Metalový Blog - "Potupená slušnosť"

Písmo: A- | A+

Môže sa na Slovensko dostať niečo dobré aj z Moskvy? Môže. Ruská skupina Grace Disgraced zahrá v Tirishi v Banskej Bystrici a u Očka v Bratislave.

V dnešnej dobe si bežný človek pod pojmom "ruská undergroundová scéna" predstaví maximálne tak Pussy Riot, ako spievajú v kostole. V krajine ktorá je tak veľká, bude rozhodne viac kapiel o ktoré by bolo dobré sa zaujímať. O nejaký čas si čo to povieme aj o skupine Arkona (ktorá je na poradí v koncom roka), ale teraz sa pekne pohrúžime pod čiernu zem moskovského undergroundu.

Zvuk skupiny Grace Disgraced vás nielen presunie z miesta kde práve ste na úplne iné miesto, ale vás aj posunie v čase asi tak dvadsať rokov dozadu. Rozhodne to nieje na škodu. Napriek úvodnému pocitu že asi počúvate nejaký starý Death nakoniec skonštatujete, že nič čo by zložil Schuldiner to nieje.

Ak čakáte od metalovej skupiny so speváčkou niečo folkové alebo melodické, tak ostanete prekvapený, koľko agresivity sa dá do hlasu vložiť. Zvuk i vokály sú drsnejšie a výrazne brutálnejšie než ste si vedeli predstaviť. To by ste od tej štíhlej slečny s mikrofónom rozhodne nečakali. Slečna Polina Berezko(va?) rozhodne nezaostáva ani za tými najdrsnejšími hlasmi extrémne metalových žánrov.

Ich zvuk asi najlepšie vystihujú slová ako schizofrenický. V rámci jednej skladby kapela plynule prejde od silne technických rytmov, k depresívnej melodike ktorá sa veľmi rýchlo zmení na thrashové riffy. Stará škola a predsa iná než som zvyknutý. Samotný štýl držia pokope vokály a bicie.

Skupina začala fungovať v roku 2004 a hoci prvé demo mali na konte už v roku 2005, prvý album Enthrallment Traced vydali až v roku 2012. Druhý The Primal Cause: Womanumental tento rok a práve pri príležitosti vydania ich druhého albumu sa v rámci turné s názvom "Pterosaurus's Regenesis" zastavia najprv 17. septembra v Banskej Bystrici a deň na to v Bratislave.

Nebojíte sa toho zostúpiť k spodine, medzi nebezpečné živly? Tak to dúfam, že vás na koncerte uvidím.

Plagát turné:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=706195562785432&set=gm.695118210558090&type=1&theater

Skryť Zatvoriť reklamu