Metalový Blog - Cryptopsy

Písmo: A- | A+

Behom pár dní by sa v Bratislave mal konať koncert skupiny Cryptopsy. Čo by ste o nich mali vedieť?

V prvom rade že pochádzajú z kanadského mesta Quebec a k legendám brutálneho a technického death metalu patria už vyše dvadsať rokov. V druhom rade, že v bratislavskom Randále vystúpia po prvý krát a prídu v doprovode amerických Jungle Rot a Disgorge. Povedal by som, že večer bude pomerne náročný.

Jungle Rot ste si mohli v blízkych luhoch a hájoch pozrieť na Brutal Assaulte 2013. Skupina vznikla už v roku 1994, ale v našich končinách je dodnes považovaná za pomerne neznámeho zástupcu "armádneho" death metalu. Ako názov si totiž vybrali chorobu ktorú môžete dostať v džungli pri nosení armádnych topánok. Ich zvuk tomuto názvu plne zodpovedá. Je hutný a mechanizovaný.

Disgorge vznikli v roku 1992, pričom posledný album vydali v roku 2005. Rok na to sa kapela odmlčala a pred troma rokmi sa znova dali dohromady. Napriek tomu že sú v posledných rokoch re-uniony na metalovej scéne pomerne častým javom, vždy stojí za to vidieť kapelu, ktorú sme už oplakali. Brutal death metal. Viac netreba. Teda... ak by ste chceli simultánny preklad ich textov, angličtina vám nepomôže...

Pokiaľ ste fanúšikom technického death metalu, tak Cryptopsy vám určite predstavovať nemusím. Ich zvuk je zvláštny hlavne vďaka rýchlym a pomerne monotónnym "vyklepávačkám" bubeníka Flo Mouniera. Ten je v kapele už od jej začiatkov v roku 1992 a patrí k najznámejším bubeníkom v žánre. Áno, dodnes počúvam ľudí čo hovoria že na takomto bubnovaní vlastne nič náročné nieje. To však neznamená, že to nedalo kapele jej špecifický zvuk a hlavne skúste si 315 bpm...

Fanúšikom ich staršej práce z deväťdesiatych rokov asi utkvel v hlave temný vokál Dana Greeninga (ktorého možno poznáte pod prezývkou Lord Worm). Ten však Cryptopsy opustil najprv preto aby sa stal učiteľom, a druhý krát zo zdravotných dôvodov. Momentálne stále pôsobí ako učiteľ angličtiny, ale zároveň pôsobí v kapele Rage Nucléarie. U nás sa ako vokalista preto predstaví Matt McGachy.

Ďalší dvaja členovia kapely sa vám predstavia sami. Olivier Pinard a Chris Donaldson:
 

Svoj posledný a rovnomenný album kapela vydala v roku 2012. Pokiaľ by ste sa chceli vrhnúť na analýzu textov s cieľom hľadať tam výzvy k zabíjaniu tak som si dal trochu práce:
 

Two-pound torch
O žene ktorá zavraždila muža čo ju týral.

Shag Harbour's Visitors
O údajnom únose mimozemštanmi ku ktorému došlo v roku 1967.

Red-skinned scapegoat
O americkom indiánovi, nespravodlivo odsúdenom za vraždu.

Damned draft dodgers
Príbeh muža zavraždeného dezertérmi.

Amputated enigma
O mužovi ktorého našli na pobreží Nového Škótska, potom čo sa neúspešne pokúsil o vzburu na lodi.

The Golden Square Mile
Záhada úmrtí spojených s domom Redpath Mansion v meste Montréal.

Ominous
Príbeh muža ktorého novomanželku zabilo zviera.

Cleansing the hosts
Príbeh "domáceho exorcizmu".

Album je pomerne krátky, má len niečo cez 30 minút. Napriek tomu je nabitý technicky presným metalom na prasknutie. Ak by ste radi pomohli kapele propagáciu formou otvorených listov a petícií, odporučil by som vám iný album, najlepšie asi "None so Vile".

Organizáciu si pod taktovku zobral Shindy a keď on povie o ôsmej, tak to bude o ôsmej... (Nie o pol desiatej). Myslím, že v tomto prípade by bolo škoda zmeškať ktorúkoľvek z účinkujúcich kapiel.

Skryť Zatvoriť reklamu