Kvet púšte

Keď redaktorka žiadala slávnu top - modelku Waris Dirie ( Waris znamená Púštny kvet ), nech porozpráva o dni, ktorý jej zmenil život, mala na mysli krásnu rozprávku o chudobnej dievčine z Afriky, ktorá prežíva Popoluškin sen. Lenže jej medzný deň nebol ten, o ktorom rada počúva a číta západná kultúra, ale ten, keď bola ako trojročná obrezaná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu


Tento film je veľmi potrebný. Nielen kvôli tomu, že ohavná obriezka sa vykonáva neustále skoro na celom svete a denne ju podstupuje 6 tisíc dievčat... Ale aj kvôli tomu, aby si naša civilizovaná kultúra uvedomila ako sa žije v inom svete ako je náš. Etiópka Liya Kebede ( objavila sa v Obchodníkovi so smrťou s Nicolasom Cageom z roku 2005 ) je bezpochyby najkrajšia africká herečka, ale jej kúzlo nie je len v kráse, ale i citlivom stvárnení svojej postavy. Jej zoznamovanie sa s priateľkou v Londýne, novou prácou, mužom na diskotéke, ale i obyčajným vodovodom je ozajstné a zároveň milé. Film je natočený v dvoch dejových a časových rovinách, keď sa Waris v retrospektívach vracia k neľútostnému detstvu. Treba sa pozastaviť nad vynikajúcou hudbou Martina Todsharowa, v niektorých fázach mi pripomínala naliehavosť a precíznosť Mansellových skladieb z filmu Requiem za sen.


Kvet púšte vznikol podľa autobiografickej knihy Waris Dirie, ktorá vyrastala do svojich 13 rokov v Somálsku a po úteku do Londýna sa stala jednou z najznámejších svetových topmodeliek. Keď bola kniha vydaná v roku 1998, svet bol šokovaný životným príbehom, v ktorom popisuje neuveriteľnú cestu zo somálskej púšte na najznámejšie svetové módne prehliadky. Po zverejnení rozhovoru o obriezke skončila s kariérou a od roku 1997 sa stala veľvyslankyňou UNFPA ( United Nations Population Fund ) pre odstránenie problémov ženskej obriezky na svete.

Vizitka :
Púštny kvet ( Desert Flower )
Veľká Británia, Nemecko, Rakúsko 2009, dráma
130 minút, slovenské titulky, prístupný od 15 rokov
premiéra v kinách 17.6.2010, Continental

Moje hodnotenie: výborný 90%

Miroslav Makyta

Miroslav Makyta

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  244
  •  | 
  • Páči sa:  539x

Hľadám svoj priestor a našiel som ho. Zoznam autorových rubrík:  Film a literatúraRecenzieTvorbaMiesto pre životSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu