Môj červený brat Winnetou

Keď som bol malým chlapcom, všetci chceli byť Winnetouom. Nosiť striebornú pušku a s majestátnym výrazom tváre riešiť problémy utlačovateľského indiánskeho národa. Nikdy som netúžil byť náčelníkom Apačov. Nie preto, že by som netúžil po humánnosti a ľudskosti, ale tieto vlastnosti mi boli ešte bližšie pri Old Shatterhandovi. Už vtedy som akosi chápal, že je to práve on, ktorý je nositeľom spravodlivosti a čestnosti v tomto nerovnom boji. Preto bola moja voľba vždy jasná, ja som bol Old Shatterhand s medveďobijkou a henryovkou a o môjho červeného brata sa bila celá ulica...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Karl May

Keď Karl May ( 25.2.1842 – 30.3.1912 ) písal príbehy ( v prvej osobe jednotného čísla ), netušil, aký spôsobí pozitívny ohlas. Hoci nikdy nebol v Amerike, ani na Blízkom východe, dokázal ju opísať neuveriteľným spôsobom. Prečo som zvýraznil „prvú osobu“ ? Nuž, najslávnejšie príbehy sú koncipované z pohľadu nemeckého prisťahovalca v Amerike, áno, známejšieho pod menom Old Shatterhand. Toto meno mu však dala až komická postava Divokého Západu, oskalpovaný zálesák Sam Hawkins, lebo ako sám hovorieval, tento greenhorn ( zelenáč ) vedel skoliť na zem každého bojovníka jediným úderom päsťou.

Ako to začalo...

„ Tak, tady jsou, legendární postavy našeho mládí Old Shatterhand a Winnetou. Bílý muž, jenž přešel velikou louži, aby na Divokém Západě našel svou novou vlast a vykonal činy, které mu vynesli nesmrtelnou slávu. A poslední náčelník Apačů, na kterého již doléha stín tragiky jeho národa, ale který bez váhání nasazuje život, máli se dopomoci k právu a vítězství.“

Takto začínajú príbehy známych hrdinov vo filme Poklad na Striebornom jazere. Šéf produkčnej spoločnosti Rialto Horst Wendlandt túžil natočiť veľkolepý dobrodružný film a 50 rokov po smrti Karla Maya ( skončili autorské práva ) sa rozhodol sfilmovať rovnomennú knihu. Od počiatku mal jasno v hlavnom predstaviteľovi Old Shatterhandovi. Mal ním byť americký herec Lex Barker, ktorý zaujal európskych divákov vo Felliniho filme Sladký život ( 1960 ). Charizmatický herec mal v tej chvíli za sebou úspešnú americkú sériu filmov o Tarzanovi ( v rokoch 1949 – 1953 ), takže do bodky spĺňal predstavy o neohrozenom bojovníkovi s atletickou postavou, blond vlasmi a ostrými črtami tváre. Zásadná otázka znela : kto bude Winnetou ? Až na filmovom festivale v Benátkach sa Wendtlandt stretol s neznámym francúzskym hercom. Bol to Pierre Brice. Tesne pred natáčaním padlo rozhodnutie a v roku 1962 vznikol Poklad na Striebornom jazere.

Úspech filmu roztočil v tej dobe nevídaný kolotoč. Wendlandt, potešený úspechom, siahol na knižnú trilógiu Winnetou, z ktorej nechali scenáristi len okyptený tvar. Síce ponechali postavy, ale ako bolo príznačné vo väčšine filmoch, dej posplietali z rôznych kníh. Úspech nesedí na vavrínoch, ani pri Plitvických jazerách v Chorvátsku, kde sa natáčalo a hoci sa Wendlandt vyžíval v úspechoch a svoje túžby po ziskoch premieňal v ďalších filmoch, do tohto rajónu prišiel producent Artur Brauner a ten sa taktiež chcel „priživiť“ na úspechu. Polemizovať o vtedajšom produkčnom súboji dvoch kohútov nemá zmysel, pravdou je, že sa roztrhlo vrece s mayovkami.

Nemalou mierou na úspechu sa podieľal aj skladateľ Martin Böttcher, ktorého symfonická hudba s použitím dychových nástrojov a bicími je úžasným hudobným zážitkom pri sledovaní ktoréhokoľvek z desiatich titulov, ktoré zhudobnil. K úspechom vo svojich filmoch sa určite pričinili aj Riz Ortolani ( Old Shatterhand ) a Erwin Halletz ( dvojica nadväzujúcich snímkov Poklad Aztékov a Pyramída boha Slnka ).

Dvojicu hlavných predstaviteľov som spomenul, pre oboch znamenali životné úlohy. Pierre Brice ( Winnetou ) sa dodnes nedokázal vymaniť z postavy náčelníka Apačov, Lex Barker ( stvárnil trojicu postáv v závislosti, v ktorom kúte planéty sa príbehy odohrávali: Old Shatterhand bol slávnym na amerických prériach, doktor Karl Sternau v dvojici aztéckych príbehov a Kara Ben Nemsí na Blízkom Východe a Balkáne ) a bohužiaľ zomrel na infarkt v roku 1973. Za zmienku stoja postavy hercov Ralfa Woltera ( Sam Hawkins, hádží Halef Omar a Andreas Hasenpfeffer ), Karin Dorová ( Ribanna, Ellen Pattersonová a Mabel Kingsleyová ), Götz George ( Fred Engel a Martin Baumann ), Eddi Arent ( lord Castlepool ), Terence Hill vystupujúci ešte pod vlastným menom Mario Girotti ( Robert Merril a Toby ), ale i mnohých vtedajších hviezd Mario Adorf, Rik Battaglia, Herbert Lom, Harald Leipnitz, Klaus Kinski, Stewart Granger, Gojko Mitič či Marie Versini.

Chronologický zoznam filmov :

V tieni Padyšaha ( Durch die Wüste - 1936 ) réžia J. A. Hubler-Kahla
Karavána otrokov ( Die Sklavenkarawane - 1958 ) r. Georg Marischka
Babylonský lev ( Der Löwe von Babylon - 1959 ) r. Johannes Kai a Ramón Torrado
Poklad na Striebornom jazere ( Der Schatz im Silbersee - 1962 ) r. Harald Reinl
Winnetou I. ( Winnetou I. Teil - 1963 ) r. Harald Reinl
Old Shatterhand ( Old Shatterhand - 1964 ) r. Hugo Fregonese
Žut ( Der Schut - 1964 ) r. Robert Siodmak
Winnetou II. Červený gentleman ( Winnetou II. Teil - 1964 ) r. Harald Reinl
Medzi supmi ( Unter Geiern - 1964 ) r. Alfred Vohrer
Poklad Aztékov ( Der Schatz der Azteken - 1965 ) r. Robert Siodmak
Pyramída boha Slnka ( Die Pyramide des Sonnengottes - 1965 ) r. Robert Siodmak
Petrolejový princ ( Der Ölprinz – 1965 ) r. Harald Philipp
Divokým Kurdistanom ( Durchs wilde Kurdistan - 1965 ) r. Franz Josef Gottlieb
Winnetou III. Posledný výstrel ( Winnetou III. Teil - 1965 ) r. Harald Reinl
Old Surehand ( Old Surehand I. Teil 1965 ) r. Alfred Vohrer
V ríši Strieborného leva ( Im Reiche des silbernen Löwen - 1965 ) r. Franz Josef Gottlieb
Poklad Inkov ( Das Vermächtnis des Inka - 1965 ) r. Georg Marischka, bez legendárnych postáv.
Winnetou a miešanka Apanači ( Winnetou und das Halbblut Apanatschi - 1966 ) r. Harald Philipp
Old Firehand ( Winnetou und sein Freund Old Firehand - 1966 ) r. Alfred Vohrer
Winnetou a Old Shatterhand v údolí smrti ( W. und Sh. im Tal der Toten - 1968 ) r. Harald Reinl
Kara Ben Nemsi Effendi ( Kara Ben Nemsi Effendi – 1973 ) 26-dielny TV seriál
Mein Freund Winnetou ( Winnetou - 1980 ) r. Marcel Camus, 7-dielny TV serial
Prízrak v kroví ( Der Buschgespenst – 1986 ) r. Vera Loebnerová, dvojdielny TV film
Die Präriejager in Mexiko ( Prérijní lovci v Mexiku – 1988 ) r. Hans Knotzsch
Die Spur fuhrt zum Silbersee ( Stopa vedie k Striebornému jazeru – 1989 ) r. Gunter Rätz
Winnetous Ruckkehr ( Winnetou sa vracia – 1998 ) r. Marijan David Vajda, dvojdielny TV film, Juraj Kukura v úlohe Roberta DeWilla.

Mayovky v našich kinách

Mayovky boli v československých kinách premietané v troch etapách. V prvej ( 1963 -1973 ) sa premietali v tomto poradí : Poklad na Striebornom jazere, Winnetou 1, Winnetou 2, Old Shatterhand a Winnetou 3. Zaujímavosťou bolo, že posledný z trilógie mal vyrobený aj slovenský dabing ( r. Svätopluk Šablatúra ), kde náčelníka Apačov nahovoril Michal Dočolomanský a jeho bieleho brata Štefan Kvietik. Dabing sa príliš neujal ( osobne som ho počul ), takže neskôr sa filmy premietali s legendárnym českým dabingom ( Stanislav Fišer ako Winnetou a Vladimír Ráž ako Old Shatterhand ).

V druhej etape ( 1976 – 1982 ) sa obnovili premiéry z prvej etapy a zakúpili sa Žut, Medzi supmi, Poklad Aztékov a jeho pokračovanie Pyramída boha Slnka a Divokým Kurdistánom s pokračovaním V ríši Strieborného leva. V tomto období sa rozhodlo, že v rámci úsporných opatrení sa do našej distribúcie ďalšie filmy obľúbených hrdinov nezakúpia.

V tretej etape ( 1984 – 1995 ) sa obnovili premiéry v kinách štyroch najslávnejších titulov, v roku 1987 boli vydané na videu. Do predaja sa dostali až po revolúcii, ale záujem postupne klesal. Až v roku 1994 spoločnosť Densy Home Video zakúpila všetky mayovky a ponúkla ich na videokazetách. K filmom, ktoré sme nevideli, sa vyrobil nový dabing, záslužné bolo, že dvojica Fišer – Ráž kontinuálne pokračovali v dabovaní.

Pre zaujímavosť treba spomenúť aj snímok Peklo Manitoby ( r. Sheldon Reynolds – 1965, tento film nemá nič spoločné s románmi Karla Maya ), kde sa opäť stretli Barker ( Brenner ) a Brice ( Reese ) v úlohe pištolníkov. Keď som ho pred mnohými rokmi videl, bolo zaujímavé sledovať „náčelníka Apačov“ v kovbojskom úbore. Film nebol u nás nikdy premietaný.

Záverom...

Všetkých 16 najznámejších titulov oboch producentov majú jedno spoločné. Hoci sa nedokážu zbaviť určitej dávky naivity a schematickosti, najdôležitejšie je vnímať príbehy ako obžalobu rasizmu a nenávisti, podporujú mierové riešenie problémov, vyzdvihujú čestnosť, statočnosť a obetavosť. Všetky filmy i romány sú oslavou týchto cností.

Tak, toto sú legendárne postavy našej mladosti... Kde sú tie časy, keď som bol Old Shatterhand a môj červený brat stál po mojom boku...

Miroslav Makyta

Miroslav Makyta

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  252
  •  | 
  • Páči sa:  822x

Hľadám svoj priestor a našiel som ho. Zoznam autorových rubrík:  Film a literatúraRecenzieTvorbaMiesto pre životSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu