktorý hovorí, že poslanci vedia najlepšie, ako majú ľudia tráviť svoj voľný čas a vedia aj zo svojej ctihodnej poslaneckej lavic posúdiť, čo je kvalitne strávený čas a čo nie. Je to samozrejme, hlúposť, pretože je to vec vysoko subjektívneho posúdenia a snaha určovať to za druhých vlastne siaha na slobodu iných ľudí. Kto objektívne určí, že ak strávim čas v posilňovni, potom v reštaurácii s priateľmi, neskôr v kine na dobrom filme a cestou domov sa zastavím v potravinách – toto všetko v rámci toho istého obchodného centra bez toho, že by som z neho nos vystrčil – je kvalitatívne horšie, ako stráviť deň v lese? Ak by sme boli hobiti, možno, ale nie sme.

Skryť Vypnúť reklamu

Mám úctu k vierovyznaniu kohokoľvek. Nesúhlasím však s tým, aby boli zákony viery vnucované všetkým, teda aj ľuďom bez náboženského vyznania. Pretože tak, ako nikto nenúti veriacich tráviť nedele a sviatky nakupovaním, nikto by nemal nútiť ľudí bez vierovyznania tráviť čas podľa modelu veriacich. Nech máme na výber. Teda tak, ako je to teraz.

Inak dopadneme tak, ako tí oslavovaní Rakúšania, o ktorých každý hovorí, ako sa preniesli cez nedeľný zákaz predaja. Tomu, kto to tvrdí, odporúčam pozrieť si evidenčné čísla áut zaparkovaných na parkovisku pred obchodnými centrami v Petržalke v nedeľu.

Miroslav Budinský

Miroslav Budinský

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pravičiar, ktorý nikdy nefajčil trávu. Milujem hory, doly,lúčiny a bystriny. A tiež si myslím že jadrová energia je zelená, že kradnúť by sa nemalo a november 1989 bolo správne rozhodnutie! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu