Metalový Blog - Šibenice na obzore

Písmo: A- | A+

Pokiaľ bratislavskú metalovú scénu sledujete aspoň podľa čiernobielych, vetrom a dažďom poničených plagátov, tak Majster Kat by vám niečo mohlo hovoriť. Tentoraz na nich môžete natrafiť počas septembra v bratislavskej Fuge. Bude sa krstiť. Blahopriať prídu Catastrofy a Midnight Scream.

Sľúbil som vám že sa uvidíme na nejakom koncerte. Nepotrvá to dlho a možnosť sa naskytne. Myslíte si že na Slovensku je nových metalových albumov tak málo že by vám stačila jedna ruka na ich spočítanie? Dnes si vezmem na mušku rovno tri.

Majster Kat patria k druhej vlne metalu na Slovensku*. V roku 2001, a teda dobe kedy aj veľké mená ako Metallica skoro pochovali svoju vlastnú značku, si Majstri povedali že je ten najlepší čas na založenie thrash metalovej skupiny. A čo je ešte viac zvláštne, spievajú po slovensky.

Ich cesta k prvému albumu - Svätá zvrhlosť - bola veľmi dlhá a vydali ho až v roku 2007. Dôvody prečo píšem o ich nadchádzajúcom koncerte práve dnes sú hneď dva. Prvým je táto skladba:

Pozdravujem do Bystrice. Pokiaľ vás text skladby uráža je to váš problém.

No a druhým je fakt, že kapela pomerne nedávno vydala svoj druhý album s názvom Memento, preto ich nadchádzajúci koncert je hotovým metalovým sviatkom - krstom nového albumu. Som rád že chlapci presvedčili k spolupráci aj také meno akým je Marián Greksa. Aj keď som sa nad jeho pôsobením v Demikáte svojho času trochu usmieval, jeho drsné vokály v skladbe "Na smetisku civilizácie" rozhodne pridali na sile.

K takémuto sviatku budú blahopriať aj kapely Catastrofy a Midnight Scream.

O Catastrofy ako o ďalšom zástupcovi thrash-metalu poviem že sú tiež z Bratislavy a svoju dráhu začali už v roku 2005. Ich skladba "Tento štát sa musí zničiť" je perfektným príkladom prečo sa metal nesmie brať doslova. Ako samotný členovia kapely povedali, jedná sa o metaforu súčasnej, občas skazenej formy spoločnosti s cieľom nutnej a vcelku radikálnej zmeny. Chalanov som mal možnosť naposledy v Košiciach na Roxor Thrashfeste a momentálne chystajú nový album.

Musím sa priznať, že o kapele Midnight Scream som doteraz ešte nepočul, a to fungujú už od roku 2000!!! Ich žánrom je power metal (pre ilustráciu si pozrite Iron Maiden, Blind Guardian, Iced Earth...). Pre mňa osobne je takýto objav na slovenskej scéne veľmi milým prekvapením, a veľmi zlou vizitkou všetkých rádií - a mainstreamových médii všeobecne. A pritom je to hudba, ktorú môžete pustiť aj obyčajným ľuďom bez toho aby sa začali prežehnávať. Ani Midnight Scream nečakajú, až sa ich práca urobí sama a tento rok vydali v poradí už šiesty album Flammarion. Ako práve počúvam ukážku z ich práce tak sa pýtam kde som to posledných dvanásť rokov žil?

Takže to máme rok 2014, tri kapely, dva albumy a tretí na ceste... 

 Ps:
Prečo šibenice? Mno koncert troch kapiel totiž dostal názov "Bezbožníci na šibenici". Katov tam máme, a keď si pozriete zbojnícke logo Catastrofy tak netreba dlho uvažovať ako ich to celé napadlo.

Skryť Zatvoriť reklamu