Metalový Blog - Slovanské turné a šialení bohovia

Písmo: A- | A+

Jedna z legiend nášho undegroundu prinesie pri príležitosti okrúhleho výročia svoju unikátnu hudbu do bratislavského Randálu, martinského Kozel Pubu a košického Deja-vu.

O existencii tejto skupiny som sa dozvedel veľkou náhodou, kým ešte fungovala istá nemenovaná slovenská hudobná televízia. Nejakým zázrakom bol ich klip "For more glory" aj v ponuke tejto televízie a ľudia boli ochotní hlasovať, aby si toto video mohli pozrieť. A až neskôr som sa dozvedel že táto skupina je zo slovenského mesta Martin a omnoho neskôr som sa dozvedel, že je to jeden z projektov v ktorom sa angažuje Hirax. Najprv som sa pýtal sám seba čo to má s tou americkou metalovou kapelou s černošským spevákom, až mi bolo povedané že to je iný Hirax (vlastným menom Pavel Baričák).

Od prvého počutia bolo jasné, že toto nieje obyčajná "rádiová" skupina. Ich depresívny zvuk, s temným growlingom a éterickým ženským vokálom mrazí až v kostiach. Potom si pustíte skladbu Hate a nechápete ako tá istá kapela dokáže vylúdiť zvuk ktorý je zároveň rýchly, energický a stále éterický.

Kapela vznika už v roku 1994 (pod názvom Bestialit) a od tej doby vydala už 6 albumov, z toho ich posledný sa volá Vlnobytie. Časy sa trochu zmenili a kapela prešla od anglických textov na slovenské a v poslednom období sa Hirax venuje trochu iným projektom (počul som že ten najhlavnejší sa volá rodina a ten druhý, ale veľmi sľubný sa volá Ramchat).

Ani po tom čo sa Hirax začal venovať "ochrane rodiny" kapela neostala spať na vavrínoch a tento rok pripravila EP s názvom Slnovraty.

Pokiaľ počítate správne tak 16. októbra to bude už 20 rokov čo táto kapela oblažuje naše znavené duše svojou úžasnou hudbou a to by sa patrilo v Randáli poriadne osláviť.

Tento koncert je len prvým zo slovanského turné, ktorého sa ďalej účastnia moravská legenda Silent Stream of Godless Elegy, ukrajinská skupina Khors a samozrejme Lunatic Gods a v rozpätí pár dní vám prinesú svoju hudbu do všetkých častí Slovenska.

Skryť Zatvoriť reklamu