Nemal som v pláne cestovno - turistické blogy. Na urbexy som mal viacero tipov, ale boli trocha "mimo trasu" a zasa mi prišlo egoistické vláčiť do nejakých ruín celú rodinu.
Nápad s blogmi vznikol hlavne v súvislosti s Duklou a Svidníkom, keďže ma k nim viazali aj spomienky z detstva.

Potom, keď som už kategorizoval a triedil fotomateriál, prichádzali myšlienky a nápady. Veď aj zo skanzenov môže byť blog. A prečo len jeden, materiálu je dosť.
A škoda nevyužiť kostolíky. Tiež nakoniec vyšli na dve časti.
No a Bardejov s kúpeľmi mi už prišlo ľúto nechať bokom.
Čiže prečo taký siahodlhý úvod.
Že keby som vchádzal do Bardejova s úmyslom napísať blog, fotografujem inak a viac.
Napríklad opevnenie so siedmimi zachovanými baštami, z nich aspoň Hrubú, Veľkú, Archívnu a Školskú. Z ďalších budov trebárs rituálne kúpele, mestskú latinskú školu či najvýznamnejšie zo 46-tich poschodových meštianskych domov. Napríklad dom č. 26 s freskou Korunovania Panny Márie.
Za pozornosť stojí určite aj Kalvária - Kostol sv. Kríža.
No lenže náš úmysel bol jednoduchší. Proste sa prejsť námestím jedného z najkrajších miest Slovenska a niekde sa najesť.
Potom ešte vychutnať kúpeľnú atmosféru a pozrieť minulosť v skanzene v Bardejovských kúpeľoch.
Preto je blog aký je a z Bardejova predstaví len notoricky známe námestie a kúsok hradieb.
Ale snáď aj tak na vás dýchne tá pokojná letná atmosféra, keď aj Covid chvíľu oddychoval a naberal nové sily. V týchto končinách obzvlášť.
No ale dosť bolo rečí. Poďme na námestie...
Bardejov (z letných čias, keď Covid naberal druhý dych...)
Historické jadro mesta a židovské suburbium zapísali do Zoznamu svetového dedičstva v roku 2000 pod identifikačným číslom 973 na základe rozhodnutia výboru svetového dedičstva na jeho 24. zasadnutí v austrálskom meste Cairns.
A my sa práve nachádzame v jadre toho historického jadra.

Začíname pri Bazilike sv. Egídia a prechádzame okolo radnice. To sú dve dominanty Radničného námestia. Obdivujeme budovy po oboch stranách.




Mesto Bardejov píše svoju históriu od roku 1241. Jeho cennou devízou sú pamiatky vytvorené už v období stredoveku. Mesto ležalo na obchodnej križovatke a bolo preferované uhorskými panovníkmi. Obdržalo aj mnoho privilégií a to hlavne právo konať výročný jarmok, právo skladu, hrdelné právo a ďalšie. Jedným z najdokonalejších gotických mestských opevnení na Slovensku je hradobný systém v Bardejove. V súčasnosti patrí k najzachovalejším mestským obranným systémom.
V súčasnosti je Bardejov administratívne centrum horného Šariša s viac ako 30 tisícmi obyvateľmi.
Prichádzame k najnovšej atrakcii, soche kata. Tá je silným konkurentom soche cisárovnej Sissi z neďalekých kúpeľov v záujme a fotografovaní turistov, ktorá do leta roku 2016 v tomto smere jasne kraľovala. Keď sa teraz obzrieme, máme obe dominanty ako na dlani.


Bronzová socha kata je vysoká 190 centimetrov. Pochádza z reštaurátorskej a sochárskej dielne otca a syna - Martina a Viktora Kutných. Neďaleko stojí Katov dom, kde býval.
Bardejov získal právo meča, čiže výsadu vykonávať popravy (hrdelné právo) v polovici 14. storočia od uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého.
Vraciame sa druhou stranou námestia a v katovom dome sa zastavujeme na obed.
Potom sa ešte pristavíme pri dominantách.
Radnica
Mestská radnica bola sídlom mestskej rady, centrom obchodného, spoločenského a kultúrneho života mešťanov. Na severnej strane pod hodinami je umiestnený erb mesta a na južnom štíte vyniká kamenná plastika rytiera Rollanda, ktorý chránil mestské práva. Dnes sú tu umiestnené najhodnotnejšie časti fondov Šarišského múzea.



