Kríza rozumu

Písmo: A- | A+

Osobná frustrácia politikov zvyknutých vládnuť sa nezastaví pred ničím. Ani pred romantickým súzvukom neomarxistu Blahu s neofašistom Kotlebom na piatkovej demonštrácii pred Národnou radou, kde usporiadatelia porušovali pravidlá

pod dohľadom nekompetentnej polície.

Keď sa chce priživiť ešte aj Pellegrini a ľudia ho vypískajú, radšej ide tliachať na tlačovku do televízie. Tam rozpráva o slobodnej vôli občanov nezaočkovať sa za podmienky prevzatia osobnej zodpovednosti, len zabudol vysvetliť, ako má štát vyvodzovať proti antivaxerom tú zodpovednosť. A korunku všetkému nasadil koalično-opozičný politik s kopulačnou úchylkou, ktorého voličské zázemie tvorí zväčša už len stádo nabotoxovaných kačíc.

Rozum je energeticky náročný. Nepošťastí sa každému. Slovenský národ má v obľube masochisticky prejavovať svoju hlbokú nevedomosť a nevzdelanosť. Ako inak vysvetliť voličskú priazeň zdiskreditovaným politikom a populistom. Ako inak vysvetliť vieru v dezinformačné weby pred vierou vo vedecké kapacity. Ešte pred nedávnom sme lekárom tlieskali z balkónov, dnes ich stalkujeme pred domami.

Verejný priestor je zamorený impulzívnym konaním a expresívnymi výrazmi a otázkou je, či sú títo šíritelia reálne nešťastní so svojimi životmi alebo len nahuckaní mocichtivými politikmi. Skutočne je načase zobrať rozum do hrsti, upokojiť sa, aby sa nikto nemusel v budúcnosti hanbiť za svoje blúznivé výlevy. A možno bude treba len vynájsť vakcínu proti debilite národa.

Vakcinácia je len emočná hrozba. Antivaxeri sú ako jednotlivci nastavení byť so všetkým nespokojní. Lenže aj nespokojnosť sa dá prejaviť aj kultivovane. Je zarážajúce, ako sa istí politici poklonkujú tomuto zoskupeniu ľudí a hľadajú spôsoby ako ich nediskriminovať. Aj tie najlepšie nápady napokon hádžu za hlavu od strachu pred stratou percent, hoci vedia, že v tretej vlne príde čas zúčtovania. Som zvedavý, ako potom budú ľudí presviedčať o potrebnosti lockdownu. Som zvedavý, ako sa potom budú chovať tí zodpovední a zaočkovaní, keď ich hodia do jedného vreca s antivaxermi.

Medicína bola vždy istým spôsobom o porovnaní rizík a prínosov. Takže dajme si do rovnice 12 534 mŕtvych ľudí z cca. 700 000 nakazených Covidom na Slovensku a 4 mŕtvych (kde sa pripustila súvislosť s očkovaním) z 1 915 535 kompletne zaočkovaných (údaje z 23.7.2021).

Položme si teda základné otázky. Nechcú sa títo ľudia zaočkovať? Nechcú sa ani testovať? Ako to teda urobíme? Azda dnes nikto nechce tvrdiť, že pandémia neexistuje. Ak áno, budeme potierať realitu a spochybňovať ju?

Tak ako teda..?

Skryť Zatvoriť reklamu