Metalový Blog - Folk metal crusade

Písmo: A- | A+

Milovníci black-metalovo-folkových Finntroll sa dnes chystajú do MMC. Ak máte radi trochu folk-metalových tónov, tak v pondelok sa možno stretneme U Očka.

Pokial neviete spievať trollsky, pardon švédsky, ale hľadáte vášmu srdcu trochu bližší jazyk, tak v Bratislave máte dobrú možnosť zoznámiť sa s tvorbou ruských skupín Grai a Satanakozel, a tiež našich slovenských Ramchat. Vezmem to trochu zoširoka...

Pod pojmom folk v našich končinách predstavíme (českého) speváka s gitarou pri ohni , ale pojem folk je výrazne širší. Ďalej sa delí na tradičnú folkovú (v našom slovníku ľudovú) a súčasnú folkovú. Tá druhá v našich končinách síce neabsentuje, ale borí sa s úplne rovnakou kultúrnou ignoranciou ako iné nekomerčné žánre, a tiež s už spomenutou zažitou predstavou ktorá nieje len na strane potenciálnych poslucháčov.

V tomto smere by som chcel pozdraviť jasné svetlo v centre celého vesmíru vo Vrbovom.*

Pokiaľ niekto z vás kedysi počul o švédskej kapele Hedningarna, alebo o nemeckých Corvus Corax, tak máte predstavu o tom ako ponímajú súčasnú folkovú hudbu zahraniční hudobníci a naozaj je to od archetypu Jarka Nohavicu, alebo bežnej ľudovej veselice trochu inde... Klasické ľudové nástroje ktoré sú špecifické pre tú či onú oblasť obvykle ožili v novom diele, ktoré ostalo verné originálu, ale zároveň prinieslo niečo nové.

Práve od dôb polovice deväťdesiatych rokov sa tento žáner rozvinul a prenikol aj do metalu. Niektoré jeho rytmy, alebo melódie je možné nájsť v takzvanom pagan-metale, pričom vo folk-metale takmer isto nájdete aj ľudové nástroje.
 

Hiraxa (Pavla Baričáka) asi nemusím čitatelom predstavovať. Pôsobil v kapelách Lunatic Gods alebo Editor a teraz sa naplno venuje skupine Ramchat. Minulý rok vydali EP s názvom Bes a všetci šťastnejší odomňa ich mohli vidieť aj na Gothoome.

Ich štýl sa však od folkmetalu samozrejme líši a bývajú zaraďovaný ako black alebo pagan metalová skupina. Veľmi zaujímavo namiešané black metalové melódie neprechádzajú do absurdných nič nehovoriacich extrémov a tak ostávajú silné. Tématika skladieb sa venuje slovanskému odkazu z predkresťanských čias.

Aby sme si niečo povedali aj o Folk metale, tak sa presunieme k ruským Grai.

Pri podobnej hudbe väčšina známych spozornie a zhodnotí, že takáto hudba predsa nemôže byť metal. V momente ako sa do toho poriadne oprú gitary a bicie, svoj názor prehodnotia. Väčšina folkmetalových skladieb sa dá zaradiť k ľahším žánrom a zaujme publikum aj mimo skalných fanúšikov. V tomto ohľade sú Grai skoro folkovou kapelou čomu zodpovedajú aj čisté vokály.

Tento rozdiel sa prejaví okamžite keď sa započúvate do hudby Satanakozel.

Priam éterické vokály Grai veľmi rýchlo rozoženie drsný spev za ktorý by sa nehanbil žiadny sprevák s priemerne jedným promile v krvi. Po pár minútach počúvania ste presvedčený, že presne tak to má byť. Blízkosť fínskej hranice vo folklórnom zvuku kapely z Karélie sa nedá poprieť. Napriek názvu kapely nieje nutné aby ste si so sebou na koncert brali svätenú vodu, ani kosák s kladivom - kapela sa venuje témam z folklóru a fantasy.

Pokiaľ vás tieto skupiny alebo žánre zaujali, môžte si ich prísť pozrieť naživo 29. septembra do bratislavského Očka.

* Vrbovskí víťazi nie sú alternatívna hudba, ale priemyselný folklór (folk).

Skryť Zatvoriť reklamu