Bazilika Minor sv. Egídia
Chrám sv. Egídia je druhým najväčším chrámom v Košickej arcidiecéze. Veža baziliky meria 76 metrov a zaraďuje sa medzi najvyššie kostolné veže na Slovensku. Zvonica má od roku 1995 nové zvony Ján a Urban a pôvodný zvon Signum vyrobený v roku 1625.
Pôvodné zvony Ján a Urban boli osadené pred baziliku. Bazilika ponúka peknú vyhliadku.
Slávnostné povýšenie chrámu na baziliku minor, na základe Apoštolského BREVE pápeža Jána Pavla II. sa uskutočnilo 29. septembra 2001.



Mestské opevnenie a bašty
V súčasnosti patrí mestské opevnenie k najzachovalejším mestským obranným systémom. Väčšina bášt bola postavená na rozhraní 15. a 16. storočia. Na vstup do mesta slúžili štyri vstupné brány. Kvôli bezpečnosti a zameraniu možných atakov sa doň vchádzalo každý deň inou bránou. Okolo hradieb bola vodná priekopa. Pôvodne tvorilo mestské opevnenie 18 bášt, dnes je zachovaných sedem.





Tu našu prehliadku Bardejova končíme a presúvame sa do neďalekých kúpeľov.
Bardejovské Kúpele - najstaršie kúpele na Slovensku.
Pri východe z parkoviska nás vítajú prvé symboly.




Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov.
Miestni obyvatelia spoznali čoskoro liečivé účinky minerálnych vôd. Chýr o liečivých vodách sa však rýchlo šíril, kúpele v priebehu stáročí prosperovali.
(skúmajúc históriu kráčame ďalej)


V 18. storočí postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov.
(kráčame ďalej cestičkami a chodníkmi)



Kúpele sa stali dôležitým liečebným centrom, ale aj centrom spoločenského stretávania. Boli tu i významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a v roku 1895 sa tu dokonca liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi.
Jej socha je umiestnená v parku.




Popri historických faktoch sme sa aj prechádzali. Všimli sme si reprezentatívnu Astóriu, kostol či pódium, kde sa konajú koncerty. Pacienti si môžu nakúpiť na tržnici či sa len tal prejsť krytou promenádou s ochutnávkou všetkých prameňov.




Minerálne vody.
Bardejovské Kúpele sú výnimočné predovšetkým vyhľadávanými minerálnymi vodami. Tieto vlastne určujú a aj rozširujú liečebné možnosti a tým aj neobvyklé široké indikačné zameranie Bardejovských Kúpeľov. Minerálne pramene vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území.
Zo siedmich prameňov (Herkules, Hlavný prameň, Lekársky prameň, Alžbeta, Klára, Napoleon a Anna) si podľa diagnózy či chuti vyberie naozaj každý.

V súčasnosti sú Bardejovské kúpele prosperujúcou akciovou spoločnosťou. Ich vzhľad sa v posledných rokoch zmenil, prebehli tu rozsiahle rekonštrukcie a modernizácia.
Kúpele majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov, okrem tradičnej liečby vnútorných ochorení pribudli do schváleného indikačného zoznamu choroby ženské, nervové a ochorenia pohybového aparátu.
Tak len verme, že ich súčasná situácia nezasiahne a nestihne ich osud Korytnice či Sliača...
Naša prechádzka pomaly končí, blížime sa k skanzenu. Ešte zvečním kontrast moderného penziónu s kandidátom na urbex (aj som bol v pokušení, lenže jednak bol zamknutý a druhak čas už pokročil a chceli sme stihnúť skanzen).



Nuž čo, pookriali ste na krásnom námestí a v kúpeľoch, v starých listinách vďaka krásnemu ptostrediu a malebnej prírode nazývaných aj "kúpele pokoja"?
Ak čo len trocha, som rád...
Zdroje:
web herkules.sk
Publikácia Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO z edície Kultúrne krásy Slovenska, vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2009
(v tejto knižke nájdete aj krásne fotografie objektov, spomínaných v úvode časti o Bardejove).
Nabudúce:
(možno čakáte, že pôjdeme do skanzenu, veď stojíme pred bránkou. Máte aj nemáte pravdu. Pozrieme si iba kostol a potom sa presunieme v priestore aj čase do Hervartova. Ale skanzen nám neutečie :-)
Kraj, kde nič nie je VII. Drevené kostoly v okolí Bardejova.

